Zobacz również: Luzna24.pl Bobowa24.pl
niedziela 07 czerwca 2020
Kianto Velux okna Grybów
PWSZ oferta edukacyjna

Zmarł pochodzący z Grybowa mjr Oleksiewicz z oddziału “Kmicica”

Jozef-Oleksiewicz

Informacją o śmierci najprawdopodobniej ostatniego żołnierza 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK, mjr Józefa Oleksiewicza (ps. “Tatar”, “Groźby”, “Malina”) podzielił się premier Mateusz Morawiecki, którego mama znała pana Józefa.

Mjr Józef Oleksiewicz urodził się 15 marca 1929 r. w Grybowie koło Nowego Sącza. Jak podają liczne źródła, jego rodzice oraz rodzeństwo byli zaangażowani w walkę z niemieckim okupantem. Do oddziału Franciszka Paszki ps. Kmicic wstąpił w 1944 roku, a ponieważ był zbyt młody (miał raptem 15 lat) złożył przyrzeczenie. Swoją drogę w Armii Krajowej rozpoczął od bycia łącznikiem z oddziałem “Kmicica”, który wchodził w skład III batalionu 1 Pułku Strzelców Podhalańskich. Józef Oleksiewicz zetknął się z Kazimierzem Wieniawą – Długoszowskim (bratem Bolesława, słynnego adiutanta Piłsudskiego), który był dziedzicem rodzinnego majątku Długoszowskich w Bobowej pod Gorlicami i jako arystokrata był w stanie pomóc wielu ludziom, utrzymując kontakty z okupantami niemieckimi.

Po wojnie, gdy okupant sowiecki zastąpił okupanta niemieckiego, wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych by kontynuować walkę. Na wiosnę 1947 roku ujawnił się a kilka dni później został aresztowany przez UB i trafił do więzienia na Montelupich w Krakowie. Wyszedł w 1950 roku i wyjechał do Obornik Śląskich koło Wrocławia. Aż do lat 70. był wielokrotnie wzywany na przesłuchania. Ostatecznie osiadł na Dolnym Śląsku.

Zmarł w dniu 17 kwietnia, miał 91 lat. Był jednym z najaktywniejszych kombatantów w Polsce. Mimo podeszłego wieku odwiedzał chętnie szkoły, uczestniczył w prelekcjach.

Swoim wspomnieniem podzielił się dzisiaj w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki: – Moja Mama, która znała Pana Józefa, ceniła Go za Jego żywotność i poczucie humoru. Pan Józef często jeździł na spotkania z młodzieżą, by wspominając swoje konspiracyjne lata, uczyć patriotyzmu. Zawsze powtarzał, że patriotyzm wynika z urodzenia i wychowania. On sam był tego przykładem, gdyż w czasie wojny cała rodzina była zaangażowana w walkę. Z uczniami miał bardzo dobry kontakt, jego wspomnienia były opowiadane ze szczególną swadą i poczuciem humoru. Pandemia koronowirusa pokrzyżowała Jego plany kolejnych spotkań, których już nie będzie. Panie Majorze, będziemy kontynuowali Pana misję uczenia postawy patriotycznej wśród młodzieży.

Wspomnienia mjr Józefa Oleksiewicz dotyczące Grybowa:

fot. galeriapamiatek.pl

Jozef-Oleksiewicz

Udostępnij znajomym

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Plus
 • NK
 • Pinterest
 • Wykop
 • Gadu-Gadu
 • Grono
 • Tumblr
 • LinkedIn
 • Add to favorites
 • Email
 • RSS
 • Print
Komentarze:

Turystyka

Kolejowi turyści z Podkarpacia w natarciu!

17-IMG_4250

W ostatnią sobotę września (tj. 28.09.br.) uruchomiony został pilotażowy, jednorazowy kurs z Jasła do Krynicy obsługiwany przez Koleje Małopolskie. Nowoczesny skład, mimo iż najdłuższy, już na wysokości Gorlic/Zagórzan wypełnił się do ostatniego miejsca.

Reklama2

Wydarzenia

Komora normobaryczna Wielopole
Katalog firm
kosmopell_logo_white_bg_small

Kosmopell – fotowoltaika i pompy ciepła


Wybierz przyszłość z KOSMOPELL

+48 608 479 492

Strona internetowa: www.kosmopell.pl

bednarz_plansza_filmy_v2

Bednarz Budownictwo – materiały budowlane, centrum dociepleń, mieszalnik tynków


Marcin Bednarz

Tel: (18) 400 01 30 (Grybów) lub (18) 200 01 30 (Krużlowa)

logo_polinwestycje_JPG_900x600

Pol-Inwestycje Andrzej Obrzut


tel: 881 328 135

mail: biuro@polinwestycje.pl

nextbud_logo_rekonstrukcja

NextBUD Sp. z o.o. sp.k.


tel: (18) 262-31-64

mail: biuro@nextbud.net.pl

logoprocalculo_jpg_male

Biuro Rachunkowe Pro Calculo


Halina Jędrusik

517 492 682 lub (18) 3000 382

Strona internetowa: www.pro-calculo.pl

m_logo_mservice

Mservice – Serwis Elektroniczny


Mariusz Kulig

Tel. 791 496 886

Strona internetowa: Fanpage serwisu

logo_gabinet_stepien_ewa_tlo

Gabinet dietetyczny “Zdrowa Inspiracja”


Ewa Stępień

Tel. 503 047 916

Strona internetowa: Fanpage Gabinetu

atex-logo

Pracownia Krawiecka A-TEX


Aneta Szpyrka

Tel. 508 189 180 lub 500 613 951

Strona internetowa: www.atex-dekoracje.pl

Ogłoszenia
talento_bus-partner

Praca dla kierowcy w województwie małopolskim!

W związku z rozwojem firmy BUS-Partner, która swą siedzibę ma na terenie powiatu nowosądeckiego w gminie Grybów poszukiwani są kierowcy z prawem jazdy kat. B, którzy ukończyli 21 lat. Praca od zaraz!  

ogloszenie_elektropartner_46493769_1174564572692736_476059771431026688_n

Jesteś elektrykiem? Czeka na Ciebie dobrze płatna praca w Norwegii

Ciesząca się dużym uznaniem swoich klientów, firma Elektro-Partner A.S., świadcząca od wielu lat usługi w Norwegii poszukuje do pracy elektryków. Firma zapewnia wysokie zarobki oraz wszelkie świadczenia. 

Pilne: praca dla kierowcy (prawo jazdy kat. B)

Firma BUS-Partner mająca siedzibę na terenie powiatu nowosądeckiego poszukuje do pracy kierowcę osobowego busa. Wymagania to ukończone 21 lat oraz prawo jazdy kat. B. 

Professional welder,Welding automotive part in a car factory.

Gorlice: spawacz TIG poszukiwany!

Spawacz TIG – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Spawanie rurociągów i konstrukcji ze stali węglowej lub nierdzewnej
– Spawanie metodą TIG pod RTG
– Praca na nowoczesnej hali w pełnym wymiarze godzin

Two workers fixing pipes with manometer on high pressure system at factory

Monter rurociągów – praca w Gorlicach

Monter rurociągów – miejsce pracy: Gorlice / woj. małopolskie

Opis stanowiska:
– Wykonywanie instalacji rurociągowej lub hydrauliki siłowej na podstawie rysunku izometrycznego/ schematu hydraulicznego
– Montaż systemów rurowych
– Praca na hali w bardzo dobrych warunkach, w pełnym wymiarze godzin

minaitura_ogloszenie

Kupię mieszkanie w Grybowie – 450 zł za polecenie mieszkania

Szukane mieszkanie: • Powyżej parteru • Do remontu / po gruntownym remoncie • Preferowane mieszkanie w “nowych blokach” ul. Bema i okolice • Jeśli mieszkanie będzie dostępne za kilka miesięcy, to również proszę o kontakt

Electric Metal Welding Closeup Photo. Welding Works.

Praca w Gorlicach: spawacz TIG

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Spawacz TIG […]

steel-pipelines-cables-plant_1359-146

Oferta pracy Gorlice: monter rurociągów

Przez 28 lat z powodzeniem, Rockfin podejmował wyzwania stawiane przez wiodących Klientów, podczas których udało nam się zbudować zespół doświadczonych pracowników. Nasze rozwiązania wykorzystywane są w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych, platformach wiertniczych i statkach FPSO, źródłach energii odnawialnych,  przemyśle petrochemicznym oraz innych gałęziach przemysłu. W związku z rozbudową zakładu, poszukujemy Kandydatów do pracy na stanowisku: Monter rurociągów […]

logo_smx_desing

PRACA: operator lasera CO2

W związku z rozwojem firmy – SMX Design rozpoczyna proces rekrutacji na stanowisko: Operator lasera CO2. SMX Design zajmuje się projektowaniem i produkcją nowoczesnych designerskich lamp, ozdób, zegarów, przedmiotów codziennego użytku dla biura i domu, skupiając szczególną uwagę na jakości, estetyce, funkcjonalności i wyglądzie swoich produktów.

m20190131_141231

Bus na wesele, transfer na lotnisko, wynajem!

Szukasz busa na wesele? Potrzebujesz rozwieźć gości z imprezy lub innego wydarzenia? A może większą liczbą osób chcecie dostać się na lotnisko?  Oferujemy wynajem 9-osobowego busa marki Renault Trafic wraz z kierowcą.


Partnerzy i reklamodawcy: