Przedawnienie pożyczki to termin określony przez przepisy prawne. Czas, po którym dług może się przedawnić, określa art. 118 Kodeksu cywilnego. Jeżeli wierzyciel nie dokonał egzekucji długu w terminie oznaczonym w umowie pożyczki, przedawnienie pożyczki prywatnej nastąpi po 6 latach, natomiast pożyczki udzielonej przez instytucje pozabankowe już po upływie 3 lat.
Przedawnienie pożyczki – na czym polega?
Przedawnienie pożyczki, na przykład pożyczki na raty dostępnej na stronie Askredyt.pl, to termin, który określają przepisy prawne zawarte w Kodeksie cywilnym. Polega ono na tym, iż osoba zalegająca ze spłatą zobowiązania finansowego, uchyla się od konieczności przymusowego uregulowania długu u wierzyciela, jeżeli upłynął czas, w którym to wierzyciel miał możliwość egzekwowania długu.
Przedawnienie pożyczki prywatnej przebiega na zupełnie odmiennych zasadach niż przedawnienie pożyczki udzielanej przez instytucje pozabankowe. Przedawnienie pożyczki jest również zależne od sporządzonej przez obie strony umowy pożyczki, formy regulowania zobowiązania finansowego. Bardzo istotny element stanowi też umowa główna będąca potwierdzeniem zawarcia pożyczki. Bez tego dokumentu egzekwowanie długu oraz jego przedawnienie może być bardzo skomplikowane.
Termin przedawnienia pożyczki
Pojęcie przedawnienia pożyczki definiuje art. 118 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisami prawnymi, termin przedawnienia wynosi sześć lat, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej. Oznacza to, że po upływie sześciu lat przedawnieniu ulegają pożyczki prywatne, czyli udzielone na przykład przez członka rodziny. Z kolei zobowiązanie finansowe, pod postacią pożyczki pozabankowej przedawnia się po upływie trzech lat. Taki okres przedstawia art. 118 Kc: przedawnienie świadczeń okresowych oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata.
Czas określony przez przepisy prawne nie jest liczony od dnia zawarcia głównej umowy pożyczki. Przedawnienie długu liczy się od ostatecznego terminu spłaty pożyczki. Przykład: Pożyczka została zaciągnięta 1 października 2008 roku, a okres jej spłaty wynosił 5 lat. Dług powinien więc być uregulowany do 1 października 2013 roku. Pożyczkobiorca nie spłacił jednak pożyczki w określonym terminie. Przedawnienie pożyczki jest więc liczone od 1 października 2013 roku. Jeśli pożyczka była związana z działalnością gospodarczą, przedawniła się po 1 października 2016 roku. Jeżeli natomiast zobowiązania finansowego udzieliła osoba prywatna, przedawnienie nastąpi po 1 października 2019 roku.
Zgodnie z powyższym, przedawnienie pożyczki następuje dokładnie kolejnego dnia po zakończeniu okresu wskazanego w Kodeksie cywilnym. Zgodnie z art. 119 Kodeksu cywilnego termin przedawnienia pożyczki nie może być przedłużony ani skrócony przez czynność prawną. Oznacza to, że dzień ostatecznego terminu zwrotu pożyczki stanowi jedyny termin rozpoczęcia liczenia odpowiedniego czasu do przedawnienia długu, który określany jest przez przepisy prawne.
Przedawnienie umowy pożyczki – przepisy prawne
Zgodnie z art. 723 Kodeksu cywilnego, jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest określony w umowie, pożyczkobiorca ma obowiązek spłaty zobowiązania finansowego w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez pożyczkodawcę. Oznacza to, iż firma pożyczkowa lub osoba prywatna udzielająca pożyczki ma prawo upominać się o pieniądze jeszcze przez następne 6 tygodni. Jest to okres, w którym należy zwrócić środki finansowe, jeżeli termin spłaty nie jest oznaczony. Jeśli pożyczkodawca to zrobił, dopiero od końca tego okresu liczony jest czas przedawnienia pożyczki.
Pożyczkobiorca powinien mieć na uwadze fakt, że trochę inne zasady niż powyżej, obowiązują w przypadku pożyczki ratalnej. Przedawnienie jest wówczas liczone dla każdej z rat oddzielnie. Oznacza to, że definitywny czas spłaty każdej z rat ma wyznaczony termin i od tego dnia liczy się przedawnienie raty.
Bardzo istotny jest fakt, iż przedawnienie pożyczki nie jest jednoznaczne ze zniknięciem długu. Jeżeli następuje przedawnienie, wierzyciel nie ma prawa egzekwować długu od pożyczkobiorcy za pośrednictwem firmy windykacyjnej czy komornika. Przepisy prawne pozwalają jednak pożyczkodawcy na umieszczenie dłużnika w bazie BIK.
Przerwanie biegu przedawnienia pożyczki
Bieg przedawnienia pożyczki może zostać przerwany przez wierzyciela. Ma on możliwość podjęcia następujących działań w tym celu:
- próby negocjacji z pożyczkobiorcą,
- zlecenia mediacji z dłużnikiem,
- wszczęcia egzekucji komorniczej,
- wszczęcia egzekucji windykacyjnej,
- zgłoszenia wniosku o klauzulę wykonalności,
- zgłoszenia upadłości dłużnika.
Zgodnie z art. 124 Kodeksu cywilnego, skutkiem przerwania biegu przedawnienia pożyczki, jest rozpoczęcie biegu przedawnienia na nowo. Jeżeli przedawnienie zostało przerwane przez czynność w postępowaniu sądowym lub przed innym organem uprawnionym do rozpoznawania spraw przedawnienia, przedawnienie nie rozpoczyna się do momentu, w którym postępowanie nie zostanie zakończone.
Przedawnienie pożyczki – wady i zalety
Zalety:
- po przedawnieniu pożyczki, wierzyciel nie ma prawa egzekwować długu za pośrednictwem firmy windykacyjnej czy komornika.
Wady:
- bieg przedawnienia pożyczki może zostać przerwany,
- musi upłynąć określony czas, by przedawnienie pożyczki mogło nastąpić,
- przedawnienie pożyczki nie jest jednoznaczne z anulowaniem długu,
- nie ma możliwości przedłużenia lub skrócenia terminu przedawnienia pożyczki,
- przedawnienie pożyczki prywatnej następuje po innym czasie niż pożyczki od firmy pożyczkowej.
Bieg przedawnienia pożyczki – podsumowanie
- Przedawnienie pożyczki posiada znacznie więcej wad niż zalet. Nie jest on jednoznaczny z anulowaniem długu. Chroni jedynie dłużnika przed egzekwowaniem długu za pośrednictwem firmy windykacyjnej czy komornika. Czas, który musi upłynąć, by przedawnienie pożyczki mogło nastąpić, jest zależny od rodzaju udzielonej pożyczki.