Dobiega końca modernizacja budynku warsztatów przy Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Po jej zakończeniu uczniowie będą mogli korzystać nie tylko z komfortowych pracowni, ale też z najnowocześniejszego sprzętu.
– Powiat Nowosądecki realizuje projekt „Modernizacja infrastruktury kształcenia zawodowego i ustawicznego w Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie”, który ma na celu modernizację istniejącej bazy lokalowej oraz wyposażenie pracowni do nauki zawodu – mówi starosta nowosądecki Marek Pławiak. – Nowoczesny sprzęt znajdzie się w pracowni gastronomicznej, mechanicznej oraz pracowni mechatroniki samochodowej.
Do tej pory uczniowie mieli do dyspozycji sprzęt i maszyny zakupione w latach 1950-1970. Dzięki realizacji projektu i nowemu sprzętowi zostanie zapewniona realizacja podstawy programowej kształcenia w zawodzie oraz przeprowadzanie egzaminów na terenie szkoły – powstanie tu bowiem ośrodek egzaminacyjny w oparciu o nową bazę dydaktyczną.
– Dostosowanie obecnej infrastruktury do nowych wymogów pozwoli także na przygotowanie uczniów do wejścia na rynek pracy – dodaje wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk. – Będą oni dysponować nie tylko wiedzą teoretyczną, ale także umiejętnościami praktycznymi na najwyższym poziomie.
W pracowni gastronomicznej oprócz nowoczesnego sprzętu kuchennego, naczyń i mebli, zostanie zamontowana tablica interaktywna. W pracowni techniki żywienia zostaną zainstalowane stanowiska komputerowe oraz programy do planowania rozliczeń, oceny żywienia, produkcji gastronomicznej i usług gastronomicznych. W pracowni tej będą również realizowane zajęcia dla zawodów mechanicznych wykorzystujące oprogramowanie z zakresu projektowania CAD i CAM. Zakupione telewizory do pracowni mechanicznej i mechatroniki samochodowej będą służyły do wyświetlania filmów instruktażowych, dydaktycznych i efektów pracy programów diagnostycznych. Nowoczesny sprzęt, który znajdzie się na terenie warsztatów pozwoli na kształcenie w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, kelner, kucharz, technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych, mechanik, monter maszyn i urządzeń. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że znajdzie się tutaj m.in. zestaw do programowania obrabiarek sterowanych numerycznie CNC oraz nowoczesne narzędzia diagnostyczne (komputer diagnostyczny, multimetry, mikroprocesorowy diagnoskop samochodowy).
Projekt będzie realizowany do grudnia 2015 roku. Obecnie trwa ostatni etap prac remontowo-budowlanych oraz wybór dostawców sprzętu, który zostanie przekazany do szkoły w okresie październik – listopad 2015 r.
Wartość projektu to 3 022 520,83 PLN, w tym dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 85% tj. około 2 545 376,00 PLN, wkład własny Powiatu 15%.
Projekt współfinansowany jest z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.