Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
czwartek 24 maja 2018

Samorządowcy dyskutowali o oszczędnościach energetycznych

mIMG_9959

Końcem stycznia w sali obrad Urzędu Miejskiego w Grybowie odbyło się spotkanie nt. ograniczenia kosztów energetycznych a zwłaszcza modernizacji systemów oświetleniowych. Do naszego miasta przybyli licznie burmistrzowie, wójtowie z terenu województwa małopolskiego oraz podkarpackiego.

Spotkanie zainicjował Paweł Fyda Burmistrz Miasta Grybów oraz Andrzej Czernecki, przewodniczący zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisołki w Jaśle. W pierwszej części prezentacje dotyczące potencjału efektywności energetycznej na obszarach jednostek samorządowych (uregulowania prawne), kwestie audytu efektywności energetycznej branej pod uwagę przy ocenie opłacalności przedsięwzięć w sektorze oświetleniowym (budynki i drogi) oraz modernizacje systemów oświetleniowych jako najszybszy sposób pozyskania oszczędności energetycznych i ekonomicznych a także poprawy bezpieczeństwa przedstawiła Wiesława Pabjańczyk – prezes firmy Nova Light, pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej.

Swoimi doświadczeniami z obecnymi samorządowcami dzielił się chętnie Mariusz Woźniak – prezes Fundacji Rewitalizacji Oświetlenia ATON a zarazem przedstawiciel firmy LUG, były wiceprezydent miasta Zielona Góra. Wieloletni samorządowiec omówił inteligentne systemy energetyczne w oświetleniu (inteligentne oprawy systemu sterowania, czujniki ruchu i obecności, systemy zdalnego sterowania) oraz finansowe mechanizmy wspierania efektywności energetycznej.

– W ramach działalności fundacji pomagamy gminom i powiatom w projektach dotyczących wymiany oświetlenia jak również przy projektach budowy nowego oświetlenia – powiedział naszemu portalowi Mariusz Woźniak, prezes Fundacji Rewitalizacji Oświetlenia ATON. – Przede wszystkim pokazujemy czy wymiana ma sens, czy zaoszczędzone wartości pozwalają w jakimś krótkim okresie czasu się zwrócić a w dłuższej perspektywie mieć pozytywny wpływ na budżet. Do tego pokazujemy sposoby finansowania, rozwiązania techniczne. Przygotowujemy również dla gmin dokumentacje techniczną, w której znaczenie mają odpowiednio dobrane parametry. Gwarantują wtedy one, że dany samorząd będzie miał dobry produkt, niezależnie kto wygra przetarg.

Prelekcję nt. odnawialnych źródeł energii jako alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań (oświetlenie hybrydowe, oświetlenie foto) przedstawił Marek Kownacki, prezes Energy Profil Group, wieloletni dyrektor departamentu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a obecnie członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

– W dzisiejszym wystąpieniu odnosiłem się do ustawy, która z jednej strony nam nakazuje a z drugiej jest zdrowy rozsądek – mówi o oszczędnościach w oświetleniu Marek Kownacki, członek Narodowej Rady Rozwoju. – Od tylu lat, kiedy pracuje w energetyce zainteresowanie samorządów tym tematem jest średnie. Często wynika to ze złych doświadczeń. Bywało, że wmawiano nam, że jest oszczędność. Ona może i jest, ale stopa zwrotu wychodzi powyżej 15 lat. Tej oszczędności nie będzie, bo być może nie będziemy już mieć tego źródła energii. Dzisiaj w Grybowie rozmawiamy o oszczędnościach jakie mogą być na oświetleniu ulicznym lub drogowym. Ważne jest też oświetlenie wnętrza budynków. (…) Należy zwrócić uwagę na sposób finansowania inwestycji związanych z oświetleniem. Nie powinniśmy dofinansować projektów, których koszty mogłyby się zwrócić z samych oszczędności – inwestycji, których zwrot zaplanowany jest po kilku latach. W gminach jest dużo ważniejszych potrzeb jak chociażby kanalizacje i wodociągi. 

Na seminarium poświęcone oświetleniu oraz oszczędnościom w energetyce gmin przyjechało do Grybowa wielu samorządowców, wśród nich m.in. burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz, wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura, wójt gminy Nawojowa Stanisław Kiełbasa, przedstawiciele gmin i miast takich jak: Gorlice, Nowy Sącz, Piwniczna Zdrój, Łącko, Podegrodzie, Chełmiec, Kamionka Wielka, Łososina Dolna, Dębowiec, Szerzyny, Ropa, Brzostek oraz Miasto Jasło.

– Dzisiejsze spotkanie zainicjowało nasze miasto Grybów – komentował w czasie wydarzenia Paweł Fyda, burmistrz Grybowa. – Tematy, które poruszaliśmy są problemami dość znanymi a dyskusja o nich jest na czasie. Problem oszczędności energetycznych dla samorządów jest spory. Musimy robić wszystko aby zmniejszyć koszty energetyczne. W związku z tym postanowiliśmy zaprosić wszystkich samorządowców oraz pracowników urzędów odpowiedzialnych za poruszane dzisiaj kwestie, po to aby mogli poznać nowoczesne rozwiązania w dziedzinie oświetlenia. Jako miasto sami szukamy sposobu na oszczędności, jak również opracowujemy plan modernizacji dotychczasowego systemu oświetlenia.

Bazyliszek - pizza w Grybowie

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:
 • Marek Nowak

  Ja kupuję LED-y w A-T i mam małe zużycie energii 😉

 • http://www.ceb.com.pl/ Aleksander Sudoł

  Przed każdą inwestycją w dziedzinie oszczędności energetycznej warto zlecić wykonanie audytu energetycznego budynku albo audyt efektywności energetycznej dla oświetlenia. Taki dokument pozwoli oszacować oszczędności i określenie prostego czasu zwrotu nakładów – SPBT. Zapraszam do współpracy http://www.ceb.com.pl


Katalog firm
nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: [email protected]

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

logotyp_optimar

Optimar – Biuro Rachunkowe


Mariola Janusz

Tel. 535-558-318

Strona internetowa: www.optimar-bobowa.pl

logo_burnat_2014_png

Market Budowlany BURNAT


Waldemar Burnat

Tel. 501 504 465 (Bogoniowice) lub 508 314 138 (Gromnik)

Strona internetowa: www.burnat.info

hydroteh

Hydrotech


Daniel Warzecha

509 918 105

Strona internetowa: www.hydrotech-bobowa.com

1779872_485066811604452_425519645_n

Serwis Komputerowy ITNET24


Marcin Wojna

18 47 91 202

Strona internetowa: www.itnet24.pl

Ogłoszenia
harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.

indeks

Poszukujemy księgowej lub firmy która rozliczy małą firmę za 2017 rok

Poszukujemy firmy, która rozliczy do 30 kwietnia 2018 roku cały poprzedni rok w małej firmie. Miesięcznie 10-25 dokumentów. Rachunkowość uproszczona. Bez kasy fiskalnej. Brak samochodu czy kosztów związanych z transportem. Jedynie jest kilka amortyzacji sprzętu elektrofonicznego.

Bilbord_TLC praca_grybow24

Gorlicka firma TLC szuka pracowników!

Międzynarodowa firma działającą w sektorze produkcji lekkich konstrukcji stalowych zatrudni, osoby na stanowiska:

Oddam 6-tygodniowego pieska w dobre ręce!

Oddam małego pieska w dobre ręce!

Oddam w dobre ręce 6 tygodniowego bardzo sympatycznego pieska, ponieważ nie mogę go zatrzymać u siebie. Chętnych proszę o kontakt pod nr telefonu 667 116 199. Pieska można odebrać w Grybowie.      

m21-IMG_4653

Wynajmę lokale użytkowe w centrum Grybowa

Do wynajęcia pozostają trzy lokale użytkowe: 50m² (jedno pomieszczenie na parterze), 36m² (jedno pomieszczenie na I piętrze) oraz 40m² (dwa pomieszczenia na I piętrze). Wszystkie lokale mieszczą się w pięknie odrestaurowanej i zmodernizowanej kamienicy w ścisłym centrum Grybowa – przy skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 981 z drogą krajową nr 28.

praca

Praca sezonowa – kucharz, pomoc kucharza, sprzedawca

Przyjmiemy do pracy na stanowisku sprzedaż (wynagrodzenie 2600zł), pomoc kuchenna (wynagrodzenie 3000zł) oraz kucharz (wynagrodzenie 7000-9000zł). Zapewniamy obiad pracowniczy oraz nocleg. Praca sezonowa. Więcej informacji pod numerem 609 464 028 lub mailowo [email protected] Zapraszamy.

praca

Poszukiwany księgowy oraz kadrowy!

Przedsiębiorstwo Przewozowo-Handlowe LIBROPOL z Siedlisk (gmina Bobowa) w związku z dynamicznym rozwojem firmy poszukuje chętnych do pracy na stanowiskach administracyjnych w zakresie księgowym i kadrowym.

miniatura_ogloszenie_praca_polwar

PRACA dla niterów konstrukcji stalowych

Niterów konstrukcji stalowych, do pracy za granicą, zatrudni spółka. Więcej informacji pod numerem telefonu: 502 525 717.

mIMG_7495

WYNAJMĘ: lokal użytkowy przy głównej ulicy w centrum Grybowa

Wynajmę lokal użytkowy o powierzchni 58 m2, wraz z łazienką  przy jednej z głównych ulic miasta Grybowa. Tel. 663 – 377 – 320 

ziemia

Przyjmę ziemię

Przyjmę ziemię (nie gruz) na działkę w miejscowości Siedliska (gmina Bobowa, niedaleko remizy OSP). Chętne osoby proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem 519 177 720 lub 506 533 800.


Partnerzy i reklamodawcy: