Akwarium może się stać wspaniałą ozdobą pokoju w mieszkaniu, domu lub firmie, ale nie tylko. Zaspokaja ono potrzebę podglądania podwodnego świata, zupełnie innego niż świat ssaków lądowych, uspokaja, relaksuje, pozwala odpocząć oczom. Akwarystyka uczy przy tym cierpliwości – żaden efekt nie pojawia się tu od razu. Udowodniono też wpływ terapeutyczny akwarium na człowieka.
Są różne sposoby na kontakt z żywą rybą. Najprostszy to wycieczka do zoo, w którym znajdują się akwaria. Kolejny – to wędkowanie, choć to już przyjemność tylko dla niektórych, bo wiąże się jednak z kaleczeniem ryb łapanych na haczyk. Można wreszcie mieć własny podwodny świat w specjalnym zbiorniku z filtrowaną, natlenianą, a niekiedy także zasilaną bąbelkami CO2 wodą, a w nim ryby dobrane wedle własnych upodobań. I nie tylko ryby, bo przecież są jeszcze krewetki i ślimaki, a przede wszystkim rośliny akwariowe, często bajecznie piękne. To wszystko daje cudownie zielony (w akwariach słodkowodnych) lub niebieskawy (w akwariach morskich), żywy krajobraz. Żaden martwy przedmiot mu nie dorówna.
Nie trzeba się martwić problemami z dopasowaniem zbiornika do danego wnętrza: można kupować nie tylko gotowe akwaria, ale też zamawiać zestawy wykonywane na wymiar – https://www.plantica.pl/produkty-na-wymiar. Szafka ze stojącym na niej akwarium może więc idealnie pasować do wybranego miejsca w pokoju. Trzeba tylko pamiętać, by było to miejsce, do którego nie docierają bezpośrednio z okna promienie słoneczne: to spowoduje zakwity glonów. Akwarium można więc np. ustawić przy ścianie, w której jest okno zamiast naprzeciwko niej.
Akwarium pomaga dzieciom
Zbiornik akwarystyczny to nie lada atrakcja dla dzieci, które uczą się nie tylko o zwyczajach i zachowaniach ryb. Można je uczyć karmienia, angażować do pielęgnacji zbiornika, tłumaczyć potrzebę cierpliwości, a nawet oswajać z przemijaniem, gdy ta czy inna rybka zakończy żywot. Rodzice zajmujący się akwarium to doskonała szkoła sumienności i systematyczności, a także zaspokajania potrzeb podopiecznych, zdanych całkowicie na człowieka.
Prawie niekłopotliwe „zwierzęta” w domu
W przeciwieństwie do psa czy kota, ryby akwariowe nie są w stanie wyrządzić w mieszkaniu żadnych szkód, nie trzeba ich też wyprowadzać ani odwiedzać z nimi weterynarza. I choć utrzymywanie zadbanego akwarium wymaga nieco pracy, jest jej mniej niż przy czworonogu. Akwarystyka ma swoje tajemnice, ale można je opanować, każdy może dać sobie radę z zadaniami, jakie stawia. Owszem, po iluś latach akwarium się rozszczelni i będzie wymagało szybkiej naprawy lub wymiany, ale to jedyny kłopot.
Terapeutyczne oddziaływanie akwarium
Liczne eksperymenty udowodniły, że ryby akwariowe sprzyjają osobom z nadciśnieniem, problemami krążeniowymi i depresją. Obserwowanie świata za szybą akwarium wycisza, uspokaja i relaksuje, wywierając korzystny wpływ na układ nerwowy człowieka. Nie bez powodu akwaria są częstym widokiem w gabinetach psychoterapeutów, a nawet dentystów. Również w biurach stanowią element dekoracyjny, ale i relaksacyjny, pozwalający redukować stres związany z pracą.
fot. nadesłane