Znane marki producentów kamer inspekcyjnych prezentują dość wyrównany poziom, jeśli chodzi o możliwości techniczne swoich wyrobów. W praktyce jednak zawsze znajdzie się kilka cech, które odróżniają od siebie nawet najbardziej podobne urządzenia. Na co warto w takich przypadkach zwrócić uwagę?
Pamięć wewnętrzna
Dziś zdecydowana większość kamer inspekcyjnych do sieci optycznych jest w stanie nie tylko przekazywać obraz na żywo, ale także wykonywać i zapisywać w wewnętrznej pamięci zdjęcia z dowolnego fragmentu światłowodu. Różnica zaś tkwi w tym, ile zdjęć zmieści się w pamięci: w dobrych modelach jest to od kilkuset do ponad tysiąca zdjęć, które później można zgrać w celu przygotowania pełniejszej dokumentacji po przeglądzie. Warto przy okazji upewnić się, czy po zapełnieniu miejsca kamera zacznie nadpisywać stare zdjęcia, czy tylko wyświetli komunikat o przepełnieniu pamięci.
Współpraca z innymi urządzeniami
Niektóre modele kamer inspekcyjnych nie mają nawet własnego wyświetlacza, a do ich obsługi wykorzystuje się smartfon lub tablet. Częściej natomiast zdarza się, że kamery wyposaża się w złącza pozwalające na podłączenie rozszerzeń lub szybki transfer danych do komputera. Warto pamiętać, że liczy się nie tylko techniczna możliwość współpracy z innymi urządzeniami, ale także wygoda obsługi takiego zestawu. Szczególnie dużo uwagi warto poświęcić oprogramowaniu komputerowemu, które miewa dość egzotyczne wymagania sprzętowe i wtedy może pojawić się problem w podłączeniu kamery i choćby odzyskaniu zdjęć z pamięci.
Wybór adapterów
Zdecydowana większość kamer jest wyposażona tylko w podstawowy zestaw adapterów czy końcówek roboczych. W zestawie znajdują się te najczęściej używane i najbardziej potrzebne, natomiast nie zaspokoją one potrzeb wszystkich użytkowników. Wtedy warto rozejrzeć się, jaki wybór dodatkowych akcesoriów proponuje producent. Czasem może się okazać, że doskonała kamera po prostu nie może być wyposażona w odpowiednie rozszerzenia i tym samym sporo straci na użyteczności. Nie musi jej to od razu skreślać, ale takie przeszkody trzeba przewidywać przed zakupem.
Możliwości analizy
Naprawdę dobre kamery inspekcyjne zawsze wyposażone są w podstawowe funkcje diagnostyczne, natomiast mogą one działać automatycznie lub być uruchamiane ręcznie. Warto przemyśleć, jakie z tych opcji diagnostycznych będą przydatne i jaka obsługa będzie wygodniejsza, a następnie do tych wymogów dopasować poszukiwany sprzęt. Tu już nawet nie chodzi o wybór najlepszej kamery inspekcyjnej, ale tej, która będzie najwygodniejsza. Takie drobiazgi co prawda nigdy nie powinny przesądzać o odrzuceniu dobrego modelu, ale jeśli do wyboru jest kilka bardzo podobnych wersji sprzętu, to trzeba zrobić wszystko, aby wybrać naprawdę najlepszą z kamer inspekcyjnych.