Niedługo zaczyna się nowy semestr studiów. Mamy więc przed sobą mnóstwo kuszących możliwości. Poznawanie nowych osób, także tych z obcych krajów. Nawiązywanie kontaktów i zawieranie przyjaźni – często na całe życie.
Przygody miłosne i romanse. Imprezy w klubach studenckich, pubach i dyskotekach. Wizyty w barach mlecznych lub drogich restauracjach. Jakby nie patrzeć: nowy semestr to dla żyjącego intensywnie studenta, jak cały rozdział życia. Dobrym pomysłem na jego zainaugurowanie może okazać się wybór odpowiedniego miejsca do zamieszkania. Domy studenckie i prywatne akademiki – przeanalizujmy ich wady oraz zalety.
Dlaczego wybór zamieszkania jest tak ważny?
Wybór odpowiedniego zakwaterowania ma dla studenta olbrzymie znaczenie. W tym miejscu spędzać on będzie nie tylko swój wolny czas – będzie się tam też uczyć, jeść, spać, przyjaźnić z sąsiadami, a co dla wielu najważniejsze w studenckim życiu – imprezować. Miejsce, w którym mieszkamy determinuje więc to kim jesteśmy i jak się zachowujemy. A ostatecznie – stajemy się także jego częścią.
Wady i zalety mieszkania w publicznym akademiku
Dobrym przykładem na to, jak miejsce wpływa na to kim jesteśmy, jest zamieszkanie w publicznym akademiku. Towarzyszy temu powtarzający się schemat. Student poddaje się wtedy zazwyczaj powszechnie obowiązującym tam prądom – to znaczy zaczyna dużo pić i imprezować. Dodajmy do tego, że standardy życiowe są tu często bardzo niskie.
Symptomatyczna bywa również sytuacja, kiedy to ceniąca sobie spokój i ciszę studentka trafia do takiego, publicznego akademika. Wtedy siłą rzeczy, będzie się tam męczyć i niekoniecznie cieszyć codziennymi, odbywanymi często na korytarzach, hucznymi imprezami.
Warto jednak podkreślić, że publiczny dom studencki, ma także swoje zalety. Zawsze pozostanie on w oczach absolwenta barwnym miejscem, do którego, z rozrzewnieniem, wracać będzie myślami. Kolejną zaletą zwykłego akademika jest też niska cena, która oscyluje zazwyczaj między 300 a 800 złotych. Dla studenckiej kieszeni będzie to miało niezwykłe znaczenie.
Źródło: Pixabay
Wady i zalety mieszkania w pokoju na stancji
Inną, wartą przeanalizowania możliwością, są pokoje do wynajęcia dla studentów. Na wielu płaszczyznach jest to zupełna odwrotność publicznego akademika. Jeżeli więc w domu studenckim narażeni będziemy na zupełny brak prywatności, tak w wynajmowanym pokoju będziemy mieć jej aż nadto. Może się to negatywnie odbić na naszych kontaktach towarzyskich, na przykład w postaci tego, że ominie nas akademicka, szalona impreza.
Źródło: LivinnX
Wady i zalety mieszkania w prywatnym akademiku
Na koniec przedstawiamy trzecią, ostatnią już możliwość. Jest nią zakwaterowanie w prywatnym akademiku. To opcja najbardziej interesująca dla tych wszystkich, którzy cenią sobie znacznie wyższe, niż w miejskim domu studenckim warunki bytowe. Jednocześnie zaś nie chcą, żeby ominęła je akademicka integracja w postaci imprez i poznania mnóstwa nowych przyjaciół.
Reasumując: prywatny akademik oferuje nam o wiele lepsze warunki bytowe, niż jego publiczny odpowiednik. Wiąże się to z zachowaniem większej prywatności. Zazwyczaj liczyć będziemy tu mogli nawet na własny pokój! Podczas ciężkiej sesji przedegzaminacyjnej, kiedy miejsca cichej nauki wypełnione są tłumem – może mieć to dla nas nieocenione znaczenie.
Podsumowanie
Przedstawione trzy formy zakwaterowania, różnią się od siebie znacznie. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Zachęcamy do