Już 5 grudnia odbędzie się finał konkursu Nagroda POLIN. Wśród laureatów Stowarzyszenie Saga Grybów! Grupa lokalnych działaczy zaangażowana jest już od 13-nastu lat w odkrywanie historii i dziedzictwa grybowskiego regionu. Teraz walczą o zwycięstwo w tegorocznej edycji konkursu.
Nagroda POLIN przyznawana jest od 2015 roku. Dotychczas w finale konkursu znalazło się ponad 50 osób. Spośród kandydatur wyróżnione są jednostki bądź organizacje, które przyczyniają się do zwiększenia świadomości nt. historii Polskich Żydów oraz na budowaniu relacji polsko-żydowskich.
Wśród tegorocznych nominowanych znaleźli się: Dorota Bida, Chełm, Małgorzata K. Frąckiewicz, Łomża, Bożena Gajewska, Kutno, Stowarzyszenie Saga Grybów, Grybów, Ewa Paul, Bełchatów i Sulmierzyce, Mariusz Sokołowski, Wasilków i Białystok.
– Tegoroczni finaliści konkursu Nagroda POLIN to osoby, które niestrudzenie budują mosty, drążą, poszukują, przywracają pamięć i szerzą świadomość, a ich postawy i działania przywracają wiarę w lepsze jutro – mówi Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2023.
Finał konkursu odbędzie się już po raz dziewiąty. 5 grudnia br. w Muzeum POLIN zostaną ogłoszone wyniki konkursu. W tym dniu będzie miała również miejsce premiera filmowych reportaży z miejsc, w których na co dzień działają finaliści Nagrody POLIN 2023. Całkowita suma nagród w konkursie to ponad 77 tysięcy złotych.
Dziękujemy i cieszymy się, że z Warszawy dostrzeżono nasze małe miasteczko i działania. Sama nominacja i znalezienie się na krótkiej liście nominowanych to olbrzymie wyróżnienie. Traktujemy je jako zobowiązanie do dalszych wysiłków w celu ratowania grybowskiego dziedzictwa kultury żydowskiej […]. Nominacja do nagrody POLIN przysparza nam motywacji do dalszych projektów i działań – Saga Grybów.
Współorganizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Mecenasem konkursu oraz uroczyste Gali jest Jankilevitsch Foundation. Nagrody pieniężne ufundowali Znamienici Darczyńcy Muzeum POLIN – Tomek Ulatowski, Jankilevitsch Foundation oraz Odette and Nimrod S. Ariav Foundation, a także Ewa Masny-Askanas i Wiktor Askanas oraz anonimowy darczyńca.
Konkurs realizowany jest w ramach projektu „Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe”. Współfinansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszu EOG oraz przez budżet krajowy.
Stowarzyszenie Saga Grybów. Fot. M. Starowieyska/ Muzeum Historii Żydów Polskich