Przed 24 laty, w 75. rocznicę objawień w Fatimie, 11 lat po zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II, papież napisał list, w którym zainicjował w Kościele obchodzenie Światowego Dnia Chorego. Co roku, 11 lutego, w parafiach ma miejsce szczególna modlitwa w intencji chorych, często połączona z udzielaniem sakramentu namaszczenia chorych.
Światowy Dzień Chorego związany jest ze Świętem Matki Bożej z Lourdes i mającymi tam miejsce objawieniami maryjnymi. Tamtejsza grota, w której znajduje się źródło związane z cudownym działaniem Maryi, stała się świadkiem tysięcy niewytłumaczalnych uzdrowień – stąd wybór tej właśnie daty. Każdego roku Ojciec Święty kieruje do chorych na całym świecie orędzie. Tegoroczne, napisane przez papieża Franciszka, można przeczytać tutaj.
W obchodach Światowego Dnia Chorego w Grybowie w zeszły czwartek wziął udział ks. bp Stanisław Salaterski. Odprawił on Mszę Świętą w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz spotkał się z chorymi.
– Przeżywamy Światowy Dzień Chorego jako pojedynczego człowieka, bo każdy doświadczenie choroby, cierpienia przeżywa inaczej – mówi bp Salaterski. – Dzień Chorego jest dla tych, którzy doświadczają cierpienia, okazją do poszukania sensu, odnalezienia się w nowej sytuacji życiowej, odczytania, czego Pan Bóg ode mnie chce, co ja mogę zrobić, skoro moje życie tak się potoczyło. Dla nas zdrowych, czy zdrowszych, jest okazją, żeby popatrzeć na cierpienie i przebywanie z ludźmi cierpiącymi nie jako na ciężar, tylko jako na wezwanie, zadanie, szansę na pełnienie miłosierdzia, a więc zdobywanie zasług na Niebo – kontynuuje biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. – Uczy nas też cieszyć się zdrowiem, skoro je jeszcze mamy, szanować zdrowie, dziękować Panu Bogu za nie i starać się nie zmarnować czasu, gdy jesteśmy blisko i w pełnym kontakcie, bo okazuje się, że zdrowie czasem szybko odchodzi.
Nie była to pierwsza wizyta księdza biskupa w tym miejscu. Nie dalej jak miesiąc temu również odwiedził grybowską placówkę Caritas oraz wszystkich jej pensjonariuszy.
– Przyjęło się, że cierpienie, krzyż, to kara Boża za grzechy. Owszem, jest to trudne wyzwanie, ale często przez cierpienie człowiek duchowo dojrzewa – tłumaczy ksiądz biskup. – Często przez cierpienie również ci obok nabierają dystansu, pokory wobec życia – mądrzeją. Stąd warto zatrzymać się, pomodlić, podumać, spotkać się z tymi ludźmi, okazać im trochę więcej czułości i serca niż zwykle – niech to będzie dla nich święto. To jest ich święto! – podsumowuje bp Salaterski.
ZOL w Grybowie jest placówką działającą nieprzerwanie od 1949 roku, założoną przez bpa Karola Pękalę, ówczesnego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej. Świadczy pomoc i opiekę tym, którzy jej potrzebują. Na terenie zakładu znajduje się ponad 80 chorych, głównie starszych, z których niemal czwartą część stanowią osoby pozostające w śpiączce. Wszystkim zapewniana jest profesjonalna opieka medyczna. Personel tworzy 5 lekarzy, ponad 20 pielęgniarek i opiekunek medycznych. Placówka oprócz zaplecza w postaci kuchni i pralni posiada własną kaplicę, w której posługują kapłani pracujący w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie.
– Najwięcej naszych chorych to osoby z dysfunkcjami natury neurologicznej, to znaczy zatorem mózgowym, niedotlenieniem mózgu, ale też i chorobami natury ortopedycznej, jak na przykład zerwanie rdzenia kręgowego z niedowładem czy bezwładem czterokończynowym. Ogólnie są to osoby, które wymagają całodobowej opieki medycznej. Bardzo wielu naszych chorych nie potrafi samodzielnie przyjmować pokarmów – wymagają tzw. karmienia dojelitowego, które też stosujemy – przedstawia charakterystykę placówki ksiądz Paweł Bobrowski, dyrektor Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Caritas Diecezji Tarnowskiej w Grybowie.
– Jak każda placówka służby zdrowia w Polsce liczymy na dobre kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, o co jest trudno, ze względu na ciągły brak pieniędzy – mówi dalej ks. Bobrowski. – Z drugiej strony liczymy na dobre serca wielu dobrych ludzi. Caritas Diecezji Tarnowskiej jest organizacją pożytku publicznego i ma prawo – od wielu lat – pozyskiwać 1% podatku z odpisów, gdy wszyscy składamy zeznania podatkowe do Urzędu Skarbowego. Bardzo dużo pomaga nam Caritas Diecezji Tarnowskiej, jako patronująca nam, nadrzędna jednostka. […] Oprócz odpisu 1% podatku zakład może otrzymywać rozmaite darowizny. Korzystając z okazji, że jestem w mediach, pragnę serdecznie podziękować tym wszystkim, którzy na różne sposoby wspierają naszą działalność i pomagają nam w leczeniu chorych.
Z całego serca zachęcamy do wsparcia grybowskiej placówki przekazując 1% podatku. Poniżej przedstawiamy przykładowo wypełniony druk z danymi Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego w Grybowie.
Polecamy również Państwa uwadze reportaż z wizyty ks. bpa Stanisława Salaterskiego w Grybowie.