
Minionego weekendu (28-29 maja br.) zabytkowy kościół pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej odwiedziło setki turystów. Wszystko za sprawą odbywających się w Małopolsce Dni Dziedzictwa Kulturowego pod hasłem “Wszystko Płynie” .
Liczne grono turystów przybyłych w sobotę i niedzielę witali pracownicy Małopolskiego Instytutu Kultury, którzy nie tylko rozdawali powstałe z okazji wydarzenia wydawnictwo pn. Wszystko Płynie (aut. Katarzyna Kobylarczyk) ale również chętnie oprowadzali po krużlowskim kościele opowiadając jego historię oraz legendy.
– Wyjątkowym w tym kościele jest zachowany strop z kasetonami, a tym bardziej podział kasetonowy stropu z wirującymi rozetami – mówiła przewodnik. – Oczywiście takim motywem, dla którego się tutaj przyjeżdża jest Madonna czyli motyw pięknej Madonny z Krużlowej. W kościele pozostała bardzo wierna kopia z 2002 roku, która znajduje się w ołtarzu bocznym zaś sam oryginał jest w krakowskim Muzeum Narodowym przy ul. Kanoniczej.
Zabytek w Krużlowej znajduje się w bardzo ciekawym miejscu – u zbiegu dwóch strumieni, z których według legendy woda wyrzuciła rzeźbę cudownej Madonny. Odwołaniem do hasła “Wszystko płynie” była także chrzcielnica, która znajduje się w bocznej kaplicy a najprawdopodobniej została zachowana jeszcze z poprzedniej świątyni. Ma ona kształt kielicha, charakterystyczny dla XV wieku w Małopolsce. Chrzcielnica ta ma bardzo solidne przykrycie, które w tamtych czasach strzegło święconej wody przed ewentualną kradzieżą. Przypomnijmy woda święcona była wtedy używana do różnych magicznych praktyk. Jak mówią znawcy sztuki, wartość zabytkowego dzieła w Krużlowej zwiększył niestety pożar kościoła w niedalekiej Libuszy, który był poniekąd bliźniaczym obiektem. W obydwu tych budowlach malowidła tworzył Mistrz Tryptyku z Wójtowej, obydwa także miały podobny styl architektoniczny.
fot.Mateusz Książkiewicz