Wczorajszego popołudnia (tj. 20 maj br.) w sali kinowej Miejskiego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Edukacji w Grybowie odbyło się spotkanie z eurodeputowanym Tomaszem Porębą w ramach prowadzonej przez klub Prawa i Sprawiedliwości akcji #PolskaJestJedna.
Na spotkanie z europosłem pochodzącym z Grybowa przybyło około trzydziestu osób. Wśród widowni zasiedli m.in. samorządowcy gminy i miasta Grybów w osobach: burmistrza miasta Grybowa Pawła Fydy, wójta gminy Grybów Piotra Kroka, przewodniczącego Rady Gminy Grybów Jana Radzika, radnych gminy Grybów oraz radnych miasta Grybowa. W wydarzeniu wziął również udział wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, radny powiatu nowosądeckiego Antoni Poręba (ojciec eurodeputowanego), sekretarz miejskich struktur Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Sączu Małgorzata Belska.
Przy stole prezydialnym umieszczonym na scenie sali kinowej zasiedli gość spotkania, europoseł Tomasz Poręba w towarzystwie posłów Józefa Leśniaka oraz Wiesława Janczyka. Spotkanie rozpoczęło się przedstawieniem bieżącej działalności eurodeputowanego w Parlamencie Europejskich na rzecz naszego kraju, następnie był czas na zadawanie pytań. Wśród poruszanych tematów znalazła się m.in. sytuacja obywateli Ukrainy na polskim rynku pracy a także współpraca pomiędzy Polską i Ukrainą, dostępność regionu Sącza oraz Grybowa do drogi szybkiego ruchu, jeden z mieszkańców Grybowa poprosił eurodeputowanego o przyglądnięcie się sytuacji sprzedaży budynku Liceum (dawnego ratusza miasta) przez Starostwo Powiatowe. Pytano także o możliwości zwiększenia kwot dofinansowań do wymiany pieców przez rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji.
– Urodziłem się w Grybowie, mieszkałem tutaj przez lata więc wiem z jakimi problemami drogowymi boryka się ten region – odpowiada europoseł Tomasz Poręba. – Projekt Via Carpatia to projekt polityczny mojego życia. Wtedy kiedy jeszcze nikt w niego nie wierzył w Parlamencie Europejskim, a polski rząd Platformy Obywatelskiej nie był nim zainteresowany, udało mi się ten projekt wyciągnąć na europejskie wody, przekonać komisarzy, przekonać wielu posłów. Mój raport w tej sprawie dwa lata temu został poparty przez blisko pół tysiąca europosłów gdzie Via Carpatia jest wskazana jako strategiczny szlak komunikacyjny i będzie na pewno zrealizowany. W polskim budżecie są już zagwarantowane środki na budowę tej drogi, to nam pozwoli połączyć południe Polski z północą przez Warszawę. Będzie to gigantyczna cywilizacyjna zmiana, przyśpieszenie rozwoju całej ściany wschodniej. Coś co będzie równie korzystne dla Małopolski czy dla tych terenów, bo jeżeli dostaniemy się już do Tarnowa wtedy autostradą do Rzeszowa i dalej już Via Carpatią w kierunku Lublina czy Warszawy. W tym regionie musimy również koncentrować się na rozwoju kolei. Dla mnie region Nowosądecczyzny jest obszarem odciętym od świata, to jest komunikacyjna biała plama. Jest to wynik zaniedbań wszystkich, którzy rządzili ostatnich 25 lat i to się musi zmienić. Cieszę się, że Sądeczanka jest wśród flagowych projektów polskiego rządu. Pieniądze na jej realizacje są już zagwarantowane, będziemy jednak w Parlamencie Europejskim o dodatkowe środki. Równie ważny jest projekt nowej linii kolejowej Kraków-Piekiełko, której dokumentacja techniczna jest już opracowywana. Na pewno jest jeszcze dużo do zrobienia w zakresie trasy Kraków – Tarnów- Grybów – Nowy Sącz – Stary Sącz do granicy ze Słowacją. To jest przyszłościowy szlak, który może mieć dobre parametry transportowe jak i potencjał turystyczny. Bez wątpienia jeśli połączylibyśmy Jasło z Gorlicami, Stróżami i całą Sądecczyzną jest to coś co powinno być strategicznym projektem w interesie dwóch województw. Ta część Polski jest dla mnie niestety absolutną białą plamą na mapie komunikacyjnej. Zmiana tego stanu rzeczy powinno być sprawą nr 1 wszystkich programów wyborczych. Co zrobić, żeby tutaj się było łatwiej dostać, łatwiej wywieźć towar. Jak nie ma dostępności komunikacyjnej to nie ma firm, nie ma rozwoju.
Jednym z organizatorów spotkania z europosłem Prawa i Sprawiedliwości Tomaszem Porębą był dyrektor grybowskiego ogólniaka Tomasz Walicki.
fot. M.Książkiewicz