Wielu kierowców ma problem z wybraniem odpowiedniego terminu, w którym można już bezpiecznie wymienić opony na letnie. W końcu musisz zwrócić uwagę na takie kwestie jak przede wszystkim długotrwale utrzymującą się dodatnią temperaturę na dworze. Kiedy będzie można być pewnym, że już ostatecznie zakończyła się zima i można już zacząć jeździć na letnich oponach?
Zasada wymiany opon
Trudność związana z wymianą opon na letnie pojawiają się co roku. Istnieje jednak główna zasada, którą warto się kierować. Jeśli w ciągu przynajmniej tygodnia lub dwóch, średnia temperatura w nocy utrzymuje się powyżej 4-6 stopni Celsjusza, to oznacza to, że czas najwyższy zmienić opony na letnie.
Kupowanie opon letnich
Zaleca się kupować opony letnie na długo przed rozpoczęciem sezonu letniego, aby nie przegapić odpowiedniego momentu, kiedy trzeba dokonać ich wymiany. Dlatego warto to robić na przełomie roku lub około lutego. Potem wystarczy znaleźć po prostu trochę miejsca w garażu i poczekać na odpowiedni moment, aż założy się nowe opony. Niektóre sklepy oferują także możliwość tańszego kupienia opon po sezonie, dlatego warto być czujnym przez cały rok, jeśli chce się zaoszczędzić. Oprócz tego można kupić używane opony wysokiej jakości. Dobrym rozwiązaniem jest sklep http://autakrajowe.com.pl/38/sprzedaz-opon, gdzie można znaleźć opony dopasowane do Twojego samochodu w rozsądnych cenach, aby zadbać o swoje i swoich bliskich bezpieczeństwo na drogach.
Czym różnią się opony letnie od zimowych?
Zmiana opon jest istotnym działaniem, które koniecznie trzeba wykonywać dwa razy w roku. Bardzo ważna jest zmiana opon letnich na zimowe oraz oczywiście zimowych na letnie. W pierwszym przypadku wiele osób rozumie, jak ważne jest dbanie o przyczepność w trakcie mrozów, ślizgawicy oraz śniegu. Jednak znacznie częściej ignorowane jest wymienianie opon zimowych w okresie letnim. Wielu kierowców uważa, że stanowi to znacznie mniejsze niebezpieczeństwo, dlatego nie dbają tak o opony latem. Jest to całkowicie złe podejście, gdyż opony letnie przystosowane są do konkretnych warunków atmosferycznych. Przez to też znacznie lepiej radzą sobie na nawierzchniach mokrych, suchych oraz rozgrzanych.
Właściwości opon letnich
- Skład opon letnich to mieszanka gumowa oraz kauczuk — w porównaniu do opon zimowych znajduje się w nich znacznie więcej kauczuku, dzięki czemu są one twardsze i wolniej się zużywają.
- Mniejsza ilość rowków — bieżnik w letnich oponach posiada znacznie mniejszą ilość rowków oraz nacięć, w ten sposób bezpieczeństwo na drodze się zwiększa. W konsekwencji samochód lepiej hamuje.
- Odprowadzanie wody — ten rodzaj opon wyposażony jest również w specjalnie zaprojektowane kanały, których głównym zadaniem jest odprowadzenie nagromadzonej na drodze wody. Dzięki czemu możliwa staje się sprawna i bezpieczna podróż nawet w trakcie bardzo dużej ulewy.
- Niższe opory toczenia — nie można również zapomnieć o tym, że opony przeznaczone na okres letni posiadają specjalne ogumienia, które powoduje znacznie niższe opory toczenia. Takie rozwiązanie sprawia, że praca opon staje się znacznie cichsza.