Przepisy precyzują, w jaki sposób należy wykonać podstawowe zabezpieczenia komory śrutowniczej, natomiast producenci mogą ten cel zrealizować na kilka sposobów. W każdym przypadku jednak ważnych jest kilka elementów, które finalnie wpływają na bezpieczeństwo pracownika i osób postronnych.
Odzież ochronna
Temu tematowi – wydawałoby się – w ogóle można nie poświęcać miejsca. Internet jednak jest pełen filmów pokazujących pracę w komorze śrutowniczej czy choćby z piaskarką, która akurat pod tym względem niewiele się różni, bez obowiązkowego stroju ochronnego. Specjalny kombinezon chroni ciało pracownika nie tylko przed rozpędzonymi cząstkami ścierniwa, ale także przed usuwanymi z obrabianego elementu cząstkami.
Wyłączenie po upuszczeniu dyszy
Do przypadkowego upuszczenia dyszy może dojść z wielu powodów. W zdecydowanej większości przypadków pracownik ubrany w strój ochronny byłby w stanie po pewnym czasie podnieść dyszę i bezpiecznie wznowić lub zatrzymać proces śrutowania, natomiast takie zabezpieczenie nie tylko chroni jego przed bezpośrednim działaniem ścierniwa (dysza może samoistnie przemieszczać się w dowolnym kierunku), ale także ogranicza ryzyko uszkodzenia obrabianego elementu lub niepotrzebnego narażania ścian i całej konstrukcji komory.
Wyłączenie po otwarciu drzwi
W każdej komorze nastąpi zatrzymanie pracy po otwarciu drzwi (a w przypadku małych komór po otwarciu pokrywy). Ma to olbrzymie znaczenie, ponieważ gdyby to zabezpieczenie nie zadziałało, narażeni na obrażenia spowodowane przez ścierniwo i usuwane przez nie elementy byliby także ludzie znajdujący się poza komorą, a więc niemający na sobie odzieży ochronnej. Stanowiłoby to poważne zagrożenie zdrowia, a często również życia. Z tego też powodu jest to podstawowe zabezpieczenie, jakie stosuje się we wszystkich komorach każdego typu. Nie ma możliwości uruchomienia strumienia, jeśli komora nie jest dokładnie zamknięta.
Bezpieczeństwo dzięki czytelnemu sterowaniu
Ten parametr nie jest wcale mniej istotny. Mimo że proces oczyszczania jest zawsze zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach, dopiero możliwość precyzyjnego kontrolowania wprowadzonej nastawy pozwala bezpiecznie go przeprowadzić. Informacja o tym, że komora jest wyposażona w duży, czytelny wyświetlacz, wygodne, ergonomiczne przyciski i generalnie lepiej zaprojektowany panel kontrolny ma olbrzymie znaczenie. Wciąż na rynku dostępne są takie komory, które są niewygodne w obsłudze, a trzeba pamiętać, że większość wypadków poprzedza wypowiedziane przez kogoś zdanie „to jest niewygodne, zrobię po swojemu”.
O nowoczesnych technologiach można dowiedzieć się więcej w materiałach dostępnych na stronie blastech.pl, a także w prasie specjalistycznej. Warto również zapoznać się z podstawowymi normami dotyczącymi bezpieczeństwa w pracy z komorami śrutowniczymi.
fot. nadesłane