
W tym roku przypada 80 rocznica zakończenia II wojny światowej. Podpisanie kapitulacji przez III Rzeszę Niemiecką nie oznaczało jednak dla Polaków całkowitego wyzwolenia. Okres powojenny odcisnął na naszym społeczeństwie ogromne piętno i zajmuje on szczególne miejsce nie tylko w podręcznikach do historii. Właśnie dlatego tegoroczna edycja cenionego konkursu historycznego, organizowanego przez poseł Barbarę Bartuś, przebiegała pod hasłem „Koniec wojny – nowe zniewolenie. Polska w latach 1944-1988”.
Finał cyklicznego konkursu historycznego odbył się 29 kwietnia 2025 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Artura Grottgera w Grybowie. W tym roku po raz pierwszy odbył się on na terenie powiatu nowosądeckiego, a nie gorlickiego, jak do tej pory. Wzięli w nim udział uczniowie 17 szkół ponadpodstawowych z powiatów: gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego. Swoją wiedzę sprawdziło 51 osób, które zmierzyły się z 47 pytaniami. Zagadnienia obejmowały: okoliczności przejęcia władzy w Polsce przez komunistów, oblicza systemu komunizmu w Polsce, przejawy oporu wobec komunizmu w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i stosunek komunistycznego państwa do Kościoła.
Konkurs zorganizowała poseł na Sejm RP Barbara Bartuś we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie, starostą gorlickim Mirosławem Walągiem, starostą nowosądeckim Tadeuszem Zarembą, starostą limanowskim Mieczysławem Urygą i starostą nowotarskim Tomaszem Hamerskim. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwał również dyrektor grybowskiego liceum – dr Tomasz Walicki.
Historia nie jest im straszna
Poseł Barbara Bartuś od lat popularyzuje historię wśród młodzieży, stąd też każda edycja cieszy się sporym zainteresowaniem.
– Od początku mojej działalności jako poseł wdrażałam pracę z młodzieżą. Potrzebna jest znajomość pewnych zależności, bo nie bez powodu się mówi, że historia jest nauką życia. Chciałam pokazać młodzieży, że Polska to nie jest kraj, który ma się czegoś wstydzić. To my przodowaliśmy w Europie, jeśli chodzi o demokrację. Chciałam, aby nasza młodzież była dumna z tego, że żyje w Polsce, bo to państwo z wielką tradycją – powiedziała.
Nie bez powodu data konkursu została wyznaczona tuż przed początkiem maja. Już za chwilę odbędzie się kolejna ważna rocznica – tym razem zakończenia II wojny światowej.
– Ten dzień zawsze nazywano świętem zwycięstwa, chociaż Polska nadal nie była suwerennym państwem. W 80 rocznicę zakończenia II wojny światowej chciałam pokazać młodzieży, jak długo Polacy musieli pracować, by odzyskać prawdziwą niepodległość i suwerenność – dodała.
Wyrównany poziom
W tegorocznym wydaniu laureatem konkursu został Michał Niziołek – uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Bieczu. Z kolei w przypadku klasyfikacji drużynowej wyróżnienia powędrowały do następujących placówek:
- Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starym Sączu,
- Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Bieczu,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach,
- Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach,
- ex aequo: Liceum Ogólnokształcące w ZS nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach oraz Zespół Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego w Gorlicach.
Nikt nie zdobył maksymalnej liczby punktów, ale każdy dał z siebie wszystko. Dla zwycięzców ufundowano dwudniowy wyjazd do Warszawy. Młodzież odwiedzi między innymi miejsca pamięci narodowej, by ugruntować wiedzę, którą zdobywała przez ostatni czas. Każdy z uczestników otrzymał drobne upominki, w tym książkę pt. „Od niepodległości do niepodległości” wydaną przez Instytut Pamięci Narodowej.
Kiedy komisja konkursowa sprawdzała arkusze, młodzież miała okazję obejrzeć film dokumentalny „Zbrodnia bez kary” w Kinie Biała w Grybowie. To również cenna lekcja historii, która poszerzyła wiedzę uczestników.
Gratulacje dla wszystkich laureatów! Georg Hegel powiedział: „Historia uczy, że ludzkość niczego się z niej nie nauczyła”. Oby zainteresowanie dzisiejszej młodzieży odwróciło tę bolesną tendencję.
fot. Aleksandra Baran / Grybów24.pl