Chirurgia onkologiczna to specyficzny dział chirurgii. Dotyczy bowiem wszystkich tkanek i wymaga od lekarza bardzo szczegółowej wiedzy. Jest to prawdopodobnie dział w chirurgii, w którym przeprowadza się najwięcej zabiegów niestandardowych i nietypowych, ponieważ każdy nowotwór rozwija się zupełnie inaczej.
Leczenie chirurgiczne
Leczenie chirurgiczne nowotworów rzadko jest stosowane jako pierwsza linia obrony, natomiast jako terapia dodatkowa lub leczenie z wyboru stosowane jest zarówno w wielu przypadkach nowotworów złośliwych, jak i niezłośliwych. W obu tych przypadkach wymaga się zastosowania innych procedur, aczkolwiek same zasady wycinania zmian nowotworowych i guzów są mniej więcej takie same.
Podstawowym wymogiem zawsze będzie precyzja, ponieważ najczęściej wycina się nie tylko tkankę zmienioną chorobowo, ale także pewien określony obszar tkanek przyległych, aby uniknąć pozostawienia w organizmie mniejszych skupisk i pojedynczych komórek z nieśmiertelnych linii.
Ważny jest sprzęt i doświadczenie
Zabiegi chirurgii onkologicznej często obarczone są sporym ryzykiem ze względu na ogólnie gorszą kondycję pacjenta. Nadal oczywiście obowiązują zasady dopuszczania do zabiegów, natomiast należy mieć świadomość, że choroba nowotworowa zawsze jest wyzwaniem dla całego organizmu i w każdym praktycznie przypadku zachodzi ogólne osłabienie jego funkcji.
Z tego też powodu ważne jest duże doświadczenie chirurga i dostępność najnowszego sprzętu. Pozwala to skrócić do minimum czas trwania operacji, a także zmniejsza do minimum ryzyko naruszenia zdrowych tkanek. Korzystając z nowoczesnych narzędzi chirurgicznych, doświadczony chirurg może wykonać zabieg w taki sposób, aby usuwanie ran pooperacyjnych nie było już dla organizmu osoby chorej zbyt dużym wyzwaniem.
Nie tylko skalpel
Nowoczesna chirurgia onkologiczna nie korzysta wyłącznie z klasycznych narzędzi, a same zabiegi nie muszą przypominać tych pokazywanych w mediach. Jak informują lekarze na stronie chirurgia-onkologia.com.pl/chirurg-onkolog sporą część na przykład zmian nowotworowych wątroby o charakterze torbieli usuwa się metodą laparoskopową. Taki zabieg co prawda także stanowi obciążenie dla organizmu, ponieważ dochodzi do otwarcia torbieli, a tkanka musi się zasklepić, natomiast przerwanie powłok ciała jest znacznie mniejsze, co także zmniejsza ryzyko nadkażenia ran i może wyraźnie skrócić czas powrotu pacjenta do pełnej sprawności poprzez ograniczenie wrażenia dyskomfortu.
Decyzję o wyborze konkretnej metody leczenia chirurgicznego i jego zakresie podejmuje lekarz. Ponieważ zaś nowotwory są chorobami pod wieloma względami nieprzewidywalnymi, bazuje on nie tylko na wynikach diagnostyki, ale również własnym doświadczeniu.
fot. nadesłane