Od wczoraj (tj. 3 kwietnia br.), wśród użytkowników znanego portalu społecznościowego udostępniana jest fałszywa wiadomość o rzekomym porwaniu 4-letniej dziewczynki, do którego miało dojść w Grybowie. O fakcie tym poinformowali nas czytelnicy naszego portalu.
“Dramat! w Grybowie. Porwano 4-letnią dziewczynkę. Władze proszą wszystkich o natychmiastową reakcję” tak brzmiał tytuł posta opublikowanego przez wirus lub inne złośliwe oprogramowanie na profilu Pana Piotra. Apel o pomoc rozszedł się niczym błyskawica, zwłaszcza że osoba przez którą była pierwotnie udostępniona mieszka w jednej z miejscowości gminy Grybów. Niestety dla wielu osób informacja wydawała się być wiarygodna. Jednak dla spostrzegawczych, link kierował do strony spravytylkorodzinne.website. Ponadto zdjęcie dziewczynki pochodziło z internetu. Jak przekazali nam czytelnicy, pod treścią o porwaniu był filmik, aby go obejrzeć należało ponownie zalogować się do znanego portalu społecznościowego. Taka sytuacja powinna od razu spowodować u nas zapalenie się czerwonego światła. Mimo to, aż ponad 1800 użytkowników podało apel o pomoc dalej.
O czym warto pamiętać? Nigdy nie klikajcie w linki od nieznanych osób, starajcie się również zwracać dokładną uwagę gdzie prowadzą linki znajomych – czasem rozpowszechniają oni złośliwe oprogramowanie nieświadomie, w wyniku tego, iż sami zostali wcześniej określonym wirusem zarażeni. Dobrym zwyczajem jest wprowadzenie logowania dwuetapowego dla najważniejszych aplikacji, serwisów takich jak, chociażby mail lub bankowość.
Informacje o porwaniu bratanicy sprawdziliśmy bezpośrednio u Pana Piotra i jego małżonki. Potwierdzili, że jest to tzw. “fake news”.