Krynica Zdrój to urocze, choć niewielkie miasteczko na południu Polski. Mimo swoich skromnych rozmiarów ma jednak wiele do zaoferowania każdemu turyście, który zawędruje w te okolice.
Poza uzdrowiskiem, pijalnią wód i pięknymi terenami czeka na ciebie wiele atrakcji, zarówno w przypadku, gdy zaliczasz się do fanatyków zwiedzania, jak i osób preferujących aktywne spędzanie urlopu. Co warto zobaczyć w Krynicy? Jak wygląda baza noclegowa? Poniżej znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.
- Noclegi w Krynicy Zdrój – przekrój możliwości
- Atrakcje dla wielbicieli aktywnego trybu urlopowania
- Miejsca i rozrywki dla dzieci
- Małe co nieco dla tych, którzy lubią zwiedzać
- Okoliczna natura i jej pomniki
Noclegi w Krynicy Zdrój – przekrój możliwości
Baza noclegowa w mieście jest zaskakująco duża, jak na rozmiar samej Krynicy. Do dyspozycji gości oddane jest ponad 300 obiektów o bardzo zróżnicowanym standardzie, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny za pokój wahają się w przedziale od ok. 70 do ok. 2250 zł za noc dla dwóch osób, a wybrać możesz spośród apartamentów, hoteli, zajazdów, domków letniskowych czy kwater oferowanych przez osoby prywatne. Wiele ośrodków oferuje także możliwość dokupienia śniadania lub od razu wlicza je w cenę pokoju. W ofercie są także noclegi przyjazne psom w Krynicy Zdrój, dzięki czemu możesz zabrać swojego pupila ze sobą i wspólnie z nim spacerować po okolicznych, pięknych terenach.
Ze względu na dość dużą popularność tej miejscowości, szczególnie w sezonie letnim i zimowym, dobrze jest zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem. Ze względu na uzdrowisko zakup pokoju na kilka dni przed wyjazdem może być mocno utrudnione.
Atrakcje dla wielbicieli aktywnego trybu urlopowania
Krynica Zdrój oferuje wiele możliwości dla osób, które lubią spędzać wakacje aktywnie. Znajdziesz tu coś dla siebie zarówno w sytuacji, gdy lubisz wędrować, jak i gdy jesteś fanem sportów nieco bardziej ekstremalnych. Wielbiciele gór mają tu do dyspozycji spory fragment Beskidu Sądeckiego: pasmo Jaworzyny Krynickiej, a także Beskid Niski i Góry Leluchowskie. Sama miejscowość jest otoczona ze wszystkich stron przez góry, więc jeżeli lubisz po nich wędrować, będziesz miał wiele szlaków do wyboru. Najwyższy dostępny szlak znajduje się na wysokości 114 m n.p.m. i prowadzi na szczyt o nazwie Jaworzyna. Innymi dość wysokimi punktami w okolicy są: Runek (1082 m n.p.m.) i Pusta Wielka (1061 m n.p.m.).
Dla fanów sportów nieco bardziej szalonych Krynica również przygotowała kilka propozycji. Jedną z ciekawszych atrakcji jest kajakowy spływ Dunajcem, a także wycieczki quadami w teren czy możliwość odbycia terenowej gry w paintball razem ze znajomymi. Na turystów preferujących bardziej zimowe “klimaty” czekają z kolei psie zaprzęgi, jazda na skuterach śnieżnych, możliwość wypadu na narty i kuligi po świeżym śniegu.
Miejsca i rozrywki dla dzieci
Jeżeli jedziesz z dziećmi, to oczywiste że poszukujesz miejsc, w których one również mogą aktywnie i ciekawie spędzić czas. W Krynicy Zdrój znajduje się park linowy, do którego warto wybrać się z lubiącymi aktywność pociechami. Jeżeli preferujecie wodne rozrywki, w mieście i najbliższej okolicy działają również baseny, zarówno kryte jak i takie na świeżym powietrzu. W przypadku starszych dzieciaków sporą atrakcją mogą stać się również wycieczki konne, tor gokartowy, wycieczki rowerowe czy nawet sankostrada i paintball.
Małe co nieco dla tych, którzy lubią zwiedzać
Jeżeli zaliczasz się do tej grupy osób, które wyjazd bez zwiedzania uważają za wyjazd stracony, nie zawiedziesz się na Krynicy Zdrój. Jest tu wiele ciekawych miejsc do odkrycia, z Muzeum Nikifora i Muzeum Zabawek na czele. Fani obiektów sakralnych absolutnie powinni przejść się szlakiem architektury cerkiewnej, obejmującym świątynie na terenie Krynicy i w jej najbliższych okolicach. Z kolei na bardziej “zmilitaryzowanych” zwiedzających, na szczycie góry Baszta, czekają na odkrycie ruiny zamku, który najprawdopodobniej powstał na zlecenie samego Kazimierza Wielkiego – tego samego, który stworzył samą Krynicę Zdrój. Na terenie miasta znajduje się także pomnik Adama Mickiewicza.
Okoliczna natura i jej pomniki
Choć Krynica kojarzy się głównie z uzdrowiskami i pijalniami wody, nie można odmówić jej pięknego położenia i uroku, jaki nieodłącznie towarzyszy dzikiej przyrodzie. W niedużej odległości, na terenie Beskidu Sadeckiego, możesz odkryć Popradzki Park Krajobrazowy – obszar pełen unikalnej roślinności, różnorodnych gatunków zwierząt i świętego spokoju. Na szczególną uwagę w okolicach Krynicy zasługują populacje ptaków, ponieważ żyją tu niemalże wszystkie rodzime gatunki, w tym te najrzadziej spotykane i objęte ścisłą ochroną: orzeł przedni, orlik krzykliwy, puchacz i bocian czarny. Okolice miasta są więc dużą gratką dla wszystkich amatorów ornitologii, a także dobrych zdjęć bogatej, pięknej natury.
Krynica Zdrój to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy planujesz przyjechać tu sam, z rodziną, znajomymi, prywatnie czy służbowo – czeka na ciebie naprawdę duży teren do zobaczenia. W dodatku niezależnie w którym kierunku pójdziesz, zawsze odkryjesz coś wartego uwagi.