Wśród tradycji i zwyczajów Wielkiej Nocy jest tzw. psotna noc, w zależności od regionów nazywana również dziadowską. Zwyczaj powoli zanika, ale gdzieniegdzie przybiera on nieprzyzwoity wymiar.
Wszystkim świętom towarzyszą pewne zwyczaje. Wiele z nich jest lubianych, jednak są również i takie, które zaskarbiły sobie wielu przeciwników ze względu na to, iż przyjmują często postać chuligaństwa. Od wielu pokoleń w noc przypadającą po Wielkiej Niedzieli grupy młodych ludzi wychodzą z domów, by wedle tradycji robić z założenia drobne psikusy przed domami, które zamieszkują panny. Jednak upływ lat i zmieniające się trendy powodują, że zwyczaj ten jest coraz bardziej potępiany. Dzieje się tak, ponieważ owe psuty, które co do zasady nie mają wyrządzać wielkich szkód, są coraz bardziej drastyczne – wręcz bezmyślne. Rzeczy z gospodarstw domowych są wykradane, a następnie pozostawiane na głównych ciągach drogowych, niekiedy nawet pojazdy zostają wywrócone do góry kołami. Coraz częściej zdarza się, że zamiast wapna używana jest farba olejna lub emulsyjna, którą bardzo ciężko usunąć. Bywa nawet, że usunięcie tego defektu wiąże się remontem całej elewacji. Psoty obecnie dotyczą również budynków użyteczności publicznej, a skutki ich muszą ponosić niewinni ludzie.
W tym właśnie celu w okresie Wielkanocnym komendy powiatowe policji w Golicach i Nowych Sączu zwiększyły swoją czujność na tego typu wybryki, które mogą się wiązać nawet z kilku tysięcznymi stratami. Policja zapowiada koniec taryfy ulgowej dla przyłapanych.
Pragniemy również przestrzec i uświadomić amatorów przed jutrzejszym zwyczajem – mowa oczywiście o Śmigusie Dyngusie. Pomimo, że kalendarzowa wiosna rozpoczęła się dobre kilka dni temu, to dzisiejszy widok za oknem zdecydowanie zaprzecza, aby ta klimatyczna pojawiła się w najbliższym czasie. Pamiętajmy o umiarze a także o tym, że przy aktualnie panującej aurze i temperaturach woda, którą wylejemy na kogoś może spowodować więcej szkód niż przewidywaliśmy. Dla przykładu według statystyk z ubiegłego roku najwięcej spraw związanych z wybrykami w ten dzień dotyczyły uszkodzeń obrzeży, uszczerbku na zdrowiu i nawet w kilku przypadkach spowodowania zdarzeń drogowych. Więc włącz wyobraźnię i kontynuuj tradycje z umiarem.
Poniżej przykłady paragrafów z wybranych kodeksów za które możemy odpowiadać:
źródło: własne/ policja.pl
Artykuły Kodeksu Wykroczeń
Art. 51.
§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
Art. 140.
Kto publicznie dopuszcza się nieobyczajnego wybryku, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.
Art. 119.
§ 1. Kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 dopuścił się go na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, można orzec obowiązek zapłaty równowartości ukradzionego lub przywłaszczonego mienia, jeżeli szkoda nie została naprawiona.
Art. 124.
§ 1. Kto cudzą rzecz umyślnie niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, jeżeli szkoda nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo są karalne.
§ 3. Ściganie następuje na żądanie pokrzywdzonego.
§ 4. W razie popełnienia wykroczenia można orzec obowiązek zapłaty równowartości wyrządzonej szkody lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.
Art. 141.
Kto w miejscu publicznym umieszcza nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1.500 złotych albo karze nagany.
Art. 41.
Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi – spożywanie alkoholu w miejscach objętych zakazem;
Artykułu Kodeksu Karnego
Art. 288.
§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 3. Karze określonej w § 1 podlega także ten, kto przerywa lub uszkadza kabel podmorski albo narusza przepisy obowiązujące przy zakładaniu lub naprawie takiego kabla.
§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego.
Art. 278.
§ 1. Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli kradzież popełniono na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.