
Do historii przeszedł III Europejski Kongres Sportu i Turystyki, który tradycyjnie odbył się w Zakopanem. W ciągu dwóch dni do hotelu Nosalowy Dwór przybyło przeszło tysiąc gości: sportowcy, trenerzy, przedstawiciele świata mediów i biznesu, samorządowcy, parlamentarzyści oraz krajowi i europejscy decydenci. Nad czym debatowali? Nad wyzwaniami, problemami, nowymi perspektywami. Wszystko po to, by z dumą powiedzieć niedalekiej przyszłości: Polska sportem stoi.
Za organizację wydarzenia po raz kolejny odpowiadała Fundacja Promocji i Rozwoju Sportu „Ars Athletica” we współpracy z Województwem Małopolskim. Nie zabrakło więc przedstawicieli władz: marszałka województwa małopolskiego – Łukasza Smółki, wicemarszałka województwa małopolskiego – Witolda Kozłowskiego, członka zarządu – Iwony Gibas, sekretarza – Wojciecha Pałki, a także wielu radnych.
Od samego początku inicjatywę wspierał prezydent Andrzej Duda. W tym roku również objął kongres patronatem honorowym. W trakcie inauguracji wyraził nadzieję, że jego następca będzie kontynuował ten zwyczaj. Podkreślił dynamiczny rozwój Polski na międzynarodowej arenie sportu:
– Mieliśmy okazję organizować i przeprowadzać wielkie sportowe wydarzenia. Euro 2012, o którego organizację walczył prezydent Lech Kaczyński, Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej w 2014 roku czy Igrzyska Europejskie w 2023 roku. To były nasze wielkie osiągnięcia i śmiało można powiedzieć, że to były również wielkie doświadczenia.
Zainteresowanie nie słabnie
Każda kolejna edycja przyciąga wielu uczestników. Kongres stał się miejscem szczerych rozmów o tym, co należy zrobić i w jaki sposób wdrożyć działania, by kultura sportu była standardem na najwyższym poziomie.
– Pierwszy kongres trafił w oczekiwania całego środowiska skupionego wokół polskiego sportu. Ludzie sportu potrzebują takiego miejsca i wydarzenia, gdzie można się spotkać i swobodnie porozmawiać w kuluarach, a także wysłuchać bardzo ciekawych paneli. Te mają nieść za sobą rekomendacje i zasób informacji dla słuchaczy. Podczas trzeciego kongresu głównym motywem była kwestia przygotowania się Polski do ubiegania się o tytuł gospodarza igrzysk europejskich. Musimy tak pokierować tym procesem, by wykorzystać szansę – zdradził wicemarszałek Witold Kozłowski.
Małopolska otwarta na sport
Po oficjalnym otwarciu przyszedł czas liczne debaty i panele, które poruszały tematy istotne z punktu widzenia rozwoju sportu i turystyki: organizacja igrzysk olimpijskich, sposoby na zachęcenie społeczeństwa do aktywności fizycznej, walka z nadwagą, promocja produktów turystycznych, wpływ sportu na tworzenie społeczności lokalnych, otwartość na turystów z całego świata czy zmiany legislacyjne w zakresie gospodarki turystycznej.
W trakcie trwania kongresu stale podkreślano rolę Małopolski i Zakopanego w zdobywaniu sportowych osiągnięć. W końcu podczas XXXIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu sportowcy w województwa małopolskiego zdobyli aż połowę medali. W świetle innych regionów Małopolska staje się niemałą konkurencją. Jednakże to zasługa inwestowania między innymi w infrastrukturę sportową, dzięki czemu sport staje się dostępny dla całego społeczeństwa. Przyczynia się do tego choćby realizacja programu „Małopolska infrastruktura rekreacyjno-sportowa”.
– W tym roku przeznaczyliśmy na sport 70 milionów. To ogromna kwota. Jesteśmy pierwszym województwem, które przeznacza takie środki. Jako społeczeństwo mamy do wyboru dwie ścieżki inwestycji: albo w Narodowy Fundusz Zdrowia, albo w sport. Mowa szczególnie o sporcie dzieci i młodzieży, by wyrabiać pewne nawyki i upodobania nie tylko pojedynczych osób, ale też całych rodzin. Dzięki aktywności będziemy zdrowsi, czyli będziemy mniej wydawać na Narodowy Fundusz Zdrowia . To jest dla mnie oczywista sprawa – spuentował wicemarszałek.
To oni skradli serca jury
Istotnym punktem programu była Gala Ambasadorów Sportu i Turystyki. Kapituła przyznała nagrodę następującym osobom i podmiotom: Katarzynie Niewiadomej-Phinney (kategoria „Osobowość sportu”), Erykowi Goczałowi i Maciejowi Gładyszowi (kategoria „Wschodząca gwiazda”), firmie COMARCH S.A. (kategoria „Mecenas sportu”), Małopolskiej Organizacji Turystycznej (kategoria „Ambasador turystyki”), a także Ewie Wachowicz (kategoria „Osobowość turystyki”).
To z pewnością nie była ostatnia edycja III Europejskiego Kongresu Sportu i Turystyki. Czy na kolejnym takim spotkaniu usłyszymy: „Tak, Polska jest gospodarzem igrzysk”?