Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl Gorlice112.pl
piątek 19 kwietnia 2024

Miasto bogatsze od gminy? Wskaźniki Ministerstwa Finansów pod lupą

Jak co roku Ministerstwo Finansów prezentuje wskaźniki dochodów podatkowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin, powiatów i województw. Jest to okazja do sprawdzania stopnia zamożności w poszczególnych samorządach.

Obliczany przez Ministerstwo Finansów wskaźnik jest wykorzystywany do wyliczenia rocznych kwot części wyrównawczej subwencji ogólnej i wpłat na 2017 r. Pod uwagę były brane dochody podatkowe za 2015 r. wg stanu na 30 czerwca 2016 r.

Raport obejmuje 2478 pozycji. Przeglądając kolejne pozycje wykazu, jako pierwszy rzuca się Nowy Sącz z kwotą 1 604,44zł na jednego mieszkańca. Jest to suma zapewniająca sąsiedniemu nam miastu 442 miejsce. Szukając znajomych samorządów, dopiero przy 2169 miejscu z kwotą 791,70 zł dochodu podatkowego na jednego mieszkańca widnieje miasto Grybów. O niewiele ponad sto miejsc dalej jest miasto Gorlice (dokładnie 2282 pozycja z kwotą 726,01zł). Niżej na liście jest jeszcze: gmina i miasto Bobowa (2409 poz. – 617,42zł), gmina wiejska Łużna (2440 poz. – 570,01zł), gmina wiejska Grybów (2454 poz. – 546,56zł) oraz gmina wiejska Korzenna (2462 poz. – 517,55 zł).

W ubiegłym roku wskaźnik miasta Grybowa wynosił 754,83zł a gminy Grybów – 550,85zł. Jako ciekawostkę można przytoczyć, że samorządem o najwyższym wskaźniku dochodów podatkowych jest Kleszczów (gmina wiejska) gdzie kwota wynosi aż 34825,79zł, zaś najmniejszym Radgoszcz (gmina wiejska) z kwotą 424,77 zł.

– Jeśli dochody podatkowe per capita miasta Grybów są wyższe niż gminy Grybów to oznacza, że mieszkańcy miasta oraz firmy tam zarejestrowane są po prostu bogatsze od mieszkańców gminy a przez to płacą wyższe daniny – komentuje ekonomista Bartłomiej Orzeł – prezes Fundacji Rozwoju Polski, współpracujący z portalem Grybow24.pl. – Należy pamiętać, że część podatku CIT również zostaje w samorządzie. Do tego dochodzą jeszcze podatki od środków transportu czy podatki od nieruchomości. Bez uwzględnienia szczegółowych danych o bezrobociu, strukturze zatrudnienia oraz ilości osób pracujących za granicą, więc płacących podatki tam, a których rodzina wydaje pieniądze na miejscu w Grybowie ciężko określić dokładnie zamożność mieszkańców. Ważnym faktem jest też liczba ludności danego samorządu. Gmina Grybów jest dużo większa od miasta, a więc suma jej przychodów podatkowych jest mimo wszystko wyższa.

fot. ilustracyjne (archiwum własne)

miasto_grybow

 

Komentarze:

Turystyka

Gut-Mostowy: Jest szansa dla turystyki! (TV)

W dniach od 26 do 28 września w Zakopanem odbywał się drugi Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Trzydniowe wydarzenie w całości poświęcone tematom sportowym i turystycznym było świetną okazją do rozmów, dyskusji oraz podsumowań, chociażby niedawnych Igrzysk Europejskich. W Zakopanem zapowiedziano także, dwa ważne wydarzenia, które mogą wpłynąć na polską turystykę!

Reklama2

Wydarzenia

Reklama

Katalog firm

Studio Projektowe Ideal – Idealnie dla Ciebie!


Projektujemy domy, budynki, wnętrza oraz meble. Zapewniamy kierownika budowy.

+48 575 777 184 lub + 506 621 700

Hydro Jack – usługi hydrauliczne


Pogotowie hydrauliczne, instalacje, biały montaż – Jacek Wojtaczka

+48 512 570 386

Pomoc Drogowa 24h – Bobowa, Grybów, Gorlice


Pomoc drogowa 24h/dobę – laweta, holownik – Bobowa, Grybów, Gorlice

+48 661 254 465 / 605 421 964

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Dam-CAR Serwis Samochodowy


Diagnostyka, Wulkanizacja, Naprawy Ogólne, Wymiana dynamiczna oleju, Geometria

+48 661 254 465

Strona internetowa: Dam-Car Stróże

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

Ekspert – Biuro Rachunkowe


Barbara Bielakiewicz

795 409 892 lub 18 35 10 293

Strona internetowa: www.ekspert.biz.pl

Ogłoszenia

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: