Zapewne każdego z nas czas od czasu dopada katar. Mimo, że jest to drobna dolegliwość, którą większość z nas lekceważy, to potrafi ona uprzykrzyć życie każdemu. Potocznie katar określany jest jako nieżyt nosa, czyli zapalenie błon śluzowych w obrębie nosa. Tak naprawdę może on mieć wiele różnorodnych przyczyn, jednak w większości przypadków wiąże się z działaniem wirusów w organizmie człowieka albo reakcją alergiczną. Zatkany nos nie tylko powoduje problemy ze snem, ale również zaburzenia koncentracji. Katar to nieodłączny symptom przeziębienia i zapalenia zatok. Generalnie wyróżnia się kilka rodzajów kataru: alergiczny, wirusowy i bakteryjny. Czasami katar trwa do kilku dni i ustępuje bez śladu, a czasami jest przewlekły i prowadzi do poważnych powikłań. Dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać rodzaj kataru i dzięki temu łatwiej się będzie nam z nim rozprawić.
Kiedy pojawia się katar alergiczny?
Ten rodzaj kataru ma wiele określeń: katar sienny, katar alergiczny, sezonowy nieżyt nosa, zapalenie błony śluzowej nosa albo alergia pyłkowa. Katar alergiczny to stan zapalny błony śluzowej, którego głównymi objawami są: kichanie, swędzenie nosa, wodnista wydzielina oraz niedrożność nosa. Jest to powszechna choroba atopowa, którą wywołują pyłki roślin wydzielane przez pręciki kwiatowe drzew oraz ziół. Tak naprawdę na katar sienny cierpi co czwarta osoba. Katar alergiczny jest zaliczany do grupy chorób przewlekłych, które wymagają natychmiastowej pomocy specjalistycznej. Katar alergiczny jest następstwem działania zarówno predyspozycji genetycznych do alergii, jak również styczności z alergenem wywołującym dokuczliwe symptomy uczulenia. Podstawowe alergeny, które wywołują alergiczny nieżyt nosa to: pyłki roślinne, pleśń, roztocze, sierść zwierząt, jak również pierze. Do kataru alergicznego dochodzi wtedy, gdy alergen w postaci pyłku roślin łączy się z wydzielanymi przez organizm alergika immunoglobulinami klasy IgE, budując kompleks przyłączający się do komórek tucznych magazynujących histaminę. Wtedy dochodzi do uwolnienia histaminy oraz pojawienia się objawów podrażnienia błony śluzowej nosa. Do typowych objawów kataru alergicznego należą: swędzenie w nosie, obfita i wodnista wydzielina z nosa, zbyt częste kichanie, ból głowy, zapalenie spojówek, zaczerwienie i swędzenie oczu. Zazwyczaj objawy kataru siennego powstają podczas, gdy osoba przebywa poza domem.
Katar wirusowy a katar bakteryjny
Bardzo częste te dwa rodzaje kataru są ze sobą mylone. Jednak warto rozróżniać te dwa pojęcia. Katar wirusowy o wiele łatwiej jest złapać. Przenosi się on drogą kropelkową, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy nasz system odpornościowy jest dość osłabiony. Kiedy osoba kicha lub kaszle, wówczas rozprzestrzenia wokół siebie wirusy, a łapiąc je, możemy bardzo szybko się zarazić. Katar wirusowy objawia się przezroczystą i lejącą wydzieliną z nosa. Ogólnie rzecz biorąc, ten rodzaj kataru atakuje nas najczęściej. Dzieje się tak dlatego, że: po pierwsze – infekcja wywołana wirusami występuje zdecydowanie częściej, a po drugie – czas inkubacji schorzenia jest bardzo krótki i wynosi z reguły kilka godzin. Pamiętajmy, iż w żadnym razie nie wolno lekceważyć infekcji wirusowej, ponieważ istnieje ryzyko, iż może ona przeobrazić się w infekcję bakteryjną. Jeżeli chodzi o katar bakteryjny, jak wynika z nazwy, jest on wywoływany przez bakterie. Objawia się poprzez wydzielinę, mającą żółty albo zielonkawy kolor, o gęstej konsystencji, która zatyka nos. Temu rodzajowi kataru towarzyszy zazwyczaj podwyższona temperatura ciała sięgająca nawet 38 stopni. Osoba, którą dopadł katar bakteryjny, może mieć problemy z oddychaniem. Dodatkowo takiemu stanowi towarzyszy utrata apetytu i złe samopoczucie. W przypadku kataru bakteryjnego powinniśmy być szczególnie czujni, ponieważ może doprowadzić on do zapalenia zatok, jak również ucha. Ponadto, lekceważony i nieleczony na czas katar bakteryjny może stać się przyczyną zapalenia oskrzeli i płuc. Dlatego już przy pierwszych objawach kataru bakteryjnego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza.
Nie zapominajmy o higienie nosa!
Niewątpliwie, katar utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, dlatego staramy się udrożnić nos. W tym celu stosujemy zazwyczaj wszelkiego rodzaju leki dostępne bez recepty w dowolnych postaciach: tabletki przyjmowane doustnie, spraye, krople. Należy jednak pamiętać, iż wykazują one działanie doraźne, nie lecząc przy tym przyczyny choroby, dlatego nie warto ich nadużywać – wystarczy stosować leki 2-3 dni. Podczas kataru przede wszystkim musimy dbać o higienę nosa. Należy często wydmuchiwać nos, nie dopuszczając do zalegania w nim wydzieliny, stwarzającej świetne środowisko rozwoju dla bakterii. W przypadku, gdy nie będziemy dbać o higienę nosa, może dojść do nadkażenia bakteryjnego.
fot. nadesłane