W piątkowe przedpołudnie, w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu odbyło się spotkanie pn. “Warsztaty Terapii Zajęciowej wczoraj, dzisiaj, jutro” zorganizowane z inicjatywy senatora Stanisława Koguta, udział w nim wzięli przedstawiciele WTZ, rządu oraz samorządowcy.
Dyskusja dotyczyła aktualnej sytuacji oraz kondycji warsztatów a także konieczności wprowadzenia niezbędnych zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, na podstawie której działają takie placówki. W spotkaniu udział wzięli: Teresa Hernik – prezes PFRON, Mirosław Przewoźnik – dyrektor biura pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych, Patrycja Rojek – prezes Ogólnopolskiego Forum WTZ, przedstawiciele WTZ z terenu całej Polski, parlamentarzyści – senator Stanisław Kogut, posłowie – Jan Duda, Józef Leśniak, Anna Paluch a także samorządowcy – starosta nowosądecki Marek Pławiak oraz jego zastępca Antoni Koszyk. Spotkanie rozpoczął Maciej Olchawski kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Stróżach. Sam proces powstawania “WTZ-etów” oraz zadań jakie stoją przed nimi przybliżył Marek Mielak. Tuż po nim głos zabrała Patrycja Rojek, która wskazała główne problemy z jakimi borykają się niektóre z placówek WTZ w Polsce.
Słowa uznania nie tylko dla spotkania ale również całej Fundacji wyraził Mirosław Przewoźnik, dyrektor biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych: – Duże wyrazy uznania i podziękowania dla senatora Stanisława Kogut. Było to nie tylko wspaniałe spotkanie ale z tego co widziałem wspaniały zakład leczniczy jeśli chodzi o rehabilitację, fizjoterapię. Mogę powiedzieć, że pan Krzysztof Michałkiewicz, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych przykłada bardzo dużą wagę do działalności na rzecz wszystkich osób niepełnosprawnych ponieważ są to różne kategorie, z różnymi potrzebami. Osobiście bardzo interesuje się sytuacją Warsztatów Terapii Zajęciowej. Po każdym spotkaniu czy konferencji oczekujemy refleksji jaka powinna być rola warsztatów terapii zajęciowej w ogólnym programie wsparcia osób niepełnosprawnych. Należy nadmienić, że oprócz WTZ w tym systemie rehabilitacji społecznej i zawodowej funkcjonują środowiskowe domy samopomocy, które dofinansowane są przez budżet Państwa a nie Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Mamy do czynienia również z Zakładami Aktywizacji Zawodowej, z Zakładami Pracy Chronionej czy otwartym rynkiem pracy wiec spektrum możliwości wsparcia osób niepełnosprawnych jest bardzo duże. Podkreślano tutaj wielokrotnie stabilność finansowania i wydaje mi się, że ta stabilność jest jednak jest kwestia określenia jakie to będą kwoty, w jaki sposób będzie to realizowane.
Uczestnicy spotkania wspólnie zauważyli potrzebę wykonania mapy Polski uwzględniającej placówki WTZ. Niestety pośród samorządów w całym kraju, zdarzają się przypadki, że ośrodki nie mają podpisanej umowy z powiatami a tym samym środki nie trafiają do osób niepełnosprawnych. Jako dobry przykład podawano powiat sądecki, w którym praktycznie wszystkie warsztaty terapii zajęciowej mają podpisane porozumienia. Mało tego, oprócz standardowych środków jakie przeznaczane są przez państwo, lokalny samorząd przeznacza dodatkową kwotę aby placówki mogły działać jeszcze lepiej.
Działalność WTZ skomentował Marek Pławiak, starosta nowosądecki – Jako starostwo wspieramy Warsztaty Terapii Zajęciowej na tyle ile tylko pozwalają nam możliwości finansowe. Jest to niezwykle cenna inicjatywa. Jest to wysiłek wielu osób, które pracują w warsztatach, ich kierowników ale przede wszystkim w takich Warsztatach Terapii Zajęciowej jak ten tutaj w Stróżach to dzieło i powołanie wielu osób a zwłaszcza senatora Stanisława Koguta.
O konieczności stworzenia platformy do wymiany informacji pomiędzy ośrodkami Warsztatów Terapii Zajęciowej potwierdziła Teresa Hernik, prezes PFRON: – Radość moja jest ogromna ponieważ dzisiaj na tej konferencji były już zorganizowane grupy kierujących Warsztatami Terapii Zajęciowej, bo tylko w takim układzie każdy minister może mając partnera słuchać i wdrażać w życie jeden jeden głos Warsztatów Terapii Zajęciowej. Nie ukrywam, że zmiany rozporządzeń były trudnym tematem z uwagi na to, że jest wielka różnorodność WTZów, każdy kierownik mówił we własnym imieniu i często te zdania się rozjeżdżały. W związku z tym stworzenie platformy do dyskusji oraz współpracy jako reprezentanta Warsztatów Terapii Zajęciowej do ministra jest rezultatem na który bardzo czekałam.
A jak prosperują warsztaty w Stróżach? Odpowiedzi udzielił nam Maciej Olchawski, kierownik WTZ w Stróżach: – Naszym motorem napędowym jest senator Stanisław Kogut, który nie pozwala spocząć na laurach ani pracownikom ani uczestnikom, którzy wychodzą do pracy. Naszej placówce udało się wyprowadzić 20 osób niepełnosprawnych na rynek pracy, sporą część zatrudniła również Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Osoby te, są więc już nie uczestnikami ale pracownikami Fundacji. W tej chwili mamy podpisaną umowę na 42 osób, które korzystają z pomocy naszych warsztatów. Przyjeżdżają one tutaj od poniedziałku do piątku, na 7h dziennie. Pracują i rozwijają się aby w przyszłości podjąć pracę.
Pełną treść wywiadów oraz migawki ze spotkania możecie zobaczyć w poniższym materiale filmowym:
Konferencja prasowa zorganizowana w Starostwie Powiatowym w Nowym Sączu (pełen zapis)