
Samorząd terytorialny to fundament lokalnej wspólnoty – jego znaczenie trudno przecenić. Co roku przypomina o tym Dzień Samorządu Terytorialnego Województwa Małopolskiego. W tym roku uroczystości odbyły się 23 maja w Starym Sączu, przy grobie św. Kingi – patronki miasta i samorządowców. Wśród uczestników znaleźli się również przedstawiciele władz miasta Grybowa.
Na zaproszenie gospodarzy marszałka województwa małopolskiego – Łukasza Smółki, burmistrza Starego Sącza – Jacka Lelka i prezes Zarządu Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski – Małgorzaty Małuch, na uroczystość przybyli liczni reprezentanci władz: wójtowie, burmistrzowie, posłowie, senatorowie czy ministrowie.
To już kolejna edycja obchodów, które zostały ustanowione w związku z pierwszymi w pełni wolnymi wyborami do rad gmin z 27 maja 1990 roku. W tym roku były połączone ze świętowaniem 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego.
Współpraca kluczem do rozwoju samorządności
Piątkowe spotkanie było okazją do podsumowania kolejnego roku działań małopolskich samorządów. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda skierował do zgromadzonych list, który odczytał zastępca szefa kancelarii prezydenta – minister Piotr Ćwik.
– Z okazji obecnego święta wyrażam uznanie i wdzięczność wszystkim, którzy u progu wolnej Polski i w kolejnych latach wprowadzali normy regulujące pracę samorządów. Dzięki roztropności wielu parlamentarzystów, prawników i urzędników ukształtował się ustrój, który pozwala na tworzenie autentycznych wspólnot samorządowych, wolnych od sporów i podziałów znanych z polityki krajowej. Dziękuję też polskim samorządowcom, którzy stosują obowiązujące przepisy, wczytując się w ich literę, ale też rozumiejąc ich ducha. Dziękuję za państwa wysiłki na rzecz nowoczesnego i profesjonalnego samorządu. To wspólne dzieło, które powstało i dobrze służy Rzeczypospolitej dzięki zaangażowaniu wszystkich środowisk politycznych, które w minionych dekadach brały odpowiedzialność za sprawy kraju – przekazał.
Jako wyraz uznania minister złożył na ręce marszałka Łukasza Smółki wyjątkowy dar: godło Rzeczypospolitej Polskiej. Nie bez powodu. Godło ma być symbolem łączącym Polaków.
Władze miasta Grybowa zawitały do miasta św. Kingi
Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony przez Sejm RP 29 czerwca 2000 roku. To wyraz podziękowania za codzienny trud i pracę, jaką samorządowcy wkładają w rozwój małych ojczyzn. To właśnie oni byli głównymi bohaterami tego dnia.
W Starym Sączu swoją obecność zaznaczyli przedstawiciele władz Grybowa: burmistrz Paweł Fyda wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej – Józefem Górą. W mieście św. Kingi pojawili się między innymi: posłowie na Sejm RP – Barbara Bartuś, Anna Paluch i Patryk Wicher, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego – Stanisław Pasoń, radni Województwa Małopolskiego – Jan Duda i Józef Gawron, starosta nowosądecki – Tadeusz Zaremba, starosta powiatu gorlickiego – Mirosław Waląg czy burmistrz Bobowej – Marcin Wąs, przewodniczący Rady Miejskiej – Bogdan Krok, a także radna Klaudia Iwańska.
Wszyscy mieli okazję wymienić się doświadczeniami, które wpływają na dynamiczny rozwój małopolskich gmin. Znaczenie zaangażowanie samorządowców każdego szczebla podkreślił marszałek:
– Bardzo dziękuję wszystkim państwu samorządowcom, bo dzisiaj, kiedy goście spoza naszego województwa czy spoza naszego kraju przyjeżdżają do naszych gmin, do naszego regionu, to mówią o tym, jak dużo się tutaj zmieniło. Państwo, w swoich gminach, ilekroć mówicie o rozwoju – pokazujecie rozwój dróg, inwestycje w bezpieczeństwo, pokazujecie dbałość o tradycję i kulturę, wsparcie sportu i edukacji, rozwoju dzieci i młodzieży. Tak wyglądają efekty pracy samorządu w naszym województwie na przestrzeni lat.
Okazja do wymiany doświadczeń
Dzień Samorządu Terytorialnego pokazał, że w takich okolicznościach liczy się przede wszystkim współpraca i pomoc.
– Dzisiaj tworzymy jeden duży zespół, który dba o naszych mieszkańców – powiedział marszałek.
Po przemowach nastąpił wykład dra Władysława Pęksy pod tytułem „Samorząd w tradycji Rzeczpospolitej”. Pośród tak ważnych słów na temat znaczenia samorządu uczestnicy mogli złapać chwilę wytchnienia w towarzystwie Kwartetu Galicyjskiego. Artystki zachwyciły połączeniem klasyki i rozrywki, z nutą ludowości.