Wczorajszego przedpołudnia w Stróżach odbyło się wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Narodowego Ośrodka Autyzmu, przedsięwzięcia realizowanego przez Fundacje Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Wmurowanie aktu erekcyjnego było częścią XXI Spartakiady Osób Niepełnosprawnych.
Swoiste święto osób niepełnosprawnych w Stróżach rozpoczęła Msza Święta odprawiona w miejscowym kościele parafialnym. W modlitwie powierzano nie tylko przyszłość fundacji ale również osoby zarządzające nią. Eucharystię oraz całą uroczystość uświetniła wspaniała gra Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz udział kompanii reprezentacyjnej KaOSG. Po zakończonym nabożeństwie wszyscy goście, uczestnicy Letniej Zintegrowanej Spartakiady Dzieci i Młodzieży w Stróżach udali się uroczystym pochodzie na plac budowy Narodowego Ośrodka Autyzmu, który powstaje na terenie dawnej cegielni w bliskim sąsiedztwie nie tak dawno otwartego Centrum Sportowo-Rehabilitacyjne dla osób chorych na stwardnienie rozsiane.
Wśród wielu zacnych gości, którzy przybyli wczoraj do Stróż była m.in. wiceminister zdrowia Józefa Szczurek Żelazko, posłowie Barbara Bartuś oraz Jan Duda, Marta Mordarska dyrektor PFRON w Krakowie, starosta nowosądecki Marek Pławiak, ppłk. Krzysztof Borończyk dyrektor zakładu karnego w Nowym Sączu, Tomasz Kowal znany strongman, radni powiatowi, samorządowcy z regionu, znaczna grupa sponsorów oraz przyjaciół fundacji ze Stróż. Radości z budowy kolejnego już obiektu Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym nie krył senator Stanisław Kogut, jednocześnie prezes fundacji:
– To kolejne marzenie fundacji ale i moje, które się dzisiaj tutaj realizuje. Jest to konkretne działanie dla dobra wspólnego – mówił senator.
– Z perspektywy powiatu jest to wielkie dzieło i jest to dzieło, które będzie służyło nie tylko mieszkańcom z jakiś dalszych stron ale głównie mieszkańcom z naszego powiatu bo o tym mówił pan senator. Wsparcie otrzymają tutaj nie tylko chorzy z naszego regionu ale także wszyscy potrzebujący z całej Polski. Narodowe Centrum Autyzmu, które dzisiaj tutaj powstaje to wielkie dzieło senatora Stanisława Koguta i będzie ono procentować dla nas wszystkich. Jest to kolejne dobro na terenie powiatu nowosądeckiego – komentował Marek Pławiak, starosta nowosądecki.
– Kwestia rozwoju tego typu placówek jest obecnie w fazie początkowej – mówi wiceminister zdrowia Józefa Szczurek Żelazko. – Dotychczas system wsparcia tego typu osób był słabo rozwinięty dlatego obecny rząd podjął to wyzwanie czego przykładem może być chociażby ustawa za życiem, podjęta przez parlament. To ona daje możliwość wsparcia tego typu inicjatyw. Są zarezerwowane w budżecie państwa środki na tworzenie tego typu placówek. Finansowanie takiej instytucji jest z reguły realizowane w sposób wielostrumieniowy, nie są to tylko świadczenia, które wynikają z koszyka świadczeń finansowanych w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia ale również mogą to być świadczenia finansowane w ramach działalności bieżącej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej czyli przez sektor społeczny.
– Myślę, że należałoby powiedzieć jak ważny jest to ośrodek z perspektywy Polski ale i niewątpliwie Stróż – powiedziała Marta Mordarska, dyrektor PFRON w Krakowie. – To co robi fundacja, te wszystkie dzieła, które tutaj powstają a dzisiaj jesteśmy świadkami kolejnej inicjatywy, budowy ważnego centrum, ważnego miejsca dla osób chorujących na autyzm. Cieszę się, że fundacja, która jest również beneficjentem środków PFRONu i to od bardzo wielu lat ponieważ świadczy pomoc systemową osobom niepełnosprawnym nie tylko z Małopolski, staje przed kolejnym wyzwaniem budowy bardzo ważnego dla nas wszystkich ośrodka.
O szczegółach budowy opowiedział Mariusz Podwika, kierownik budowy: – Obecnie trwają prace fundamentowe, wykonujemy ławy, stopy, ściany fundamentowe. Stan zaawansowania tej części prac oceniam na około 90%. Prace fundamentowe powinniśmy zakończyć za około dwa tygodnie. Równocześnie rozpoczęliśmy prace murarskie, które potrwają około 2-3 miesięcy. Jak widać obiekt jest duży, jego powierzchnia zabudowy jest to prawie 3 tysiące metrów, jest to więc olbrzymi zakres prac. Wykonawcą robót jest firma NextBud, współpracuje przy niej z nami ponieważ mamy także własnych pracowników oraz pomoc więźniów z zakładu karnego w Nowym Sączu.
Tuż po wmurowaniu aktu erekcyjnego, do którego zaproszeni zostali wszyscy zaproszeni goście, uczestnicy wydarzenia przeszli na stadion przy Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym. Otwarcia sportowej rywalizacji osób niepełnosprawnych dokonał senator Stanisław Kogut, wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko oraz poseł Barbara Bartuś. Dodatkowo pracownicy fundacji ze stróż oraz prezes senator Kogut wręczyli podziękowania oraz przyznali tytuły Amicus Minorum dla gości, którzy wyjątkowy sposób angażują się w pracę na rzecz osób niepełnosprawnych.
Na letnią zintegrowaną spartakiadę w Stróżach przybyli uczestnicy około dwudziestu pięciu Warsztatów Terapii Zajęciowej z całego regionu południowej Polski. Niepełnosprawni musieli zmierzyć się w takich konkurencjach jak: biegi, strzały do bramek, rzucanie do celu, pchnięcie kulą czy skok w dal. Nad prawidłowym przebiegiem zmagań sportowych czuwała liczna grupa wolontariuszy z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Wyspiańskiego z Bobowej wraz ze swoimi nauczycielami.
– Od wielu lat przy okazji spartakiady letniej jaki jesiennej, młodzież naszej szkoły bardzo chętnie angażuje się w organizację konkurencji sportowych – dodaje Renata Pękala, nauczycielka z ZSZ w Bobowej. – Co roku mamy grupę około 25 uczniów, którzy poświęcają swój wolny czas, przychodzą tutaj aby pokazać, że nie są obojętni na potrzeby drugiego człowieka. Chętnie pomagają osobom niepełnosprawnym. Bardzo cieszę się, że młodzież pokazuje swoją empatię i chęć pomocy innym ludziom.
W końcowej części programu senator w towarzystwie grupy lekarzy na czele z lek. Anną Zambrzycką wręczyli wszystkim biorącym udział nagrody, medale oraz puchary. Finałowym punktem był pokaz tańca w wykonaniu dziewczynek z Akademii Tańca działającej przy Zintegrowanej Szkółce Piłkarskiej Akademia Kolejarz w Stróżach, kolejnego podmiotu prowadzonego przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Stróżach.
Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:
fot. Mateusz Książkiewicz/Łukasz Kieroński