Zawód adwokata jest w Polsce regulowany, dlatego mogą go wykonywać wyłącznie osoby, które posiadają stosowne uprawnienia. Nie wystarczy ukończyć studiów, konieczne jest jeszcze odbycie aplikacji i uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu zawodowego. Jak zostać adwokatem?
Na początek – studia
Kandydat na adwokata musi w pierwszej kolejności ukończyć studia wyższe na kierunku prawo. Może to zrobić w trybie stacjonarnym bądź niestacjonarnym. Studia, co do zasady, trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra prawa. Niektóre uczelnie oferują naukę w trybie przyspieszonym, jednak dotyczy to wyłącznie placówek prywatnych. Na studiach kandydat zdobywa podstawową wiedzę w zakresie różnych dziedzin prawa. Nie ma możliwości wyboru specjalizacji, sama nauka ma charakter dosyć ogólny. Na studiach regularnie odbywają się kolokwia i egzaminy, mające na celu sprawdzenie, jakie postępy w nauce zrobił student.
3-letnia aplikacja
Studia prawnicze to nie wszystko – każdy, kto chciałby zostać adwokatem, musi ukończyć 3-letnią aplikację adwokacką. Na początek jednak musi się na nią dostać, uzyskując pozytywny wynik z egzaminu wstępnego. Aplikacja składa się z części teoretycznej, a więc zajęć prowadzonych przez specjalistów w formie wykładów oraz z części praktycznej. Aplikanci uczestniczą w procesach sądowych, lecz muszą również przyjrzeć się pracy kancelarii adwokackiej oraz prokuratorów. Każdy aplikant ma swojego patrona, który wyznacza mu zadania i nadzoruje postępy. Co ważne, aplikacja jest płatna zgodnie z cennikiem ustalonym przez Radę Adwokacką. Aplikanci mogą podjąć w tym czasie zatrudnienie, na przykład w kancelarii prawnej. Aplikacja adwokacka kończy się egzaminem zawodowym. Uzyskanie pozytywnego wyniku uprawnia do wpisu na listę adwokatów. Dopiero wtedy można wykonywać zawód i odpowiednio się tytułować.
Jakich zasad musi przestrzegać adwokat?
Adwokat musi postępować zgodnie z kodeksem etyki zawodowej. Jednocześnie nie może w sposób natarczywy reklamować swojej kancelarii ani usług przez siebie świadczonych. Adwokat z siedzibą we Wrocławiu musi wybrać odpowiednie miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej – musi być ono reprezentatywne i nie urągać powadze zawodu. Oczywiście, dobry prawnik zawsze reprezentuje interesy swojego klienta, jednak nie może przy tym sięgać po niedozwolone metody. Choć adwokatura daje szerokie perspektywy rozwoju zawodowego, to jednak droga do niej jest długa i stosunkowo trudna. Warto mieć to na uwadze jeszcze przed rozpoczęciem studiów prawniczych.
Sprawdź także: https://kancelariaea.pl/