Już po raz ósmy Bartna Chata w Stróżach będąca częścią Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik stała się miejscem noworoczno-opłatkowego spotkania pszczelarzy z terenu Grybowa i okolic. Do niecodziennego wydarzenia doszło w niedzielę, 21 stycznia br. a rozpoczęła je Msza Święta w miejscowym kościele.
Eucharystię w intencji pszczelarzy odprawił ks. kanonik Stanisław Betlej, który przypomniał zebranym w kościele jak ważna jest praca osób związanych z płodami ziemi w tym także bartników. Tuż po błogosławieństwie pszczelarze oraz zaproszeni goście udali się do Sądeckiego Bartnika a dokładniej Bartnej Chaty, gdzie miała miejsce dalsza część wydarzenia.
Wśród gości, którzy przybyli na noworoczno-opłatkowe spotkanie pszczelarzy w Stróżach byli m.in. księża z parafii w Stróżach – ks. kanonik Stanisław Betlej oraz ks. Włodzimierz Chwałek, samorządowcy z regionu w osobach burmistrza miasta Grybowa Pawła Fydy, przewodniczącego Rady Miejskiej w Grybowie Józefa Góry, wójta gminy Grybów Piotra Kroka, radnego powiatu nowosądeckiego Józefa Brońskiego, radnego miasta Grybów Krzysztofa Chronowskiego oraz sołtysa wsi Stróże Krzysztofa Olszaneckiego. Z pszczelarzami obecny był także Stanisław Kowalczyk prezes Karpackiego Związku Pszczelarzy oraz zaprzyjaźnieni pszczelarze z Torunia, którzy akurat podczas minionego weekendu gościli w Sądeckim Bartniku. Spotkanie w Bartnej Chacie rozpoczął gospodarz obiektu Janusz Kasztelewicz, właściciel Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik oraz Ryszard Dargiewicz prezes Koła Pszczelarzy w Grybowie.
O to jaki był 2017 rok dla pszczelarstwa zapytaliśmy Janusza Kasztelewicza, właściciela Gospodarstwa Pasiecznego Sądecki Bartnik w Stróżach: – Sporo pszczół nie przezimowało stąd też pszczelarze musieli odbudowywać pasieki, jako Sądecki Bartnik rozprowadziliśmy 700 okładów aby uzupełnić te luki. Miodu w minionym roku też było bardzo mało, dlatego może dobrze, że ten czas tak szybko biegnie. Już za trzy miesiące będzie kwiecień, potem maj a co za tym idzie nowy miód. Dzisiejsze spotkanie było okazją do tego aby omówić jak o pszczoły dbać, jak się o nie troszczyć. Trzeba pamiętać, że za błędy w zimowaniu odpowiada nie tylko pogoda ale również czasem błędy pszczelarzy lub choroby. Cieszę się, że w zimie pszczelarze swój czas poświęcają edukacji i wymianie doświadczeń.
Spotkanie pszczelarzy umiliła gra oraz śpiew regionalnego Zespołu Ludowego KOWALNIA ze Stróż.
Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego, którego sponsorem jest Gospodarstwo Pasieczne Sądecki Bartnik w Stróżach.