Wśród 19 autorów i 24 książek ubiegających się o nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumor znalazł się Michał Kalisz oraz książka pt. “Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945”, której jest współautorem.
Konkurs o nagrodę im. ks. Kumora odbywa się już po raz czwarty. Organizatorem jest Fundacja Sądecka oraz Społeczno-Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”. W miniony poniedziałek, 15 lutego upłynął termin zgłaszania kandydatów oraz propozycji tytułów w obydwu kategoriach: “książka o Sądecczyźnie” i “sądecki autor”. Celem konkursu jest wyróżnienie oraz promocja najważniejszych dzieł, które swą tematyką obejmują nasz region. Organizatorzy chcą też w ten sposób uhonorować sądeckich autorów. Ogłoszenie wyników nastąpi 20 lutego br. podczas uroczystej gali nagrody literackiej Sądeczan w MCK “Sokół” w Nowym Sączu. Dla zwycięzców przewidziano statuetki oraz nagrody pieniężne, których łączna pula to 20 tysięcy złotych.
Pośród pretendentów o nagrodę im. ks. Kumora w kategorii: “Sądecki autor” jest Michał Kalisz, historyk, pracownik IPN pochodzący ze Stróż. W drugiej kategorii “Książka o Sądecczyźnie” znalazła się także jego książka Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939-1945″, której jest współautorem.
Swój głos na młodego historyka ze Stróż oraz jego książkę można oddać w tym oto Formularzu Elektronicznym.
Głosowanie potrwa do czwartku 18 lutego, dlatego śpieszmy się! To właśnie Państwa opinie weźmie pod uwagę Kapituła Konkursu dokonując wyboru laureatów.
Kilka słów o nominowanym Michale Kaliszu: historyk, prawnik, kolekcjoner, regionalista. Urodził się 1 marca 1981 r. w Gorlicach, pochodzi ze Stróż. Jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Bobowej. Studia magisterskie o kierunku historia oraz prawo ukończył na Uniwersytecie Rzeszowskim. Jest doktorantem w Instytucie Historii na Wydziale Socjologiczno-Historycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pełni funkcję inspektora Referatu Badań Naukowych Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. W ramach swoich obowiązków służbowych prowadzi działalność naukową i edukacyjną, m.in. w ramach projektów badawczych: „Zagłada Żydów na ziemiach polskich” oraz „Struktury i metody działania aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej”. Prowadzi wykłady z zakresu historii najnowszej Polski. Uczestnik konferencji międzynarodowych i krajowych. Autor oraz współautor czterech publikacji książkowych oraz licznych artykułów naukowych, które publikował m.in. w „Biuletynie IPN” i „Roczniku Sądeckim”. Współpracuje z Polskim Radiem Rzeszów w ramach cyklu historycznego „Ślad Pamięci”, a obecnie „Historia duża i mała”. Konsultant historyczny kilku programów TVP, m.in. „Było… nie minęło” oraz „Z Archiwum IPN”, które były poświęcone obozowi NKWD w Trzebusce i miejscu straceń w Turzy.
fot. archiwum rodzinne Michał Kalisz