Mieszkasz we Wrocławiu, Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, Szczecinie lub innym dużym mieście? Niezależnie od tego, jak dużą sympatią je darzysz, ma ono jedną wadę: ceny OC są wysokie. Nie od dziś wiadomo, że drogie ubezpieczenie dotyka w głównej mierze kierowców z największych polskich miast. Zastanawia Cię, dlaczego muszą oni sięgać do kieszeni głębiej niż mieszkańcy małych miejscowości i wsi? Wyjaśniamy.
Najdrożej w wielkich miastach
Wrocław – 953 zł; Gdańsk – 859 zł; Warszawa – 809 zł. Kalkulator OC – najtaniejuagenta.pl pokazuje, że właśnie tyle za OC w poszczególnych miastach musi zapłacić 40-letni mąż i ojciec dysponujący pełnymi zniżkami ubezpieczeniowymi, który od ponad 10 lat kontynuuje polisę, nie powoduje szkód, posiada prawo jazdy od 15 lat i poszukuje OC dla 10-letniego Volkswagena Golfa z silnikiem benzynowym 1,6 l. Dużo? Żeby się o tym przekonać, sprawdźmy ceny w mniejszych miejscowościach.
Ełk – 574 zł; Tarnów – 474 zł; Podtoruńskie Piwnice – 615 zł. Jak widać, różnica pomiędzy wysokością składki OC dla tego samego kierowcy i jednakowego auta może wynosić nawet 50% w zależności od miejsca zamieszkania. Zameldowanie w małej miejscowości sprzyja niskim stawkom, natomiast kto mieszka w wielkiej metropolii, powinien przygotować się na bolesny wydatek. Z czego wynika to, że np. cena ubezpieczenia w Krakowie jest znacznie wyższa niż pod Krakowem?
Skąd te różnice
Kluczową kwestią wpływającą na wysokość składki OC jest ryzyko wyrządzenia szkody. W uproszczeniu – kto według towarzystwa ubezpieczeniowego jest bardziej ryzykownym kierowcą i statystycznie istnieje duże prawdopodobieństwo, że spowoduje wypadek, kolizję lub stłuczkę, ten płaci więcej. Jak to się ma do korelacji pomiędzy wysoką składką a dużym miastem jako miejscem zamieszkania kierowcy?
Statystyki zdarzeń drogowych, z których korzystają towarzystwa do określania ryzyka ubezpieczeniowego, wskazują, że do kolizji, stłuczek i wypadków częściej dochodzi właśnie w dużych miastach. Prawdopodobieństwo szkody jest o wiele niższe w małych miejscowościach, dlatego ich mieszkańcy są łagodniej traktowani przez towarzystwa ubezpieczeniowe i mogą liczyć na niższe składki.
Co mogą zrobić kierowcy z wielkich miast, żeby obniżyć swoje składki? Poza przeprowadzką poza miasto przede wszystkim powinni poszukiwać jak najtańszych ofert OC. Im więcej polis się porówna, tym większe szanse na znalezienie tej najkorzystniejszej cenowo. Warto również zrezygnować z rat i opłacić składkę za jednym razem, ponieważ w przypadku rozłożenia składki na kilka części należy mieć na uwadze dodatkowe koszty.