Festiwal „Rozstaje Kultur”, który ponownie zagościł w kalendarzu kulturalnym Grybowa, na dobre wpisał się w tradycję miasta. Wydarzenie ma na celu pokazać różnorodność i bogactwo kulturowe regionu, o których mieszkańcy zdają się nie pamiętać na co dzień. W weekend, 14 i 15 września br. Kino „Biała” w Grybowie stało się miejscem, gdzie rozbrzmiewała wyjątkowa muzyka i przenikały się różne style. Dla zainteresowanych, którzy nie mogli się pojawić, odbyła się transmisja na żywo.
Festiwal zachwycił niesamowitymi dźwiękami orkiestry Big Band Dobczyce pod batutą Ernesta Heksela. Dzięki dynamicznym aranżacjom i potężnej fali dźwięku, którą tworzyła rozbudowana sekcja instrumentów dętych, publiczność przeniosła się do świata filmów i bajek Disneya. Utwory, jakie mogliśmy usłyszeć, pochodzą z ukochanych animacji. Piosenki z Vaiany, Zaplątanych, Krainy Lodu, Toy Story, Zwierzogrodu czy Trolli wywołały uśmiech nie tylko na twarzach najmłodszych – w końcu każdy z nas powinien pielęgnować w sobie wewnętrzne dziecko.
Big Bandowi Dobczyce towarzyszyła Weronika Kozłowska znana m.in z programu The Voice of Poland. Nie mogło zabraknąć lokalnych talentów, dlatego swoim śpiewem uraczyły nas również grybowianki Maja Baran i Kamila Gryzło.
Pierwszego dniach zachwycił także Zespół „Ukoja”. Oczywiście nazwa nie jest przypadkowa; pełne melancholii bałkańskie rytmy pozwoliły słuchaczom się wyciszyć i w pełni skupić na „tu i teraz”.
Z powodu deszczu koncert dobczyckiego Bandu oraz zespołu „Ukoja” przeniosły się do kinowej sali. Zmiana otoczenia nie odebrała jednak uroku poszczególnym występom, a wręcz przeciwnie.
Kameralne wnętrze kina Biała idealnie wpasowało się również w otulający koncert Katarzyny Jasińskiej i pianistki Karoliny Krupy, która wraz z Markiem Osiką współorganizowała to wspaniałe wydarzenie.
– Ukoja wszystkich pozytywnie zaskoczyła: i różnorodnością brzmienia, i przede wszystkim, mnie osobiście, plastycznością głosu głównej wokalistki, Karoliny Patli – komentuje Karolina Krupa, dyrektor artystyczna festiwalu.
Program tegorocznych Rozstajów Kultur zwieńczył koncert duetu Salamon & Zaborski. Projekt Salamon & Zaborski Duo to jeden z najciekawszych projektów na polskiej scenie jazzowej i właśnie dlatego muzycy przygotowali repertuar z tego gatunku. Prawdziwa gratka dla fanów jazzu!
Koncerty zostały wzbogacone wystawą obrazów Ewy Kosiby z Biecza – malarki, która czerpie inspirację z natury oraz architektury miejskiej i wiejskiej. Artystka tworzy za pomocą techniki oleju, akrylu i pasteli. Najbliższy jej sercu jest impresjonizm, bo pozwala wyrażać emocje poprzez odpowiednie operowanie światłem i kolorem.
Wyjątkowość tego wydarzenia zapiera dech w piersiach. Obecni na koncercie nie kryli zachwytu:
– Mamy w Polsce dużo różnych festiwali. A ten ma szansę na rozwój tym bardziej, że środowisko jest niezwykłe. To mała miejscowość, ale wielka duchem. Wspaniała publiczność, która jest zainteresowana, kocha artystów, ceni ich – komentuje prof. dr hab. Mariusz Sielski, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
– Mieszkańcy z entuzjazmem podchodzą do tego wydarzenia. Artyści często są rozpoznawani na ulicy, witani uśmiechem – dodaje Marek Osika, koordynator festiwalu.
Podczas uroczystości mogliśmy poczuć, że miasto Grybów jest miejscem, gdzie kultury przenikają się w sposób harmonijny. W grybowskim kinie zabrzmiały utwory kompozytorów o polskich, żydowskich, francuskich i niemieckich korzeniach, dzięki czemu uczestnicy poznali bogactwo muzycznych tradycji tych narodowości.
Organizatorem wydarzenia było Miejskie Centrum Kultury Czytelnictwa i Edukacji, a współorganizatorem Miasto Grybów. Mecenat nad festiwalem objął Paweł Fyda, burmistrz miasta Grybów. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował prof. dr hab. Mariusz Sielski, rektor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
– To podróż w naprawdę świetne rejony muzyczne. Znalazły się momenty, podczas których byłam szczerze wzruszona – przyznaje Karolina Krupa, dyrektor artystyczna festiwalu.
– Festiwal „Rozstaje Kultur” uwalnia nasze emocje i sprawia nam ogromną radość z miłości do wielkiej, klasycznej muzyki oraz do lokalnych talentów, których jest naprawdę bardzo wiele – komentuje Paweł Fyda, burmistrz miasta Grybów.
– Druga edycja pokazała olbrzymi wachlarz możliwości, jakie można zaprezentować grybowskiej widowni – podsumowuje Marek Osika, koordynator festiwalu.
Emocje towarzyszące temu wydarzeniu sprawiły, że każdy obecny poczuł się częścią czegoś naprawdę wyjątkowego, co z pewnością będzie wspominane z sentymentem. A za rok czeka nas kolejna odsłona festiwalu:
– Mamy w planach jazz i, oczywiście, muzykę klasyczną, bo z tego nigdy nie zrezygnujemy. Może będą małe niespodzianki… – zdradza z nutką tajemniczości Karolina Krupa.
Warto dodać, że podczas wydarzenia utworzona została specjalna strefa dla rowerzystów. Cykliści mogli liczyć nie tylko na parking ale także rabat na seanse w Kinie Biała.
Festiwal „Rozstaje Kultur” to wspaniałe wydarzenie, które łączy ludzi wywodzących się z różnych kultur i pokoleń. Stwarza niepowtarzalną atmosferę wspólnoty. Daje radość. Pokazuje, że „inne” nie znaczy „obce”. Podczas festiwalu drogi wcale się nie rozchodzą – wprost przeciwnie. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję!
Projekt pn. „Włączający festiwal kultur oraz przegląd talentów w Mieście Grybów” realizowany jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy, sfinansowany przez Unię Europejską NextGenerationUE. Wartość dofinansowania wynosi 67 440,00 zł.
Fot. Mateusz Książkiewicz