Wczoraj, 20 lutego br. w Ptaszkowej miała miejsce 17. Zintegrowana Zimowa Spartakiada Dziecięca – Memoriał im. Romana Stramki i Zbigniewa Kmiecia. To cykliczne wydarzenie na stałe wpisało się w sportowy krajobraz miejscowości i regionu. Głównym organizatorem imprezy jest Parafialny Klub Sportowy “Jaworze”.
Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta odprawiona o godzinie 8:00, po której nastąpiło rozdanie numerów startowych. O 10:00 zawody zostały otwarte. Zgodnie z regulaminem uczestnikami rywalizacji byli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, dzieci niepełnosprawne i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
W czasie, gdy na trasach i obiektach sportowych odbywało się współzawodnictwo w biegach narciarskich i strzelaniu z karabinka pneumatycznego (chłopcy i dziewczęta rywalizowali ze sobą w kilku kategoriach wiekowych), w hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym (Szkole nr 2) w grach i zabawach dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej brali udział uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej.
– Odbiór integracyjnych Spartakiad jest bardzo dobry – mówi Senator RP Stanisław Kogut. – Przyjeżdżają osoby niepełnosprawne z całej Małopolski. Przyjęliśmy strategię w gminie Grybów, że rywalizacja w sportach zimowych będzie odbywała się w Ptaszkowej, zaś w lecie w Stróżach. […] Jestem ogromnie zadowolony, że udaje się wokół maleńkich Stróż skupić ludzi pomagających bezinteresownie osobom niepełnosprawnym – kontynuuje.
Na wydarzeniu, oprócz Senatora RP Stanisława Koguta, obecni byli m. in. poseł na Sejm RP Jan Duda, wicestarosta Powiatu Nowosądeckiego Antoni Koszyk, wójt Gminy Grybów Piotr Krok, przewodniczący Rady Gminy Grybów Jan Radzik, radny Gminy Grybów Piotr Fyda, radny Miasta Grybowa Krzysztof Chronowski, dyrektor Zespołu Ekonomiczno- Administracyjnego Szkół w Grybowie Danuta Suder i dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Grybowie Lesław Tarasek.
– Utarło się mówić, że jeśli ktoś nie ma w tym swojego interesu, to nie można liczyć na jego pomoc. Ja, jestem jawnym przykładem, że nie mam żadnego interesu, nie mam niepełnosprawnych dzieci. Staram się pomóc wszystkim ludziom, bo pochodziłem z rodziny bardzo biednej i wiem, co to jest brak chleba – opowiada. – Wiele osiągnąłem, ale chcę, żeby kiedyś, kiedy mnie już nie będzie, powiedziano do moich dzieci, wnuków, prawnuków, że mieli dziadka, który faktycznie chciał coś zrobić dla drugiego człowieka. […] Jestem ogromnie, ogromnie wdzięczny wszystkim tym, którzy pomagają Stróżom i osobom niepełnosprawnym – podsumowuje Senator.
Swojego zadowolenia nie krył również wójt gminy Grybów, Piotr Krok.
– Bardzo się cieszę, że tutaj, w Ptaszkowej, już po raz 17 docierają do nas WTZ z całej Małopolski. Dzisiaj było ich 17, ponad 250 uczestników tej Spartakiady. Świadczy to o tym, że skala zainteresowania jest duża – powiedział.
Dla niepełnosprawnych przygotowano dwie konkurencje indywidualne (rzut do bałwanków i strzał piłką na bramkę), w których rywalizacja podzielona była na chłopców i dziewczęta, oraz jedną drużynową (rzut do kosza przez czas 1 minuty). Przygotowanie Spartakiady wspomogli nauczyciele i uczniowie, zarówno z miejscowej szkoły podstawowej, jak i ZSZ w Grybowie, zajmując się m. in. przygotowaniem obiadu dla niepełnosprawnych oraz pomagając w rozegraniu konkurencji.
– Wszyscy nauczyciele dziś pracują i pomagają w organizacji – mówi Magdalena Giera, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Ptaszkowej. – Jestem dyrektorem od tego roku, ale odkąd tutaj pracuję jako nauczyciel, od 7 lat, to przez cały czas dołączałam się do tych działań.
Liczna ekipa wolontariuszy przybyła również z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Grybowie. W sumie w pomoc w zorganizowaniu imprezy włączyło się sześcioro nauczycieli (dyrektor, trzech wuefistów, opiekunka szkolnego wolontariatu oraz jeden nauczyciel emerytowany) i 13 uczniów z ZSZ w Grybowie. Część z nich działa w klubie wolontariatu, pozostali zwyczajnie wykazali chęć do pracy.
– Uczniowie przy organizacji Spartakiady pomagają od początku – opowiada Magdalena Mordarska, nauczyciel przedmiotów zawodowych z ZSZ w Grybowie, opiekun szkolnego klubu wolontariatu. – Na ich twarzach, a także na twarzach uczestników, widać, że z takiego zaangażowania płynie wielka radość.
Podczas uroczystego wręczenia nagród, za pomoc w organizacji uhonorowani zostali również dyrektorzy placówek oświatowych – ZSZ Grybowie i SP nr 2 w Ptaszkowej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Krupa.
Zwycięskimi WTZ w kategorii drużynowej były: I miejsce Proszówki, II miejsce Mada oraz III miejsce Czarny Potok. Zapraszamy do obejrzenia galerii z rozgrywek.
fot. Mateusz Książkiewicz