Obecne trendy w aranżacji różnią się nieco od tych, które królowały jeszcze w ubiegłym roku. Wciąż dominuje styl nowoczesny, jednak jest jakby wywrócony na drugą stronę. Znikają gdzieś elementy, które sprawiają, że był postrzegany za wyjątkowo surowy, zimny i geometryczny. Czym więc się charakteryzuje w 2021 roku?
Ciepłe barwy na ścianach i w dodatkach
Teraz zamiast typowej szarości, czerni, czy bieli łączy się te odcienie na zasadzie dopełniania albo w połączeniu z bardziej ożywiającymi barwami. „Na podium” nowoczesnych projektów wnętrz znalazło się zestawienie szarości z bielą, które sprawia, że wnętrze nabiera niezwykłe lekkości i „krąży” w nim dobra energia.
Niewątpliwym hitem jest także połączenie szarości z żółcią i jest to właśnie ten trend, któremu wieńczy się „sukcesy” w wielu wnętrzach, które będą urządzane w tym roku. W tym przypadku szarości zdobią ściany, natomiast żółcienie reprezentują meble i dodatki. Można się więc spodziewać, że pionowa powierzchnia lekko muśnięta szarością będzie idealnym tłem dla sofki w intensywnie żółtym odcieniu.
Innym kolorem, który dochodzi do głosu w tym roku, jest błękit, jednak nie intensywny, a jakby nieco wyblakły. Bardzo dobrze prezentuje się szczególnie na ścianach, na przykład tych zlokalizowanych w salonie, czy w sypialni.
Styl soft loft to kierunek na ten rok
Jeszcze do niedawna niewiele osób kojarzyło styl loftowy, czyli industrialne wnętrze nawiązujące swoją aranżacją do starych, ceglanych fabryk. Natomiast w nowoczesnych projektach wnętrz soft loft to coś zupełnie innego. Pomimo tego, że często w takich pomieszczeniach wykorzystuje się te same materiały i kolory. Jednak dochodzą jeszcze inne elementy, na przykład wspomniane już połączenie szarości z bielą, a także przedmioty, które nie wydają się ciężkie pomimo tego, że są z metalu.
W przestrzeniach miękkiego loftu na uwagę zasługują tkaniny, które przełamują surowość, czy nawet szorstkość typowych loftowych wnętrz. Zamsz i aksamit to świetny pomysł, zwłaszcza jeśli jeszcze jest w żywym i głębokim kolorze, jak szmaragd, czy burgund. Cechą, która nawiązuje do typowego industrialu jest przestrzeń – tej nigdy za wiele w soft lofcie. Aranżując wnętrze warto więc starać się tak organizować przestrzeń, by meble możliwe tworzyły razem strefę użytkową, natomiast wolna sfera przestrzeń do rozmyślań i oddawania się swojemu hobby. W miękkich loftach jest to czytanie książek albo słuchanie muzyki.
Zdobienia wracają do łask w 2021 roku
Ostatnie sezony wyraźnie nie sprzyjały wnętrzom, w których mogłyby się znaleźć wyraźne ozdoby. Praktyczność je wyparła, a obecnie wraca się do eleganckich rozwiązań tego typu. Przykładem mogą być listwy sufitowe, które wprowadzają do wnętrza nawiązanie do dworkowego stylu. Do tego dochodzą jeszcze dekoracje w postaci rzeźb, które doskonale wpisują się we wciąż jeszcze nowoczesne pomieszczenia. Zwłaszcza jeśli mają wokół siebie odpowiednio dużo wolnej przestrzeni. Można więc powiedzieć, że w nowoczesnych wnętrzach tego roku można się „odchamić”, oddając się bardziej kulturalnemu wystrojowi.