Wszelkie prace remontowe, czy też modernizacyjne powinny być przeprowadzane zgodnie z prawem, dlatego warto wiedzieć, które wymagają szczególnych pozwoleń, a które można rozpocząć w każdej chwili. Jest to wiedza o tyle istotna, że wykonywanie określonych prac bez zgody urzędu skutkuje karą pieniężną.
Przede wszystkim konieczne jest rozróżnienie czym jest remont, przebudowa i rozbudowa domu.
Remont jest to wykonywanie w istniejącym już budynku robót budowlanych, które niejako polegają na odtworzeniu stanu pierwotnego. Przy tym nie jest to rodzaj bieżącej konserwacji. Dopuszczalne jest natomiast stosowanie materiałów budowlanych innych, aniżeli te, które zostały użyte pierwotnie.
Przebudowa natomiast to przeprowadzenie robót budowlanych, w wyniku których nastąpi zmiana parametrów użytkowych lub też technicznych istniejącego już budynku. Zmiana ta nie jest na tyle duża, aby dotyczyła najistotniejszych parametrów, takich jak kubatura, powierzchnia zabudowy, czy wysokość, długość lub szerokość, czy ilość kondygnacji budynku.
Najbardziej “poważnym” przedsięwzięciem jest rozbudowa domu jednorodzinnego. Jest to bowiem wykonywanie robót budowlanych, w następstwie których następuje zmiana parametrów użytkowych lub też technicznych obiektu budowlanego, który już istnieje. W tym przypadku najczęściej zmianie ulegają najważniejsze parametry budynku.
Tylko nieliczne z prac nie są regulowane przez Prawo budowlane. Zaliczają się tutaj głównie drobne prace konserwacyjne. Wszelkie inne prace zazwyczaj wymagają większej ilości formalności.
Zgłoszenie remontu i pozwolenie na przebudowę
Zgłoszenie składa się w Urzędzie Miasta lub też w Starostwie. Inwestor musi określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania prac, jak również termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia konieczne jest dołączenie dokumentu świadczącego o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Jeśli w ciągu 30 dni urząd nie wyrazi swojego sprzeciwu, można rozpocząć prace. Czas, w którym należy rozpocząć remont to dwa lata.
Wniosek o przebudowę składa się w tym samym urzędzie, w którym składa się zgłoszenie remontu. W tym przypadku należy dołączyć cztery egzemplarze projektu z wymaganymi opiniami, zezwoleniami, czy też uzgodnieniami. Tutaj również konieczne jest oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, jak również decyzja o warunkach zabudowy.
Ten typ sprawy mieści się w ramach postępowania administracyjnego, zatem na odpowiedź czeka się miesiąc lub dwa jeśli sprawa jest skomplikowana. Uzyskane pozwolenie ważne jest trzy lata i tyle dokładnie jest czasu na rozpoczęcie prac budowlanych.
O rozpoczęciu robót musi zostać poinformowany powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Należy również dostarczyć mu oświadczenie kierownika budowy o podjęciu obowiązków oraz zaświadczenie o jego wpisie na listę izby samorządu zawodowego.
Konieczny będzie również dziennik budowy, a następnie jego rejestracja w starostwie, czy też Urzędzie miasta.
Jeśli inwestycja, której podejmie się inwestor wymaga uzyskania pozwolenia na budowę do wniosku dołączyć trzeba projekt. Zakres samego projektu w znacznej mierze uzależniony jest od rodzaju i rozpiętości planowanych robót. Często konieczna jest inwentaryzacja, czyli projekt techniczny przedstawiający rzeczywisty stan budynku.
Jest ona wskazana gdy dojdzie do ingerencji w konstrukcję budynku lub brak jest pełnego projektu na podstawie którego przed laty wydano pozwolenie na budowę. Jeśli budynek jest wyjątkowo wiekowy urząd może nakazać wykonanie ekspertyzy technicznej.
źródło i fot. materiał nadesłany