Żylaki kończyn dolnych to stosunkowo często spotykane schorzenie, wynikające z zaburzeń funkcjonowania układu krążenia. Poszerzenie żył powierzchownych, widoczne jako sinawe uwypuklenie na przebiegu żył.
Ponadto, wyróżnić można żylaki pierwotne, wtórne oraz o rzadkiej etiologii. Same przyczyny powstawania żylaków kończyn dolnych mogą być zróżnicowane i powiązane z genetycznymi uwarunkowaniami, a także nierzadko ze stylem życia. Warto zatem poznać odpowiedź na pytanie, jakie są czynniki ryzyka oraz co może przyczynić się do rozwoju żylaków.
Czynniki genetyczne
Sprzyjające powstawaniu żylaków uwarunkowania genetyczne związane są z nieprawidłowościami dotyczącymi zastawek żylnych, które zapobiegają cofaniu się krwi z układu żył głębokich do powierzchownych. Przeciążenie układu żył powierzchownych sprawia, że naczynia krwionośne nadmiernie się wydłużają i poszerzają, jednocześnie powodując powstawanie żylaków. Ponadto, żylaki nóg mogą powstawać na skutek zaburzeń ściany żył, takich jak np. osłabienie lub zwiększona podatność na rozciąganie.
Tryb życia i czynniki indywidualne
Tryb życia również ma wpływ na żylaki. Przyczyny mogą być jednak różne, dlatego warto poznać czynniki zwiększające ryzyko, tak, aby móc je w miarę możliwości wyeliminować. Pierwszym z nich jest długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, które podobnie jak siedzący tryb życia, zdecydowanie nie sprzyja zdrowiu nóg. Prowadząc taki tryb pracy warto co jakiś czas wyjść na krótki spacer lub wykonać proste ćwiczenia, co pozytywnie wpłynie na pobudzenie krążenia. Uwagę należy zwrócić zarówno na brak aktywności fizycznej, jak i jej nadmiar – również w związku z długim i wyczerpującym wysiłkiem (np. podnoszenie ciężarów) powstają żylaki. Analizując potencjalne przyczyny nie należy zapominać o nadwadze i otyłości, problemach hormonalnych, a także ekspozycji na wysokie temperatury i promieniowanie słoneczne.
Na powstawanie żylaków na kończynach dolnych wpływ ma noszone obuwie – szczególnie w przypadku kobiet, gdyż częste noszenie wysokich obcasów ogranicza aktywność mięśni łydki. Ponadto, w zwiększonym stopniu na żylaki narażone są kobiety w ciąży, między innymi ze względu na zwiększoną ilość krwi, a także oddziaływanie hormonów na organizm.
Leczenie żylaków
W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, stosowane metody leczenia żylaków to leczenie zachowawcze z wykorzystaniem między innymi leków, mające na celu zatrzymanie postępów choroby oraz załagodzenie jej objawów, a także leczenie zabiegowe lub operacyjne. Więcej informacji dotyczących metod leczenia żylaków znajdziesz na stronie Orawczyk – Klinika Leczenia Żył.