To było niezwykle interesujące doświadczenie. Burmistrz Grybowa Paweł Fyda oraz Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie Aneta Galeja-Ligęza w środę 29 stycznia wzięli udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym przyszłości mozaik w przestrzeniach architektonicznych i możliwości ich ochrony. Wydarzenie odbyło się w Kinie Kijów w Krakowie.
Skąd pomysł, by w imprezie wzięli udział przedstawiciele Urzędu Miasta Grybowa? Wyjaśnienie jest proste: są oni odpowiedzialni za uratowanie i wyeksponowanie ceramicznych kompozycji prof. zw. Witolda Skulicza zdobiących wnętrza legendarnego Kina Biała.
Zmarły pod koniec 2009 roku w Krakowie prof. zw. Skulicz był grafikiem, malarzem, pedagogiem krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Z uczelnią tą był związany przez kilkadziesiąt lat najpierw jako pedagog, a następnie dziekan Wydziału Grafiki.
Wracając do samej dyskusji, ta była jednocześnie wprowadzeniem do projekcji filmu pt. „Ceramiczna rewolucja” wyprodukowanego przez Małopolski Instytut Kultury.
– Ten środowy wieczór to niezwykle wyjątkowa chwila, ale także cenne życiowe doświadczenie podkreślające ważność dzieł sztuki, które są blisko nas, a tak naprawdę nie zawsze je zauważamy bądź też nie zawsze takie rzeczy doceniamy. Tak jest w przypadku naszych mozaik, które ocalały i znajdują się w odrestaurowanym budynku Kina Biała, obecnej siedziby Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie. Warto wspomnieć iż obiekt ten przeszedł gruntowną modernizację, której głównym celem było stworzenie nowoczesnego funkcjonalnego budynku pamiętając jednocześnie o zachowaniu jego historii i tradycji. Dlatego też dzisiaj, z dumą możemy patrzeć na to co udało się zrobić, ale również na to co udało się zachować bądź też odtworzyć – mówi nam Burmistrz Grybowa Paweł Fyda.
Grybowianie poruszyli kwestię ratowania i eksponowania ceramicznych kompozycji prof. zw. Skulicza w kinie Biała. Za moderację dyskusji odpowiadał Miłosz Horodyski, reżyser filmowy, dziennikarz, wykładowca Wydziału Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
– Wydarzenie to jest doskonałą promocją naszego Miasta, a także promocją naszej bogatej historii, tradycji jak również dorobku otrzymanego od naszych przodków, o którym powinniśmy pamiętać, o niego dbać i robić wszystko aby go zachować, by następnie móc go przekazać obecnym oraz przyszłym pokoleniom mieszkańców Miasta Grybowa… – dodaje Burmistrz.
Udział w dyskusji wzięli także dr hab. szt. Monika Bogdanowska, prof. PK, konserwatorka dzieł sztuki, adiunktka w Katedrze Rysunku, Malarstwa i Rzeźby na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, dr Bożena Kostuch, kustoszka Muzeum Narodowego w Krakowie, ekspertka w dziedzinie ceramiki XIX i XX wieku oraz Dominika Mietelska-Jarecka – reżyserka i scenarzystka filmu „Ceramiczna rewolucja”, koordynatorka programu Wywołane Historie w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie.