Każda osoba planująca wyjazd za granicę powinna zadbać o ubezpieczenie zdrowotne na wypadek wystąpienia choroby czy też wypadku. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy potrzebna będzie wizyta u lekarza czy też konieczny będzie pobyt w szpitalu.
Oprócz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego warto jednak wykupić jeszcze dodatkowe ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) zapewnia bezpłatny dostęp do podstawowej opieki medycznej w krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Jednak w odróżnieniu od ubezpieczenia turystycznego, zakres ochrony karty może okazać się niewystarczający. Co daje darmowa karta EKUZ z wakacyjnapolisa.pl?
EKUZ w przeciwieństwie do polisy turystycznej, nie posiada dodatkowej ochrony w postaci ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym (OC), bagażu czy usług assistance.
EKUZ – wady i zalety
Każda osoba objęta ubezpieczeniem NFZ ma prawo do złożenia wniosku o wydanie karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest ona wydawana bezpłatnie i obowiązuje przez ściśle określony okres czasu na terenie krajów Unii Europejskiej oraz EFTA. Posiadacze karty EKUZ mogą liczyć na darmową podstawową opiekę medyczną, specjalistyczną i szpitalną oraz na refundację leków znajdujących się na liście danego funduszu zdrowia. Ponadto karta EKUZ zapewnia środki zaopatrzenia ortopedycznego oraz opiekę stomatologiczną i protetyczną. Mogłoby się wydawać, że turysta niczego więcej nie potrzebuje, ale karta EKUZ ma sporo ograniczeń, jeśli chodzi o dostęp do całkowicie bezpłatnych usług medycznych.
Po pierwsze można liczyć wyłącznie na leczenie w podstawowym zakresie i to w konkretnych placówkach medycznych publicznej służby zdrowia. Po drugie w wielu krajach pomimo posiadania karty EKUZ pacjent musi z własnej kieszeni pokryć część czy nawet całość kosztów związanych z wizytą u lekarza, pobytem w szpitalu czy też z akcją ratownictwa górskiego. Wszystko zależy od tego, jakie zasady obowiązują w danym kraju. Nawet jeśli w Polsce dany zabieg jest bezpłatny, to za granicą może być on odpłatny. W większości państw UE pacjenci muszą pokryć w całości koszty związane z leczeniem stomatologicznym, co niestety stanowi niemałe obciążenie dla ich budżetu.
Osoby podróżujące wyłącznie z kartą EKUZ, mogą liczyć na uzyskanie darmowej podstawowej opieki medycznej wyłącznie w wybranych przychodniach i szpitalach, które mają podpisane umowy z zagranicznym odpowiednikiem polskiego NFZ. Jeśli zatem dojdzie do nagłego wypadku czy choroby, konieczne będzie znalezienie odpowiedniej placówki, co czasem jest niemożliwe ze względu na potrzebę natychmiastowej pomocy. Niestety za granicą znacznie częściej można trafić na placówkę prywatną, które pobierają od pacjentów opłaty za leczenie. Karta EKUZ w takich przypadkach okazuje się nieprzydatna. Co więcej, karta EKUZ nie pokrywa kosztów transportu chorego do kraju. Jeśli zatem będzie wymagane dłuższe leczenie, pacjent musi pokryć koszty związane z transportem do kraju z własnej kieszeni, co w przypadku transportu śmigłowcem wiąże się z wydatkiem z rzędu kilkunastu tysięcy euro.
Indywidualna polisa turystyczna gwarancją pełnej ochrony w każdym kraju
W przypadku podróżowania poza granicami kraju znacznie bezpieczniejszym i ekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na ubezpieczenia turystyczne w wakacyjnapolisa.pl. Klient może sam wybrać stawkę kosztów leczenia. Polisa turystyczna jest dostosowana do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych danego turysty. Można liczyć nie tylko na całkowicie darmowe leczenie, ale także na bezpłatny transport chorego czy zmarłego do kraju.
Do dyspozycji jest szereg dodatkowych świadczeń w postaci ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków czy od odpowiedzialności cywilnej. Możliwe jest również dokupienie ubezpieczenia bagażu oraz wykupienie specjalistycznego ubezpieczenia na sprzęt sportowy. Dodatkowe świadczenia dotyczą również kosztów odwołania uczestnictwa w imprezie turystycznej oraz anulowania netu i biletu lotniczego. W ramach prywatnego ubezpieczenia turystycznego nie trzeba pokrywać kosztów ratownictwa ani też kosztów związanych z organizowaniem i świadczeniem natychmiastowej pomocy assistance.
Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne – co wybrać?
Wyjazd do obcego kraju w celach turystycznych zawsze wiąże się z mniejszym lub większym ryzykiem. Nigdy nie można do końca przewidzieć tego, co może się wydarzyć podczas urlopu. Posiadanie karty EKUZ jest oczywiście niezbędne w przypadku każdego turysty, jednakże w celu zapewnienia sobie oraz towarzyszom podróży darmowego i pełnego dostępu do opieki medycznej warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne. Może się ono przydać w wielu różnych sytuacjach. Nie trzeba wówczas martwić się koniecznością obciążania urlopowego budżetu w razie nagłej choroby czy wypadku. Do dyspozycji jest wiele pakietów ubezpieczeniowych, dzięki czemu można wykupić polisę turystyczną skrojoną na miarę potrzeb każdego podróżującego.
fot. nadesłane