Barber salony to popularne miejsce dla mężczyzn. Co musisz wiedzieć, aby dostać pracę jako fryzjer? Fryzjer to osoba, która wykonuje trudną pracę.
Fryzjer to osoba, która wykonuje trudną pracę. W rzeczywistości ta praca łączy w sobie wiele ważnych umiejętności, talentów i umiejętności. W końcu to nie tylko osoba, która może pracować tylko z nożyczkami. Fryzjer to ktoś, kto robi fryzury, tworzy obrazy. Jest trochę matematykiem, który zawsze dokładnie oblicza ilość farby do włosów i ich proporcje. Jest trochę psychologiem, który musi umieć odgadnąć życzenia każdego ze swoich klientów. Musi być utalentowany i pracowity, przyjacielski i bardzo dokładny. Bycie fryzjerem nie jest łatwe, ale uwierz mi, to bardzo interesujące.
Znalezienie pracy dla osoby z wykształceniem fryzjerskim nie jest trudne. O ile wcześniej zawód fryzjera uważano głównie za zawód kobiecy, o tyle teraz coraz częściej fryzjerami zostają mężczyźni. W Internecie pojawiły się wakaty dla fryzjerów nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn. Ogromna ich liczba pozwoli Ci łatwo znaleźć pracę, która spełni Twoje kryteria. Na przykład, możesz znaleźć oferty pracy barbera na stronie Jooble.
W zależności od specjalizacji jedni fryzjerzy zajmują się fryzurami damskimi, inni męskimi, a jeszcze inni tylko dziecięcymi. Ale są fryzjerzy, którzy potrafią wykonać każdą pracę.
Jak zostać fryzjerem
Obecnie istnieją różne szkoły i kursy, na których można nauczyć się tego rzemiosła. Ale aby stać się prawdziwym mistrzem swojego rzemiosła, musisz zwrócić się do profesjonalistów. W szkole fryzjerskiej można się wiele nauczyć. Możesz nawet wybrać format nauki online. Następnie, aby opanować zajęcia, nie musisz nawet nigdzie jechać ani jechać. Nie musisz wydawać pieniędzy na podróż.
Ćwiczenia praktyczne można wykonywać na włosach bliskich i znajomych. Oni sami mogą zaoferować im coś bardziej nowoczesnego na głowie. Po pomyślnym zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego i otrzymaniu certyfikatu możesz zacząć szukać pracy.
Obowiązki fryzjera
- Kreowanie wizerunku zewnętrznego klienta (modelowanie fryzur, makijażu, ubrań itp.);
- Wypracowanie stylu, który najpełniej podkreśla zalety i ukrywa wady klienta;
- Zastosowanie w praktyce opracowań teoretycznych (fryzury, charakteryzacja, dobór i produkcja odzieży) zgodnie z indywidualnymi cechami klienta i trendami mody;
- Dobór kolorów i odcieni kosmetyków, odzieży z uwzględnieniem indywidualnych cech i pragnień klienta;
- Analiza porównawcza i badanie najlepszych praktyk ekspertów krajowych i zachodnich.
Co powinien wiedzieć i umieć fryzjer
Każda osoba, która chce się zmienić fryzurę, ma nadzieję, że zmieni swój wygląd na lepsze. Aby klient nie opuścił fryzjera rozczarowany i zdenerwowany, fryzjer musi:
- Robić fryzury o dowolnym stopniu złożoności. Każdy fryzjer powinien mieć własny zestaw niezbędnych narzędzi, którymi biegle się posługuje.
- Stylizacja włosów na wszystkie znane sposoby. Jest ich kilkanaście.
- Znać i być w stanie zastosować wszystkie procedury odbudowy włosów. Należą do nich: nakładanie różnych masek, laminowanie, keratynizacja i inne.
- Stale podnosić swój poziom zawodowy. Bierz udział w konkursach, uczęszczaj na seminaria i kursy mistrzowskie.
- Poznaj nowe metody i techniki.
- Poznaj profesjonalne produkty do pielęgnacji włosów.
- Musisz zrobić wszystko, aby podkreślić zalety klienta i ukryć niedociągnięcia. W końcu głównym zadaniem fryzjera jest sprawienie, by był szczęśliwy i piękny.
- Zadbaj o swój wygląd. Zawsze wyglądają idealnie: włosy są pięknie uczesane i ułożone, umiejętny makijaż, obowiązkowy manicure.
- Kochaj swój zawód.
Plusy i minusy zawodu
Fryzjer, jak wszystkie inne zawody, jest pełen zarówno pozytywnych, jak i negatywnych stron.
Plusy:
- Aby zdobyć niezbędną wiedzę, wystarczy ukończyć szkolenie, a za miesiąc zdobyć wiedzę i umiejętności na start;
- Możliwość uzyskania wysokich dochodów;
- Możesz oficjalnie znaleźć pracę lub otworzyć własny salon kosmetyczny;
- W razie potrzeby możesz połączyć zawód fryzjera-stylisty z inną pracą w branży kosmetycznej;
- Możesz samodzielnie dostosować swój harmonogram w zależności od ilości zamówień;
- Uzyskaj szansę poznania nowych ludzi.
Minusy
- Klienci o dużym popycie, którzy mogą nie lubić nowej fryzury lub wyglądu;
- Pracować po raz pierwszy nie w promowanym i stylowym salonie, ale w zwykłym, gdzie trzeba ciężko pracować i zdobywać doświadczenie i klientów;
- Dochód fryzjera zależy od liczby klientów miesięcznie;
- Problem zatrudnienia ze względu na dużą konkurencję.
Ważne cechy osobiste
Dobry wygląd to jedno z głównych wymagań stawianych specjalistom zajmującym się urodą. Fryzjer powinien mieć piękną fryzurę i zadbane dłonie.
- Życzliwość i wytrzymałość.
- Doskonałe zdrowie.
- Artystyczny smak i kreatywność.
- Towarzyskość.
- Odpowiedzialność i uprzejmość.
- Precyzja.
- Pedanteria.
Fryzjer na co dzień spotyka się z kapryśnymi i nie zawsze grzecznymi klientami, dlatego musi być bardzo spokojny, rozsądny i dokładny.
Wskazówki dla początkujących
W szkołach fryzjerskich będą uczyć podstaw przyszłego zawodu. Ale tylko wielkie doświadczenie pozwoli Ci zostać wirtuozem w swojej dziedzinie. Zdobywając zawód fryzjera, musisz odpowiedzialnie podejść do swojej pracy. W końcu ludzie chodzą do salonu nie tylko po nową fryzurę, przychodzą w nadziei, że jakoś zmienią swoje życie.
Po pomyślnym ukończeniu szkoły fryzjerskiej ważne jest, aby dostać się do salonu z dużą ilością klientów. Aktywna praca w takim salonie przez dwa lub trzy lata pozwoli na zdobycie niezbędnego doświadczenia.
Bez regularnej praktyki wszelkie nabyte umiejętności zawodowe w końcu znikają bez śladu. Uważna obserwacja pracy doświadczonych mistrzów pomoże Ci szybko uczyć się na doświadczeniu, głęboko zagłębić się we wszystkie zawiłości nauczania fryzjerstwa.
Perspektywy kariery w zawodzie fryzjera
Specjalista może rozwijać się w ramach swojego zawodu. Może zmieniać kierunek swojej działalności, studiować nowe kierunki, przenosić się do nowych miejsc pracy, a także brać udział w konkursach fryzjerskich. Wszystko to pomaga fryzjerowi rozwijać się jako mistrz w swoim rzemiośle.
Ponadto kolejną opcją dalszego rozwoju jest przejście na ścieżkę dydaktyczną. W takim przypadku fryzjer może albo iść uczyć w istniejącej instytucji edukacyjnej, albo tworzyć własne kursy.
Podsumowanie
Można powiedzieć, że ten zawód jest bardzo ciekawy i różnorodny. Jeśli jesteś osobą, która chce pomagać innym ludziom w uzyskaniu wyjątkowego wyglądu, chcesz stale się rozwijać i uczyć czegoś nowego, to ten zawód będzie dla Ciebie odpowiedni.
fot. nadesłane