W listopadzie uczniowie klasy 5d Szkoły Podstawowej nr 1 w Grybowie wraz z opiekunami: dyr. Jerzym Udzielą, Grażyną Madoń, Niną Skrabą realizowali mobiliności zagraniczne projektu Erasmus + „Uczymy się przez całe życie” 2018-2019 na Słowacji.
Wyjazd odbył się w ramach programu Erasmus + organizowanego już od kilkunastu lat przez Magdalenę Janusz – nauczycielkę języka angielskiego.
Celem wyjazdu była między innym i integracja uczniów szkoły słowackiej, węgierskiej i polskiej. Uczniowie poprzez zabawę, śpiew , taniec i różne aktywności poznawali tradycje, zwyczaje i język słowacki. Nie małym wezwaniem okazała się również konwersacja w języku angielskim. To właśnie sumienna praca realizowanych zadań projektowych pozwoliła uczniom wyjechać na spotkanie międzynarodowe do naszych „południowych” sąsiadów. W ramach wyjazdu uczniowie zdobywali też wiedzę historyczną podczas zwiedzania kasztelu Betliar umiejscowionym w przepięknym parku angielskim, sztuczną jaskinią i wodospadem z XVIII wieku . Poznali też Soliwar – najbardziej znaczące miejsce wydobywania soli w historii Słowacji. Uczniowie mieli okazję zwiedzić wystawę „Leonardo da Vinci- energia umysłu”. Wystawa była poświęcona twórczości wynalazcy, naukowca, inżyniera, człowieka renesansu. Uczniowie poznali twórczość geniusza znanego bardziej jako malarza, który pozostawił po sobie także blisko 7 tysięcy kart nakreślonych szkicami i rysunkami. Rysował nie to co widział, ale to jak rozumiał. Był wizjonerem, który wyprzedzał epokę w której żył.
Niezapomnianą atrakcją podczas pobytu na Słowacji była jaskinia Domica. Przepięknie podświetlone stalaktyty i stalagmity, oraz inne wyjątkowo zróżnicowane bogactwo form naciekowych przeniosło nas w świat fantazji. Sama jaskinia zaliczona jest do grona najpiękniejszych jaskiń. Uczestnicy projektu wysłuchali koncertu zespołu słowackiego Duo Farsa. Wieczorem uczyli się tańców i piosenek w języku gospodarzy. Miłym akcentem pobytu było wspólne posadzenie drzewka przed szkołą na cześć naszego spotkania. Drzewo czereśniowe będzie pamiątką i potwierdzeniem bardzo dobrej współpracy między szkołami, która będzie się rozwijała tak jak głęboko będą sięgały jego korzenie. Nauczyciele i uczniowie mieli również okazję obserwować lekcje, metody pracy oraz zaplecze dydaktyczne z jakiego korzysta szkoła. Pobyt na Słowacji wzbogacił uczniów intelektualnie, poszerzył horyzonty i pogłębił wiedzę. Był też ważną i fajną lekcją języka angielskiego.
Wyjazd w ramach programu Erasmus+ z pewnością dał uczniom poczucie przynależności do międzynarodowej braci uczniowskiej, która chce się przyjaźnić bez względu na pochodzenie czy kolor skóry.
fot. materiał uczestników projektu Erasmus +