Pożyczanie w sieci jest zdecydowanie najwygodniejszą formą uzyskania dodatkowych środków. Bez wychodzenia z domu, w kilka chwil możemy otrzymać pieniądze, których akurat potrzebujemy. Nie mnie jednak nie powinniśmy zbyt entuzjastycznie podchodzić do tego typu transakcji. Zanim przekażemy swoje dane w sieci, sprawdźmy czy będą one bezpieczne.
Lepiej założyć, że możemy spotkać się z oszustwem niż lekkomyślnie wziąć pożyczkę, a następnie zastanawiać się skąd wziąć pieniądze na jej spłatę. Oczywiście nie wszystkie parabanki oszukują swoich klientów, ale niestety zapisy drobnym drukiem, już wielu ludzi doprowadziły na skraj bankructwa, dlatego przed złożeniem internetowego wniosku z prośbą o pożyczkę, warto poświęcić chwilę na prześledzenie historii i danych firmy, od której chcemy uzyskać dodatkowe środki.
Przede wszystkim warto pamiętać, że oszuści zazwyczaj nie szukają rozgłosu. Dlatego warto skorzystać z usług firm, które są widoczne w reklamach telewizyjnych, mają dobrze zrobione strony internetowe, wchodzą w kontakt z klientem, nie stosują żadnych nielegalnych metod pozyskiwania klientów. Na szczęście przybywa firm godnych polecenia, np. swoje poszukiwania możesz zacząć od sprawdzenia internetowych pożyczek na stronie łowca chwilówek.
Nie mniej jednak ciągle spotkamy się z firmami, które działają w sposób nielegalny są nastawione na odszukiwanie zdesperowanych ludzi bez zdolności kredytowej i tym samym bardziej podatnych na wpływ innych. W szybki sposób mogą np. zdobyć dane osobowe, a następnie przekazać je podmiotom trzecim. Pomimo ostatnich zapisów RODO firmy te potrafią w taki sposób przedstawić swoją ofertę, że klient podpisując umowę, nie domyśla się, że jego dane zostaną wykorzystane bez jego zgody.
Co zrobić, żeby czuć się bezpiecznym?
Przede wszystkim sprawdź firmę, z którą chcesz wejść w współpracę. Może Ci w tym pomóc GUS, gdzie potwierdzisz dane teleadresowe. Oprócz tego warto potwierdzić informacje o firmie w Krajowym Rejestrze Sądownictwa i Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Te dane dadzą nam pewność, że wszystko co odbywa się pod tym szyldem jest legalne.
Szukaj interesujących Cię ofert
Zdecydowanie to my powinniśmy zacząć szukać interesujących nas ofert, a nie czekać aż same do nas spłyną. Najczęściej takie maile to spam, wirus, albo próba wyłowienia od nas naszych danych, numerów kont etc.
Nie przelewaj pieniędzy. Sfinalizowanie wypełniania wniosku, który także ma być potwierdzeniem naszych danych to przelanie firmy drobnej kwoty na podane konto. Warto pamiętać, że jest to maksymalnie 10 zł, jeśli pożyczkodawca wymaga, aby ta kwota była wyższa, powinna nam się zaświecić czerwona lampka.
Korzystaj wyłącznie ze sprawdzonego połączenia Wi-Fi. Nie dopuszczaj do sytuacji łączenia się w miejscu publicznym lub wykorzystywania do tego celu komputera innego, niż swój prywatny. Dlaczego? Ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że na danym sprzęcie może znajdować się wirus, którego zadaniem jest przejęcie naszych danych lub zapamiętanie historii naszych czynności.