Napęd do bramy wjazdowej na posesję to bardzo komfortowe rozwiązanie. Wszak o wiele wygodniej jest otwierać ją nie wysiadając z samochodu, niż musieć to robić podczas niesprzyjającej aury. Wybranie odpowiedniego napędu, który zapewni nam wspomniany komfort i wygodę, wymaga oczywiście pewnego rozeznania. Na co więc zwrócić uwagę wybierając napęd?
Popularne napędy do bram skrzydłowych
Wybierając napęd do bramy wjazdowej – jedno- lub dwuskrzydłowej zastanów się, który jego rodzaj będzie dla Ciebie najlepszy. Popularne i dość tanie są napędy śrubowe. Są one proste w montażu a do tego bardzo wytrzymałe. Możesz je stosować w bramach otwieranych do wewnątrz, osadzonych na słupach o szerokości mniejszej niż 40 cm. Napęd ten poradzi sobie ze skrzydłem o wadze do 500 kg.
Z podobną wagą skrzydła upora się także napęd z ramieniem łamanym. Powinieneś go wybrać przede wszystkim wtedy, kiedy Twoja brama musi otwierać się na zewnątrz. W przeciwieństwie do napędu śrubowego, napęd z ramieniem łamanym możesz zamontować w bramie, która została osadzona na słupach o dużych wymiarach, większych niż 40 cm.
Uniwersalne i komfortowe napędy
Brama skrzydłowa może otwierać się także przy zastosowaniu siłowników elektrohydraulicznych, które z powodzeniem zastępują napęd śrubowy. Rozwiązanie to jest dużo droższe, ale za to bardzo trwałe. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie napęd do bramy wjazdowej będzie używany intensywnie, przez co wymagana jest jego wysoka jakość oraz długa żywotność.
Równie dobrym rozwiązaniem dla bram skrzydłowych jest zastosowanie napędu podziemnego, którego działanie zbliżone jest do napędu z ramieniem łamanym. Jego zastosowanie umożliwia otwieranie bramy zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz. Mechanika tego napędu schowana jest w ziemi, a jej jedynym elementem widocznym na powierzchni jest ramię, połączone z krawędzią bramy.
Napęd do bramy wjazdowej przesuwnej
Bramy skrzydłowe do pełnego otwarcia potrzebują dużo przestrzeni (jednoskrzydłowe więcej niż dwuskrzydłowe). Jeśli jednak nie dysponujesz nią na swojej posesji (np. ze względu na zabudowę), powinieneś pomyśleć o równie funkcjonalnej (i niewymagającej wolnej przestrzeni) bramie przesuwnej. Jest ona polecana także wtedy, gdy waga skrzydła przekracza 500 kg.
Mechanizm działania tej bramy jest dość prosty. Polega on na przesuwaniu się jej skrzydła wzdłuż ogrodzenia od jego wewnętrznej strony. Czynność tą umożliwiają rolki oraz suwnica napędzana kółkiem zębatym. Pamiętaj, że najważniejszym parametrem przy wyborze napędu jest wartość siły, którą on generuje. Im dłuższą i cięższą bramę chcesz kupić, tym mocniejszy napęd musisz wybrać.
Gwarancja bezpieczeństwa
Oprócz wspomnianej mocy napędu, powinieneś zwrócić uwagę na inne parametry, które będą świadczyć o jego funkcjonalności. Przede wszystkim sprawdź, w jakie dodatkowe funkcje jest wyposażony. Warto wybrać taki model, który posiada mechanizmy wyciszające pracę napędu i gwarantujące bezpieczeństwo w czasie zamykania bramy, na przykład poprzez obecność fotokomórek.
Ważne jest także, aby posiadał on funkcję oszczędzania energii oraz delikatnego domykania bramy, (czyli spowalniał jej pracę przed samym zamknięciem). Wybierz także taki napęd, który ma możliwość awaryjnego otwierania bramy w przypadku problemów z zasilaniem.
Ważne parametry
Zanim kupisz napęd do bramy wjazdowej zwróć uwagę, jak często będziesz z niego korzystać, czyli ile razy w ciągu doby będzie on otwierać i zamykać skrzydło bramy. Różne napędy przystosowane są bowiem do różnej intensywności ich użytkowania. Najczęściej wynosi ona od 6 do 10 cykli na dobę.
Istotna jest także jakość samego urządzenia. Dowiedz się więc, czy producent napędu daje na niego gwarancję z dostępem do autoryzowanego serwisu. Lepiej też, abyś wybrał produkt renomowanej marki, która cieszy się zaufaniem i dobrą opinią na rynku. Tylko wtedy zyskasz pewność, ze wybrałeś sprzęt dobrej jakości, który posłuży Ci przez lata.
fot. nadesłane