Nowoczesne samochody mają zamontowane liczne systemy elektroniczne, których zadaniem jest wspomaganie prowadzenia oraz informowanie o stanie pojazdu. Dlatego warto zwracać na nie uwagę, by wiedzieć, co dzieje się z autem i nie doprowadzić do poważnej awarii. Jak czytać kontrolki, by nie denerwować się przedwcześnie i niepotrzebnie?
Wszystko pod kontrolą
O tym, że kierowanie samochodem wymaga umiejętności przewidywania i obserwowania wielu rzeczy jednocześnie, najmocniej przekonują się początkujący kierowcy. Pierwszy raz za kierownicą jest prawdziwym wyzwaniem, w którym samo patrzenie na drogę i znaki oraz zerkanie na lusterka sprawia, że wielu z adeptów ignoruje kontrolki na desce rozdzielczej. Zdarza się to również doświadczonym kierowcom. A to duży błąd! Szczegółowy opis tego, jak wyglądają kontrolki, znajdziesz tutaj: https://mubi.pl/poradniki/kontrolki-w-samochodzie/.
Część kierowców, podobnie jak jedna z bohaterek serialu komediowego o nerdach, ma za nic pojawiające się symbole na konsoli samochodu. Jej obojętność na wezwania pojazdu, kończy się finalnie jego awarią. Jak uniknąć takiej sytuacji? Na które kontrolki zwracać szczególna uwagę?
Jeśli migają lub wyświetlają się te zielone, to nie jest to problem – to informacja. Gorzej, gdy zapalą się żółte. Nie mówiąc już, o wyraźnie krzyczącej czerwieni. To już nie jest delikatna wiadomość, o tym, co się dzieje, ale wezwanie do zatrzymania się!
Informacja jest zielona
Oprócz wskazań prędkościomierza i obrotomierza na desce rozdzielczej znajduje się także szereg kontrolek. Te zielone, w niektórych modelach samochodów – niebieskie, mają za zadanie informować kierowcę o aktywnych funkcjach. To z nich można się na przykład dowiedzieć o włączonym kierunkowskazie. Jakie jeszcze kontrolki informacyjne znajdują się na konsoli za kierownicą?
- Wspomaganie parkowania – jak sama nazwa wskazuje, system ten wskazuje odpowiednio szerokie miejsce do zaparkowania oraz asystuje kierowcy w wykonaniu manewru. W najprostszej wersji kierowca używa tylko gazu i hamulca, a auto samo skręca i parkuje. Ikona to wielka litera “P” z zasięgiem i trójkąt symbolizujący przeszkodę.
- Tempomat – pozwala na jazdę ze stałą prędkością bez konieczności wciskania pedału gazu. Ikona to prędkościomierz ze strzałką.
- Asystent pokonywania wzniesień – zapobiega stoczeniu się pojazdu – współgra z układem hamulcowym. Ikona to samochód zjeżdżający z góry.
- Włączone światła mijania – ikona przedstawiająca reflektor z ukośnymi promieniami (najczęściej).
- Włączone światła drogowe (długie) – ikona podobna do świateł mijania, tylko ma kolor niebieski, a linie promieniowania poziome.
- Sprawny system poduszek powietrznych – ikona to postać z kołem przed głową.
Warto zwracać uwagę na zielone kontrolki, by na przykład wiedzieć, jaki rodzaj świateł jest włączony. Jazda na światłach długich zabroniona jest w terenie zabudowanym, ponieważ są one tak mocne, że oślepiają pieszych oraz innych kierowców.
Żółte lub pomarańczowe informują i ostrzegają
Dzięki takim kontrolkom kierowca jest powiadamiany przez samochód, że niektóre funkcje automatyczne mogą nie działać. Dodatkowo oznaczają drobną usterkę lub ostrzegają przed warunkami na drodze. Ich głównym zadaniem jest zwracanie uwagi kierowcy na przygotowanie pojazdu do bezpiecznej jazdy. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych kontrolek informacyjno-ostrzegawczych.
- Awaria świateł zewnętrznych – ikona to żarówka z wykrzyknikiem.
- Awaria system wtryski – ikona silnika.
- Rezerwa paliwa – ikona dystrybutora paliwa na stacji benzynowej.
- Uszkodzenie skrzyni biegów – zębatka z wykrzyknikiem.
- Włączony nawiew na przednią szybę – falujące strzałki skierowane na ćwiartkę koła.
- Włączony nawiew na tylną szybę – falujące strzałki skierowane na prostokąt.
- Informacja o oblodzeniu nawierzchni – płatek śniegu.
Jeśli zobaczysz pomarańczową (żółtą), kontrolkę, zazwyczaj oznacza to, że powinieneś udać się do serwisu lub sam naprawić auto. Jeśli jest to brak światła lub niski poziom ciśnienia w oponach, to możesz sam rozwiązać ten problem. Jednak gdy samochód informuje Cię o awarii silnika lub skrzyni biegów, to najlepiej od razu skierować się do specjalistycznego serwisu. Oczywiście ikonki przedstawiające ogrzewanie szyb są wyłącznie informacyjne.
Uwaga! Czerwień!
Jeśli zapali się jakaś czerwona kontrolka, to uważaj – to poważne ostrzeżenie! Powinieneś się zatrzymać w najbliższym bezpiecznym miejscu, ponieważ awarii uległa ważna część pojazdu. Dalsze kontynuowanie podróży mogłoby skończyć się wypadkiem lub większym zniszczeniem samochodu. Jakie są najważniejsze ostrzegawcze kontrolki?
- Awaria układu elektroniki – ikona to samochód i klucz francuski.
- Awaria układu hamulcowego – wykrzyknik w okręgu między dwoma półokręgami po bokach.
- Otwarte drzwi – pojazd z otwartymi drzwiami.
- Niski poziom oleju – naczynie do nalewania oleju.
- Problem z akumulatorem – bateria z plusem i minusem.
- Niezapięte pasy bezpieczeństwa – postać z pasami. Często towarzyszy tej ikonie sygnał dźwiękowy.
- Włączone światła awaryjne – trójkąt ostrzegawczy.
- Zaciągnięty hamulec ręczny – litera “p” wpisana w okrąg i dwa półokręgi.
Ostatnie dwie kontrolki wymagają jedynie uwagi kierowcy. Przed wyruszeniem w dalszą drogę należy odciągnąć hamulec ręczny oraz wyłączyć światła awaryjne. To oczywistość, o której niektórzy początkujący kierowcy zapominają.
Źródło: porównywarka ubezpieczeń https://mubi.pl/.
fot. nadesłane