
W zdrowym ciele – a już przede wszystkim w zdrowym kręgosłupie – zdrowy duch. Prawidłowe funkcjonowanie wszystkich części układu ruchu jest niezbędne do utrzymania nie tylko właściwej postawy, lecz także wszystkich funkcji życiowych. Nasz szkielet odgrywa zatem niezwykle istotną rolę, dlatego warto o niego zadbać. Na wszelkie bóle stawów i kręgosłupa, kontuzje i złamania odpowiedź stanowi lekarz ortopeda. Z jakim problemem powinniśmy się do niego zwrócić?
Zadaniem lekarza ortopedy jest diagnostyka, leczenie chorób i urazów układu kostno-stawowego oraz profilaktyka układu ruchu obejmującego zarówno kości, mięśnie i więzadła, jak i ścięgna. Po pomoc ortopedy mogą zgłosić się pacjenci w każdym wieku. Z niemowlętami popracuje on nad wrodzonymi wadami postawy, dorosłym pomoże w przypadku kontuzji sportowych, z kolei seniorom ulży w dolegliwościach zwyrodnieniowych.
W zależności od potrzeb chory może wybrać ortopedę ze specjalizacją ogólną, specjalizacją w dziedzinie ortopedii dziecięcej lub w zakresie traumatologii (leczenie po urazach).
Lekarz ortopeda – kiedy powinniśmy zdecydować się na konsultację?
Poślizgnąłeś się na chodniku i od tamtej pory boli cię kostka? Codziennie budzisz się z bólem karku? Od jakiegoś czasu zacząłeś się garbić? A może czeka cię operacja biodra i chcesz zapewnić sobie dobrą rehabilitację po wyjściu ze szpitala? W każdej z powyższych sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie umówienie się na wizytę u lekarza ortopedy. Konsultacja ortopedyczna to dobry krok również wtedy, gdy:
- odczuwasz przewlekły ból stawów, mięśni czy kręgosłupa,
- doznałeś urazu, takiego jak: złamanie, skręcenie, stłuczenie, zwichnięcie czy naderwanie mięśni;
- masz trudności z poruszaniem się;
- odczuwasz sztywność stawów;
- podejrzewasz chorobę zwyrodnieniową;
- chorujesz na nowotwór kości;
- zauważasz jakąkolwiek nieprawidłowość w postawie ciała.
Zakres działań ortopedy jest szeroki i obejmuje przede wszystkim: diagnostykę i leczenie urazów, leczenie zmian i chorób zwyrodnieniowych (biodrowych, kolanowych czy w kręgosłupie), wad postawy (kifozy, lordozy czy skoliozy), wad wrodzonych (dysplazji stawów biodrowych, kolana przygiętego czy stopy końsko-szpotawej) i wad nabytych (płaskostopia czy palucha koślawego), leczenie zmian przeciążeniowych (rwę kulszową, zespół Rotha czy zespół cieśni nadgarstka), zabiegi chirurgiczne, opiekę nad sportowcami, rehabilitację ortopedyczną. Lekarz ortopeda ma na uwadze współpracę z innymi specjalistami – między innymi w zakresie fizjoterapii.
Jak wygląda wizyta?
W trakcie wizyty lekarz przeprowadza badanie kliniczne, które może uzupełnić o diagnostykę obrazową (RTG, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, USG). Dobiera również odpowiednią formę leczenia – farmakologicznego, fizjoterapeutycznego lub operacyjnego. To wszystko w trosce o szybki powrót pacjenta do pełnej sprawności.
Lekarz ortopeda w GRS Medical
Konsultacja ortopedyczna jest możliwa między innymi w klinice GRS Medical w Gorlicach – nowoczesnej placówce oferującej szeroki wachlarz usług medycznych. Właśnie tam przyjmuje lek. Tomasz Jagła, specjalista ortopedii i traumatologii. W procesie diagnostyczno-leczniczym duży nacisk kładzie na dokładny wywiad, badanie fizykalne oraz ultrasonografię, która pozwala trafnie ocenić przyczynę dolegliwości. W razie potrzeby lek. Jagła wykona specjalistyczne zabiegi, takie jak punkcja stawu czy iniekcja dostawowa. Leczenie jest zawsze dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta – z uwzględnieniem korekcji nawyków ruchowych, rehabilitacji oraz nowoczesnych metod operacyjnych, jeśli są konieczne.
W tamtejszej klinice nacisk kładzie się na leczenie zachowawcze i opiekę nad pacjentem po zabiegu. W tym zakresie liczą się obiektywne pomiary, analizy ruchu i elastyczna weryfikacja indywidualnego pomiaru fizjoterapii.
Zadbaj o zdrowy kręgosłup już dziś!