Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
piątek 01 grudnia 2023
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa

Pszczelarski opłatek u Bartnika

Pod znakiem miodu i opłatka minęła niedziela (17 stycznia) pszczelarzom z Koła Pszczelarzy w Grybowie. W Stróżach, a dokładniej w Bartnej Chacie Sądeckiego Bartnika, odbyło się spotkanie opłatkowe, które zgromadziło lokalnych pszczelarzy, a także zaproszonych przez organizatorów gości.

– Opłatek to jest nasza polska tradycja, już od wieków. Grybowskie Koło Pszczelarzy kolejny rok z rzędu organizuje spotkanie pszczelarzy, głównie Koła Grybowskiego. Na ten opłatek zapraszani są prezesi i przedstawiciele kół ościennych. W tym roku gościmy liczną grupę pszczelarzy z Kamienicy (na spotkanie przybyli w regionalnych strojach, przyp. red.). […] Jest to okazja do spotkania się i wymiany poglądów, do podziękowania Stwórcy za to, że zeszły rok był całkiem dobry, że po kilku latach słabych czy bardzo słabych mieliśmy w końcu wymarzony miód spadziowy czyli „król miodów”. Był to dobry rok. W tej chwili jest zima – czas na to, aby wymienić poglądy, przygotować się do nowego sezonu, ciągle dopracowywać metody walki z warozą, która jest w tej chwili największą przeszkodą i trudnością rodzin pszczelich. Nabijamy przez takie spotkania akumulatory, bo kiedy słońce w marcu przygrzeje i pszczoły zrobią pierwsze obloty, to potem przez pół roku, do końca września, będzie praca, praca i jeszcze raz praca – mówi Janusz Kasztelewicz, gospodarz spotkania, prezes Sądecki Bartnik Sp. z o.o.

O godzinie 11:30 w kościele parafialnym w Stróżach została odprawiona przez ks. proboszcza Stanisława Betleja Msza Święta w intencji pszczelarzy. Wzięli w niej udział również zaproszeni goście. O wyjątkowym charakterze celebry świadczył wprowadzony do świątyni sztandar grybowskiego Koła Pszczelarzy, a także obecność Zespołu Kowalnia. Pszczelarze podczas Mszy Świętej złożyli w darach paschał oraz kosz z wyrobami pszczelarskiego rzemiosła. Słowo Boże do zgromadzonych wygłosił ks. Piotr Maśnica.

Po zakończonej modlitwie uroczystość przeniosła się do Bartnej Chaty. Wszystkich obecnych powitał gospodarz obiektu, Janusz Kasztelewicz. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Leszek Zegzda – członek zarządu Województwa Małopolskiego, Piotr Krok – wójt gminy Grybów, Paweł Fyda – burmistrz miasta Grybowa, Józef Góra – przewodniczący Rady Miejskiej w Grybowie oraz Krzysztof Olszanecki – sołtys wsi Stróże, a zarazem radny Gminy Grybów. Nie zabrakło również przedstawicieli lokalnej społeczności oraz instytucji związanych z pszczelarstwem.

Spotkanie było w głównej mierze okazją do wzajemnego złożenia życzeń oraz przełamania się opłatkiem.

Życzę pszczelarzom, aby ich marzenia się spełniały, a przede wszystkim, aby ich praca – a dobrze wiemy, że to jest ciężka praca – była wynagradzana. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie każdy rok ich ciężkiej pracy jest wynagradzany, bo niejednokrotnie do tzw. „swojego interesu” trzeba dołożyć, a miód nie zawsze jest do zdobycia. Życzę także zdrowia i wytrwałości w tym, co robią – powiedział Paweł Fyda, burmistrz Grybowa. Włodarz miasta zapewnił również o wsparciu przez władze samorządowe i lokalne dla pszczelarskich inicjatyw, które powstają i rozrastają się na teranie Grybowa.

Dziękuję pszczelarzom za życie i za miód – powiedział członek zarządu Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda. – Pomijając fakt, iż wiele osób w naszym terenie zajmuje się utrzymaniem pasiek, hodowlą pszczół i produkcja miodu, trzeba powiedzieć, że jest to nasz znak rozpoznawczy. Karpacka pszczoła jest bardzo ceniona w świecie. Tutejsze miody mają wyjątkową wartość, bo też nasze karpackie łąki są bogate w różne ziela, które pszczoły swoją pracowitością gromadzą i z tego produkowane jest to dobro. Zresztą, nie tylko miód, bo i wosk, i mleczko pszczele – wszystko to są rzeczy bardzo ważne dla zdrowia człowieka. Tak więc i ta społeczność pszczelarzy jest społecznością ważną. Dlatego przyjechałem, żeby im podziękować i życzyć wszystkiego dobrego – kontynuował, zapewniając również o wsparciu instytucji Województwa Małopolskiego dla bieżącej działalności pszczelarskiej w regionie.– Widzę, że te pasieki rozwijają się, jest ich coraz więcej. Pszczół jest coraz więcej i ludzi, którzy się tym zajmują, też nie brakuje – mówił.

Na spotkaniu u Bartnika nie zabrakło również czasu na kolędowanie. Czas łamania się opłatkiem wypełnił Zespół Kowalnia, wykonując tradycyjne kolędy i pastorałki.

Po poczęstunku, członkowie Koła Pszczelarzy w Grybowie uhonorowani zostali medalami, wydanymi przez Karpacki Związek Pszczelarstwa w Nowym Sączu z okazji 40-lecia jego istnienia. Medale zostały wręczone również członkom Związku.

Opłatek zgromadził ponad 100 pszczelarzy i zaproszonych gości. Co roku zapraszamy przedstawicieli Kół. Staramy się być widoczni w gminie i nie tylko. Walczymy o środowisko, bo pszczoła jest wyznacznikiem środowiska – spuentował spotkanie Ryszard Dargiewicz, prezes Koła Pszczelarzy w Grybowie, które wraz z Sądeckim Bartnikiem było organizatorem opłatka.

fot. Mateusz Książkiewicz


Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

BRAM-TECH

Wydarzenia

TADEX-POL

Reklama

pompa ciepła w kredycie zero procent
Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: