Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
niedziela 24 września 2023
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Krakowski Park Technologiczny - strefa inwestycyjna

Wymień piec, skorzystaj z dotacji. Grybów przeciwko smogowi!

Już 12 listopada ruszy nabór dla osób fizycznych, które chciałyby otrzymać dotację celową na modernizację systemu ogrzewania w budynkach i lokalach mieszkalnych w ramach ograniczenia niskiej emisji. W niektórych przypadkach wysokość refundacji kosztów może wynieść nawet 90%.

Program Kawka prowadzony będzie dzięki środkom pochodzącym z budżetu Miasta Grybów przy współudziale środków zewnętrznych. Projekt skierowany jest do jednostek samorządowych lub spółek komunalnych jednak ostatecznym beneficjentem są osoby fizyczne, które mogą skorzystać z dofinansowania poprzez zgłoszenie się z wnioskiem do Urzędu Miasta. Wnioskodawcy muszą także we własnym zakresie i na swój koszt przygotować się do realizacji zadania poprzez uzyskanie stosownej do sytuacji odpowiednich pozwoleń czy uzgodnień zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa (w tym przepisami budowlanymi).

– Program zakłada poprawę jakości niskiej emisji. Jako miasto mamy przygotowany program gospodarki nisko emisyjnej, który otwiera nam drogę do takich, jak ten, projektów. Program „Kawka” zakłada poprawę jakości niskiej emisji poprzez wymianę pieców z węglowych na ewentualnie też węglowe ale o lepszych parametrach oraz na piece C.O. zasilane gazem, olejem opałowym lub prądem. Udział w projekcie mogą wziąć tylko osoby zameldowane w mieście Grybów, nie ograniczamy ilości wniosków jednak decyduje kolejność ich składania. Wnioski będą weryfikowane a następnie wyłonimy listę rankingową. Wtedy dopiero będziemy się starać o dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalnie dotacja na piece będzie mogła wynieść do 90% kosztów kwalifikowanych. Minimalna kwota dofinansowania wynosi 45%. Od dotacji trzeba będzie odprowadzić podatek dochodowy. Jest to na pewno ukłon w stronę mieszkańców, dotychczas takich możliwości w naszym mieście nie było. Chcemy także poprawić jakość powietrza oraz stronę finansową jaką musieliby ponieść nasi mieszkańcy. Niestety czystego powietrza w naszej okolicy nie ma. 

Dofinansowanie może objąć:

 1. likwidacje lokalnych źródeł ciepła opalanych paliwem stałym (węgiel, drewno) tj.: indywidualnych kotłowni lub palenisk węglowych i zastąpienie ich przez źródło o wyższej niż dotychczas sprawności wytwarzania ciepła, w tym: nowoczesne kotły węglowe lub kotły gazowe, olejowe, elektryczne.
 2. zastosowanie kolektorów słonecznych celem obniżenia emisji w lokalnym źródle ciepła opalanym paliwem stałym bądź celem współpracy ze źródłem ciepła zastępującym źródło ciepła opalane paliwem stałym. Minimalna moc wynosi 10 kW.
 3. montaż pomp ciepła, jeżeli minimalna moc kotłowni wynosi 40kW.

W przypadku kiedy chcemy otrzymać pieniądze na zakup kotłów opalanych paliwami stałymi muszą one spełniać następujące warunki:

 • posiadać certyfikat zgodności z normą PN-EN 303-5 lub równoważną, wydany przez właściwą jednostkę certyfikującą. Data potwierdzenia zgodności
  z wymaganą normą nie może być wcześniejsza niż 5 lat licząc od daty złożenia wniosku o dofinansowanie,
 • posiadać nominalną sprawność przemiany energetycznej co najmniej 85%
  i spełniać wymagania klasy 5,
 • powinny być wyposażone w automatyczny podajnik paliwa (nie dotyczy kotłów zgazowujących) i nie może posiadać rusztu awaryjnego ani elementów umożliwiających jego zamontowanie.

Bardzo ważne by moc nowej kotłowni była niższa od mocy kotłowni likwidowanej o co najmniej 20%.

Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosi do 90 % jego kosztów kwalifikowanych, w tym:

 • do 45% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia ze środków udostępnionych przez NFOŚiGW w formie dotacji,
 • do 45% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia ze środków Wojewódzkiego Funduszu w formie dotacji, pożyczki lub dotacjo-pożyczki,
 • nie więcej niż 8.000 zł (budynek) do 6.000 zł (mieszkanie),
 • wkład własny Beneficjenta musi stanowić min. 10 % kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.

Rzeczywiste dofinansowanie wyliczane jest w oparciu o wskaźniki obowiązujące w Wojewódzkim Funduszu. Mieszkaniec zobowiązany będzie do uiszczenia podatku w wielkości 19% od kwoty uzyskanej dotacji.

Schemat dofinansowania zadań ze środków WFOŚiGW w Krakowie w ramach programu KAWKA
(dofinansowaniem nie mogą być objęte prace wykonane przed datą podjęcia przez Fundusz decyzji o ich dofinansowaniu)

tabela

O zakwalifikowaniu do dofinansowania decydować będzie kolejność złożenia wniosków spełniających warunki programu. Ostateczny termin złożenia wniosku do Urzędu Miejskiego w Grybowie upływa w dniu 25 listopada 2015 r. o godz. 15:00. Program skierowany jest wyłącznie do mieszkańców miasta Grybów. Warunkiem udzielenia dotacji jest pozyskanie środków zewnętrznych przez Miasto Grybów oraz zawarcie umowy w formie pisemnej między miastem o ostatecznym odbiorcą korzyści. Ostateczny wygląd regulaminu udzielania dotacji został przyjęty podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej, uchwałą nr XIV/62/2015 roku.

Poniżej fotorelacja ze spotkania burmistrza miasta Grybowa z mieszkańcami nt. programu Kafka jakie odbyło się 8 listopada br. w sali MDK Grybów. Gościem specjalnym był dr inż. Tomasz Fiszer z firmy doradztwa energetycznego TRADE-OFF z Krakowa.

Link do prezentacji jaką miasto przedstawiło mieszkańcom – KLIKNIJ TUTAJ
Link do regulaminu przydzielania dotacji – KLIKNIJ TUTAJ


 

Komentarze:

Turystyka

Erasmus+ pozwolił im zdobyć zagraniczne doświadczenie

Dwudziestu uczestników z terenu miasta i gminy Grybów uczestniczyło w mobilności zagranicznej w Grecji w ramach programu Erasmus plus. Młodzież odbywała praktykę w przedsiębiorstwach gastronomiczno- hotelarskich w Grecji w mieście Katerini. Partnerem z Grecji była szkoła „Platon”.

Reklama2

Wydarzenia

Auto-Complex w Nowym Sączu dealer Kia, Suzuki, Subaru

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w „nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: