Rozwijając nowy biznes warto wiedzieć wcześniej jakie maszyny będą nam potrzebne. Takie zaplanowanie pozwoli również przygotować się co do niezbędnego komputera przemysłowego, który w zależności od pełnionej funkcji może obliczać nam dane, obsługiwać maszyny produkcyjne czy też zbierać za nas informacje.
System embedded
Jednym z ciekawszych rozwiązań wśród komputerów przemysłowych jest system embedded. Specjaliści wskazują, że to rozwiązanie jest znacznie prostsze niż tworzenie specjalnych, skomplikowanych sterowników, bo wystarczy wewnątrz urządzenia zamontować jednopłytkowy komputer, który z powodzeniem odegra swoją rolę. W takim wypadku jest to również tańsze rozwiązanie, niż zlecać komuś pisanie dedykowanych programów. Oprócz tego oszczędzamy czas, bo napisanie takiego programu może zająć nawet dziesiątki jeśli nie setki godzin pracy programisty w zależności od stopnia skomplikowania potrzebnego programu.
Plusem komputerów jednopłytkowych jest ich rozmiar. Są tak maleńkie, że można je montować praktycznie wszędzie, a wyglądają po prostu jak płyta główna. Bo też taki komputer przemysłowy w systemie embedded niczym innym niż płytą właśnie jest.
Szeroka oferta
O jego popularności może świadczyć fakt, że właśnie w tej kategorii największą ofertę znajdziemy chociażby na stronie https://consteel-electronics.com/komputery-przemyslowe. W porównaniu do pozostałych rozwiązań w zakresie komputerów przemysłowych embedded, sklep posiada 60 propozycji dla swoich klientów.
Wszystkich z pewnością interesuje zakres cenowy, na jaki trzeba się przygotować. Przykładowy komputer bezwentylatorowy komputer Box z procesorem 4-tej generacji Intel® Core™ to koszt ponad 3,5 tysiąca złotych. Tego typu komputer przemysłowy jest dodatkowo chroniony obudową, dzięki czemu wytrzyma w skrajnych warunkach. Dodatkowo pasywny układ chłodzenia zagwarantuje cichą pracę sprzętu.
Innym przykładem komputera przemysłowego jest komputer do montażu w szafie RACK z procesorem Intel® Skylake / Kaby Lake S. Ten produkt o wartości ok. 2800 złotych przystosowany jest swoją budową już do integracji z szafą rackową typu 1U.
Lekkie i maleńkie
W powszechnie znanych i lubianych przez nas bankomatach możemy znaleźć np. bezwentylatorowy komputer BOX PC z procesorem Intel® Celeron® BayTrail Quad Core J1900 Processor. Sprzęt ten o wadze zaledwie 220g i wymiarach 22cm x 18 cm x 6,8cm działa na zwykłym systemie Windows 7 oraz 8 i może być z powodzeniem montowany na ścianie. Zadziwiająca jest odporność tego komputera, który wytrzyma wilgotność w zakresie 0-95 %. Jego cena to powyżej 2 tysiące złotych.
W podobnej wysokości cenowej trzyma się bezwentylatorowy komputer BOX PC z procesorem Intel® Celeron® J1900. Przeznaczony do małych projektów oprócz tradycyjnego systemu Windows, może pracować również na Linuxie. Jest od tamtego jednak lżejszy, bo waży zaledwie 120g.
W tego typu branży jest to inwestycja na lata i powinna być porządnie przemyślana.
fot. nadesłane