W dniach 8 – 12 kwietnia 2019 roku w Nyírtelek na Węgrzech grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie wraz z opiekunami Janiną Skrabą, Małgorzatą Grucą i Grażyną Madoń uczestniczyła w międzynarodowej wymianie w ramach realizacji projektu Erasmus+ „We learn for life!”(„Uczymy się przez całe życie!”).
Należy przypomnieć, że koordynatorem projektu jest Magdalena Janusz – nauczycielka języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie.
Podczas pięciu dni spędzonych na Węgrzech uczniowie i nauczyciele z grybowskiej Jedynki integrowali się z uczniami i nauczycielami z zaprzyjaźnionych szkół podstawowych w Chminianske Jakubovany na Słowacji oraz „Szent Anna Katolikus Általános Iskola” w Nyírtelek na Węgrzech.
W pierwszy dzień projektu uczestnicy zjedli obiad w średniowiecznej restauracji, wydrążonej w skale oraz zwiedzali zamek w Boldogkő, gdzie mieli okazję spotkać prawdziwych rycerzy. Następnie w miejscowości Vizsoly zobaczyli, jak 429 lat temu drukowano pierwszą węgierską biblię.
Kolejny dzień projektu przyniósł zwiedzanie ZOO w Nyíregyháza, wycieczkę rowerową do Nyírtelek-Varjύlapos, gdzie znajdują się tablice pamiątkowe dla polskich uchodźców, zwiedzanie Nyírteleku wozem konnym oraz spotkanie z dziećmi i nauczycielami w internacie pn. Kedvesház („ Milydom”).
Trzeci dzień był dniem odwiedzin w szkole podstawowej w Nyírtelek, gdzie uczestnicy projektu mogli zobaczyć jak wygląda węgierski system edukacyjny. Uczniowie mogli wziąć udział w różnych zajęciach, między innymi wraz ze swoimi słowackimi i węgierskimi przyjaciółmi robili ozdoby wielkanocne, a także uczestniczyli w grach i zabawach sportowych. W godzinach popołudniowych odbyło się zwiedzanie wytwórni czekolady, gdzie każdy z uczestników mógł zrobić swoją czekoladę.
Następny dzień był również pełen wrażeń. Przedpołudnie uczestnicy spędzili na krytych basenach w Kapielisku „Aquarius”, po południu poznawali kulturę, szczególnie folklor węgierski, uczestnicząc we wspólnych tańcach ludowych z zespołem tańca ludowego „Guzsalyas” w budynku Vigadό w Nyírtelek.
Ostatni dzień upłynął pod znakiem przygód w Zemplinskim Parku Przygód w miejscowości Sátoraljaύjhely, był też niestety dniem pożegnania i powrotu do domów.
Piękny czas spędzony u naszych węgierskich przyjaciół pozostanie na zawsze w głowach uczestników projektu. Węgierską gościnność a szczególnie wyjątkową serdeczność w stosunku do narodu polskiego można było odczuć na każdym kroku. Nasi uczniowie z powodzeniem pokonywali bariery językowe, interpersonalne i międzykulturowe, nawiązali nowe znajomości a może nawet głębsze przyjaźnie, które miejmy nadzieję przetrwają przez długie lata.
Polecamy zerknąć do większej galerii zdjęć – kliknij TUTAJ!