W grudniowe popołudnie tj. 16 grudnia br. mieszkańcy miasta zostali zaproszeni na “żywą lekcję historii”, mającą przypomnieć trudne chwile sprzed 42 lat. To nie tylko suche fakty z książek, lecz przeniesienie nas naocznie w atmosferę grudnia 1981 roku, gdzie rozpoczął się stan wojenny. Wydarzenie to stanowiło zarówno edukacyjne przypomnienie dla młodego pokolenia, jak i sentymentalną podróż w czasie dla tych, którzy przeżyli tamte dni.
W grudniu 2023 roku obchodziliśmy 42. rocznicę wybuchu stanu wojennego. Z tej okazji za sprawą Barbary Glińskiej, nauczycielki historii ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie, wspieranej przez Burmistrza Miasta Grybów Pawła Fydę oraz Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji Anetę Galeję Ligęzę na płycie rynku miejskiego mogliśmy oglądnąć inscenizację z tamtych lat.
Liczne grupy rekonstrukcyjne takie, jak I Pułk Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza, 3 PSP z Pogórza Dąbrowsko-Tarnowskiego, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Błyskawica”, Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Sączu, Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Żandarmeria” i Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” przedstawili rozmaite sceny. Przybyli mieli okazję wysłuchać nagrania przemówienia gen. Wojciecha Jaruzelskiego, zobaczyć oryginalne stroje ówczesnej Milicji oraz ZOMO, samochody służb mundurowych oraz karetkę pogotowia. Grupy rekonstrukcyjne przedstawiły dramatyczne sceny starcia demonstrujących z Milicją, kontrole pojazdów, aresztowania, rekwirowanie ulotek, maszyn do pisania.
–Bardzo serdecznie chcę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego przedsięwzięcia, dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 2 w Grybowie, którzy wcielili się w rolę uczestników demonstracji – mówi Aneta Galeja-Ligęza Dyrektor MCKCiE w Grybowie. Podziękowania składam druhom strażakom z OSP Grybów – Biała oraz funkcjonariuszom Komisariatu Policji w Grybowie za zapewnienie uczestnikom bezpieczeństwa. Dziękuję też sponsorom, dzięki którym to wydarzenie mogło się odbyć. Szczególne podziękowania składam grupom rekonstrukcyjnym, które brały udział w tym wydarzeniu.
Fot. Mateusz Książkiewicz