Decyzja o zakupie nowej lodówki wydaje się prosta. Czy można popełnić błąd w wyborze sprzętu, którego jedyną funkcją jest chłodzenie? Oczywiście, że tak! Zostań z nami, a podpowiemy ci, na co zwrócić uwagę, wybierając lodówkę wolnostojącą.
Optymalna pojemność
Pojemność lodówki to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o jej funkcjonalności. Jeżeli mieszkasz sam, w zupełności wystarczy 120 litrów. Masz dużą rodzinę? Wybierz lodówkę o pojemności ok. 200 litrów. Jeśli chcesz zyskać możliwość samodzielnego kreowania przestrzeni, poszukaj modelu, który pozwala na zwiększenie powierzchni użytkowej chłodziarki poprzez przełożenie półek. Nie korzystasz z zamrażarki? W takim razie wystarczy sama chłodziarka – nie dość, że zaoszczędzisz pieniądze, to jeszcze zyskasz dodatkowe miejsce w kuchni. Najmniejsze wolnostojące modele, o wysokości i szerokości nieprzekraczających 50 cm, można zakupić za niecałe 400 zł.
Montaż drzwi lodówki
Wybierając lodówkę, pamiętaj, aby sprawdzić kierunek otwierania drzwi. Aby korzystanie ze sprzętu nie nastręczało problemów, drzwi powinny otwierać się na oścież i pozostawać w jednej pozycji. Zbyt mały kąt otwarcia spowoduje, że zasięg ruchów będzie ograniczony, a wyciąganie pojemników i półek może okazać się niemożliwe.
Usytuowanie zamrażalnika
Konstrukcja lodówki ma ogromny wpływ na komfort korzystania ze sprzętu. Górne zamrażarki mają zazwyczaj mniejszą pojemność niż dolne i posiadają jedną lub dwie półki. Dolne systemy mrożące stanowią natomiast osobne moduły wyposażone w duże pojemniki i wygodne półki. Opcja z dolnym zamrażalnikiem wydaje się najbardziej oczywista i intuicyjna. Chłodziarka jest eksploatowana niemal non stop, podczas gdy zamrażalnik raz na jakiś czas, dlatego warto zatroszczyć się o wygodny dostęp bez konieczności schylania się i kucania.
Cicha lodówka – poziom hałasu
Jeżeli należysz do osób szczególnie wyczulonych na hałas lub sypiasz w salonie łączonym z aneksem kuchennym, cicha lodówka to absolutna konieczność. W ciągu dnia nikt nie zwraca uwagi na hałas generowany przez sprzęty kuchenne, ale nocą nawet ciche odgłosy mogą być uporczywe. Uważa się, że cicha lodówka powinna generować hałas mniejszy niż 45 dB. Wprawdzie większość producentów nie przekracza tego progu, ale zawsze warto sprawdzić ten parametr.
Klasa energetyczna
Lodówka to sprzęt domowy, który pracuje przez cały rok, dlatego warto zatroszczyć się o kwestię kosztów eksploatacyjnych. Aby obniżyć rachunki za prąd, wybieraj modele o klasie energetycznej A+ oraz A++, np. od producenta Samsung. Im wyższa klasa, tym większa ekonomia pracy.
Energooszczędna, funkcjonalna i cicha lodówka sprawi, że komfort pracy w kuchni znacznie się zwiększy. Pamiętaj, aby wybierać mądrze i nie ograniczać wydatków za wszelką cenę. Jeżeli dokonasz przemyślanego wyboru, początkowe wyższe koszty szybko się zwrócą.