Wczoraj, 18 lipca br., w Miejskim Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji odbyły się warsztaty poświęcone edukacji nt. nietoperzy. W ramach projektu Life+ Podkowiec Towers, który koncentruje się na ochronie tych ssaków, dzieci miały okazję nie tylko poszerzyć swoją wiedzę, ale również uczestniczyć w praktycznych zajęciach. Podczas spotkania prowadzonego przez Agatę Kuś i Iwonę Kuś z „Krainy Podkowca”, młodzi uczestnicy mogli samodzielnie wykonać modele nietoperzy z materiałów takich jak drut i tkanina. Animatorki opowiadały również o swojej pracy na rzecz ochrony zwierząt, w tym o budowie specjalnych wież i schronień, które mają zapewnić zagrożonym gatunkom bezpieczne schronienie.
Międzynarodowe działania w ramach projektu Life+ Podkowiec Towers, stanowią odpowiedź na występujące zagrożenia dotyczące nietoperzy. Kluczowym staje się poprawa i utrzymanie stanu ochrony nietoperzy w regionie Europy Środkowo – Wschodniej, poprzez m.in.
Obecnie ssaki te coraz rzadziej zamieszkują nasze domy. Nowoczesne technologie nie sprzyjają ich obecności. Liczba starszych obiektów budowlanych znacznie spadła, a wokół pozostałych miejsc zamieszkania powstają bariery uniemożliwiające bezpieczny przelot na żerowiska. Oznacza to zmniejszenie miejsc rozrodu, a co za tym idzie wyginięcie całych populacji nietoperzy. W związku z tym niezbędne stało się budowanie specjalnych domów dla tychże ssaków.
Na terenach leśnych południowej Polski powstaje dziesięć specjalnie zaprojektowanych wież dla nietoperzy, w których doskonałe warunki znajdą nie tylko podkowce małe, ale również inne gatunki tych ssaków występujące w naszym kraju. Wieżom towarzyszyć będzie infrastruktura, wzbogacająca otaczające siedliska w kryjówki nocne, kwatery przejściowe i zimowiska. W działania, prowadzone przez partnerów projektu — PTPP „pro Natura” i Lasy Państwowe, angażują się również miejscowe społeczności, dla których realizowany jest szereg działań edukacyjnych. Uruchomiony został program umożliwiający pozyskanie (w drodze konkursów) funduszy na realizacje lokalnych działań w zakresie ochrony nietoperzy.
Fot. Jakub Gąsior