W październiku zakończyły się kursy podstawowe dla ratowników z Ochotniczych Straży Pożarnych, w których uczestniczyli druhowie ze wszystkich gmin powiatu nowosądeckiego. Miasto i gminę Grybów reprezentowała największa liczba strażaków.
W ośmiu szkoleniach wzięło udział w sumie 188 strażaków w tym 87 z jednostek wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz 101 z pozostałych jednostek OSP.
Co ważne, wśród przeszkolonych ratowników jest aż 39 strażaków z miasta i gminy Grybów.
Ukończenie szkolenia podstawowego uprawnia do bezpośredniego uczestniczenia w akcjach. Ponadto ratownik musi mieć skończone 18 lat, ale nie może mieć więcej niż 65 lat, oraz musi pozytywnie przejść badania lekarskie – wyjaśnia st. bryg. Paweł Motyka, Komendant Miejski PSP w Nowym Sączu.
Tym razem mieliśmy na szkoleniu zarówno 18-letnich druhów, jak i 60-letnich. Do decyzji o udziale w akcjach trzeba zwyczajnie dojrzeć, bo wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością. W powiecie nowosądeckim mamy teraz około sześciu tysięcy strażaków, w tym około trzech i pół tysiąca takich, którzy są ratownikami – dodaje komendant Motyka.
Szkolenie podstawowe obejmuje ponad 130 godzin zajęć, których tematyka dotyczy między innymi: pracy w aparatach ochrony dróg oddechowych, prowadzenia korespondencji radiowej i kierowania ruchem drogowym podczas zdarzeń. Ponadto strażacy uczestniczący w szkoleniu przeszli testy w komorze dymowej.
Po egzaminie, który również składa się z części teoretycznej i praktycznej, uczestnicy szkolenia złożyli przyrzeczenie i zostali pełnoprawnymi strażakami ratownikami OSP.
fot. Oddział Powiatowy ZOSP RP w Nowy Sączu