
Wiosna to czas porządków i przebudzenia po zimowej aurze. Dotyczy to również przyrody. Nie bez powodu zatem Dzień Ziemi przypada w kwietniu, kiedy wszystko już rozkwita i na dobre budzi się do życia. Ten dzień jest obchodzony na całym świecie, a każde działanie ma wspólny mianownik – troskę o naszą planetę. Dowiedzieli się o tym między innymi uczniowie z terenu miasta Grybów.
W tym roku przypada 55 rocznica ustanowienia Światowego Dnia Ziemi. Idea obchodów została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, którym wstrząsnęła katastrofa ekologiczna z 1969 roku, kiedy to u wybrzeża Kalifornii doszło do wycieku tysięcy galonów ropy z uszkodzonej platformy wiertniczej. Na skutek tragedii zginęło wiele zwierząt morskich i ptaków, a środowisko zostało zdewastowane na lata…
Światowy Dzień Ziemi przypada 22 kwietnia i ma przypominać o tym, że ochrona środowiska powinna być priorytetem dla wszystkich obywateli. Co roku obchody z tej okazji koncentrują się wokół innej tematyki. Tym razem hasło przewodnie brzmiało „Nasza moc, nasza planeta”. Odnosiło się głównie do konieczności przejścia na odnawialne źródła energii, co pozwoli w bardziej efektywny sposób zadbać o czyste powietrze i zdrowe środowisko.
O ekologii w Grybowie
Z okazji Dnia Ziemi w Grybowie została zorganizowana akcja informacyjno-edukacyjna pod nazwą „Dbajmy o naszą planetę – Ziemia w naszych rękach”. Burmistrz Grybowa, Paweł Fyda, zaprosił na wydarzenie wszystkich uczniów z terenu miasta.
Po pierwsze – wiedza. W Amfiteatrze Letnim w Grybowie odbyła się pogadanka ekologiczna, którą poprowadził ekodoradca: pracownik tamtejszego Urzędu Miejskiego. Prelekcji wysłuchali zarówno uczniowie, jak i przybyli goście: burmistrz miasta Grybów – Paweł Fyda, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie – Aneta Galeja-Ligęza, a także dyrektorzy placówek oświatowych oraz nauczyciele. Spotkanie miało na celu przybliżyć uczestnikom historię obchodów tego wyjątkowego dnia i zaznajomić ich z tak zwanym dekalogiem antysmogowym. Swoimi spostrzeżeniami w zakresie ekologii podzielił się też burmistrz miasta Grybów. Podziękował wszystkim za obywatelską postawę oraz aktywny udział w akcji.
Po drugie – praktyka. Po wyczerpującej lekcji na temat ekologii przyszedł czas na czyny. Uczniowie ochoczo zabrali się do wspólnego sadzenia drzew (lip drobnolistnych) na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Grybowie. To był udany dzień!
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu, który jest współfinansowany ze środków Fundusze Europejskie dla Małopolski na lata 2021-2027.
Dekalog antysmogowy
Co zostało w nim zawarte?
- Dbaj o dobro wspólne – o czyste powietrze i środowisko. Powietrze nie zna granic, a nasza planeta to wspólny dom dla wszystkich.
- Gdy zatruwasz świat, czynisz zło – każdy zły czyn niesie konsekwencje dla Ciebie i innych. Dbaj o czystość sumienia. Unikaj grzechów ekologicznych.
- Ograniczaj korzystanie z węgla – jedynie stosując ekologiczne metody ogrzewania swojego domu, możesz zapewnić poprawę stanu powietrza dla swoich bliskich.
- Inwestuj w nowoczesne technologie – dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł i ociepleniu domu, ograniczasz zużycie energii.
- Wymieniaj oświetlenie na ekologiczne – wymieniając tradycyjne żarówki na halogenowe świetlówki lub LED-y, ograniczasz zużycie prądu o ok. 62%.
- Ograniczaj korzystanie z samochodu – korzystając np. z roweru lub komunikacji zbiorowej, ograniczysz emisję spalin do środowiska.
- Oszczędzaj zużycie ciepła w domu – być może potrzebujesz ciepła tylko w pomieszczeniach, w których przebywają współmieszkańcy.
- Bierz aktywny udział w akcjach ekologicznych – budujesz w ten sposób odpowiedzialną postawę i przekazujesz ją następnym pokoleniom, które będą mogły lepiej dbać o pozostawione im środowisko.
- Nie bądź obojętny – widząc, że ktoś spala śmieci, wywozi je do lasu lub w inny sposób łamie prawo, interweniuj i zgłoś to odpowiednim służbom. Dbasz w ten sposób o wspólny interes społeczny i stan środowiska.
- Wspieraj sąsiadów i rodzinę pomocnymi radami – doradzając w sprawach docieplenia domu czy wymiany kotła na ekologiczny, pomagasz przyspieszyć poprawę stanu powietrza.
Fot. Mateusz Książkiewicz