Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
piątek 06 grudnia 2019

Samorządowcy dyskutowali o oszczędnościach energetycznych

mIMG_9959

Końcem stycznia w sali obrad Urzędu Miejskiego w Grybowie odbyło się spotkanie nt. ograniczenia kosztów energetycznych a zwłaszcza modernizacji systemów oświetleniowych. Do naszego miasta przybyli licznie burmistrzowie, wójtowie z terenu województwa małopolskiego oraz podkarpackiego.

Spotkanie zainicjował Paweł Fyda Burmistrz Miasta Grybów oraz Andrzej Czernecki, przewodniczący zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisołki w Jaśle. W pierwszej części prezentacje dotyczące potencjału efektywności energetycznej na obszarach jednostek samorządowych (uregulowania prawne), kwestie audytu efektywności energetycznej branej pod uwagę przy ocenie opłacalności przedsięwzięć w sektorze oświetleniowym (budynki i drogi) oraz modernizacje systemów oświetleniowych jako najszybszy sposób pozyskania oszczędności energetycznych i ekonomicznych a także poprawy bezpieczeństwa przedstawiła Wiesława Pabjańczyk – prezes firmy Nova Light, pracownik naukowy Politechniki Łódzkiej.

Swoimi doświadczeniami z obecnymi samorządowcami dzielił się chętnie Mariusz Woźniak – prezes Fundacji Rewitalizacji Oświetlenia ATON a zarazem przedstawiciel firmy LUG, były wiceprezydent miasta Zielona Góra. Wieloletni samorządowiec omówił inteligentne systemy energetyczne w oświetleniu (inteligentne oprawy systemu sterowania, czujniki ruchu i obecności, systemy zdalnego sterowania) oraz finansowe mechanizmy wspierania efektywności energetycznej.

– W ramach działalności fundacji pomagamy gminom i powiatom w projektach dotyczących wymiany oświetlenia jak również przy projektach budowy nowego oświetlenia – powiedział naszemu portalowi Mariusz Woźniak, prezes Fundacji Rewitalizacji Oświetlenia ATON. – Przede wszystkim pokazujemy czy wymiana ma sens, czy zaoszczędzone wartości pozwalają w jakimś krótkim okresie czasu się zwrócić a w dłuższej perspektywie mieć pozytywny wpływ na budżet. Do tego pokazujemy sposoby finansowania, rozwiązania techniczne. Przygotowujemy również dla gmin dokumentacje techniczną, w której znaczenie mają odpowiednio dobrane parametry. Gwarantują wtedy one, że dany samorząd będzie miał dobry produkt, niezależnie kto wygra przetarg.

Prelekcję nt. odnawialnych źródeł energii jako alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań (oświetlenie hybrydowe, oświetlenie foto) przedstawił Marek Kownacki, prezes Energy Profil Group, wieloletni dyrektor departamentu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a obecnie członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

– W dzisiejszym wystąpieniu odnosiłem się do ustawy, która z jednej strony nam nakazuje a z drugiej jest zdrowy rozsądek – mówi o oszczędnościach w oświetleniu Marek Kownacki, członek Narodowej Rady Rozwoju. – Od tylu lat, kiedy pracuje w energetyce zainteresowanie samorządów tym tematem jest średnie. Często wynika to ze złych doświadczeń. Bywało, że wmawiano nam, że jest oszczędność. Ona może i jest, ale stopa zwrotu wychodzi powyżej 15 lat. Tej oszczędności nie będzie, bo być może nie będziemy już mieć tego źródła energii. Dzisiaj w Grybowie rozmawiamy o oszczędnościach jakie mogą być na oświetleniu ulicznym lub drogowym. Ważne jest też oświetlenie wnętrza budynków. (…) Należy zwrócić uwagę na sposób finansowania inwestycji związanych z oświetleniem. Nie powinniśmy dofinansować projektów, których koszty mogłyby się zwrócić z samych oszczędności – inwestycji, których zwrot zaplanowany jest po kilku latach. W gminach jest dużo ważniejszych potrzeb jak chociażby kanalizacje i wodociągi. 

Na seminarium poświęcone oświetleniu oraz oszczędnościom w energetyce gmin przyjechało do Grybowa wielu samorządowców, wśród nich m.in. burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz, wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, wójt gminy Dębica Stanisław Rokosz, wójt gminy Skołyszyn Zenon Szura, wójt gminy Nawojowa Stanisław Kiełbasa, przedstawiciele gmin i miast takich jak: Gorlice, Nowy Sącz, Piwniczna Zdrój, Łącko, Podegrodzie, Chełmiec, Kamionka Wielka, Łososina Dolna, Dębowiec, Szerzyny, Ropa, Brzostek oraz Miasto Jasło.

– Dzisiejsze spotkanie zainicjowało nasze miasto Grybów – komentował w czasie wydarzenia Paweł Fyda, burmistrz Grybowa. – Tematy, które poruszaliśmy są problemami dość znanymi a dyskusja o nich jest na czasie. Problem oszczędności energetycznych dla samorządów jest spory. Musimy robić wszystko aby zmniejszyć koszty energetyczne. W związku z tym postanowiliśmy zaprosić wszystkich samorządowców oraz pracowników urzędów odpowiedzialnych za poruszane dzisiaj kwestie, po to aby mogli poznać nowoczesne rozwiązania w dziedzinie oświetlenia. Jako miasto sami szukamy sposobu na oszczędności, jak również opracowujemy plan modernizacji dotychczasowego systemu oświetlenia.


Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:
 • Marek Nowak

  Ja kupuję LED-y w A-T i mam małe zużycie energii 😉

 • http://www.ceb.com.pl/ Aleksander Sudoł

  Przed każdą inwestycją w dziedzinie oszczędności energetycznej warto zlecić wykonanie audytu energetycznego budynku albo audyt efektywności energetycznej dla oświetlenia. Taki dokument pozwoli oszacować oszczędności i określenie prostego czasu zwrotu nakładów – SPBT. Zapraszam do współpracy http://www.ceb.com.pl


Turystyka

Kolejowi turyści z Podkarpacia w natarciu!

17-IMG_4250

W ostatnią sobotę września (tj. 28.09.br.) uruchomiony został pilotażowy, jednorazowy kurs z Jasła do Krynicy obsługiwany przez Koleje Małopolskie. Nowoczesny skład, mimo iż najdłuższy, już na wysokości Gorlic/Zagórzan wypełnił się do ostatniego miejsca.

Reklama2

FPON Stróże 1%

Wydarzenia

AF Constructions
Katalog firm
bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny „Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

ex2

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia
Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.

Logo OK Polska

Przedsiębiorstwo Budowlane szuka pracowników! Atrakcyjne warunki!

Firma OK-Polska Przedsiębiorstwo Budowlane Sp. z o.o. z siedzibą w Gogolinie przy ul. Kasztanowej 2a zajmuje się realizacją konstrukcji żelbetowych na terenie: Niemiec, Holandii, Danii, Polski.

miniatura_Zestaw Renault + Naczepa przerzut

Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + naczepa do przerzutu ACTM

Do sprzedania zestaw: Ciągnik siodłowy Renault Premium 400 + Naczepa ACTM. Samochód sprawny, sporadycznie używany ze względu iż nie trudnimy się transportem, prowadzimy firmę budowlaną-posiadamy dwa przerzuty z czego jeden oferowany na niniejszym ogłoszeniu jest nam zbędny. Opony w dobrym stanie do jazdy.

dom_alabaster_sprzedaz_ptaszkowa_z_dzialka

Ptaszkowa: dom wolnostojący wraz z działką (16 arów) – OKAZJA

Do sprzedania dom wolnostojący (stan surowy zamknięty) wybudowany z projektu „Dom Alabaster” z wykonaną zmianą (zwiększono przestrzeń garażową dodając kotłownię). Dom leży na działce 16 arów, w bardzo dobrej lokalizacji tuż przy drodze krajowej nr 28 (Nowy Sącz-Grybów-Gorlice).

34138237_1022252667931540_1214332102351257600_n

Zagubiono kluczki od VW. Pomożecie? Czeka nagroda

Dnia 01 czerwca ok godz: 13 w sklepie „Delikatesy Centrum w Kąclowej” zaginął klucz od samochodu widoczny na zdjęciu. Jeśli ktoś go znalazł proszę o zwrot do kasy sklepu. Dla uczciwego znalazcy przewidziano nagrodę.

dowod_rejestracyjny_zagubiono

Zaginęły dokumenty wraz z prawem jazdy. Na znalazcę czeka nagroda!

Zaginął dowód rejestracyjny do Renault Megane III, o numerze KNS 4949F. W środku znajduję się polisa OC samochodu oraz prawo jazdy osoby, która pożyczyła ten samochód. Znalazcę bardzo proszę o kontakt, nr tel: 510418798. Na znalazcę czeka nagroda.

harddrive-2619020_960_720

Odzyskiwanie danych – Grybów, Bobowa, Gorlice, Nowy Sącz, Jasło

Świadczymy usługi związane z odzyskiwaniem danych z dysków twardych, kart pamięci, pamięci przenośnych (pendrive) i innych elektronicznych nośników informacji. Specjalizujemy się w uszkodzeniach logicznych.


Partnerzy i reklamodawcy: